Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Fiskální náboje jsou vystřílené a vlády sešlapávají brzdu, pravděpodobnost recese 60 procent

Roubini: Fiskální náboje jsou vystřílené a vlády sešlapávají brzdu, pravděpodobnost recese 60 procent

01.09.2011 13:09, aktualizováno: 1.9. 15:10

Aktualizováno

Jakmile se ekonom Nouriel Roubini začne objevovat v médiích, investor zpozorní a čeká z úst „temného prognostika“ tu nejhorší předpověď. Roubini, kterému se pozornosti dostalo v průběhu globální finanční krize, před jejímž příchodem varoval, nyní prohlásil, že riziko další recese se výrazně zvyšuje, a pravděpodobnost druhého dna odhadl na 60 procent.

„Dospěli jsme k zastavení růstu ekonomiky, nejen ve Spojených státech, ale také v eurozóně a Velké Británii. Předpovídáme 60procentní pravděpodobnost příchodu recese v příštím roce, přičemž nám, bohužel, docházejí politické nástroje,“ uvedl ekonom. Brzdou podle něj budou především úsporné fiskální programy, které zavádějí vlády jednotlivých zemí.

Roubini je zastáncem vládních stimulů, další však podle něj – vzhledem k postoji Bílého domu a republikánské strany, nepřijde. Na rozdíl od mnohých kritiků proběhlých stimulačních opatření Obamovy vlády se ale domnívá, že byla nezbytná, protože bez nich by se recese mohla snadno vyvinout v depresi. „S miliony nezaměstnaných ve stavebnictví bychom potřebovali pětiletý bilionový program pro rozvoj infrastruktury, který ovšem není politicky průchodný. Proto lze očekávat účinky „fiskální brzdy“, které nás dovedou k recesi,“ podotkl Roubini.

Vlády v USA ani Evropě nemají podle Roubiniho již dostatek zdrojů pro pomoc problémovým bankám. Čeká proto, že údaje z makroekonomiky se budou ke konci roku stále zhoršovat, následně „splasknou“ i finanční trhy. „Tvrdý dopad“ pak čeká i čínskou ekonomiku v roce 2013.
 


Ekonom se vyjádřil také k italskému hospodářství, když uvedl, že úsporný plán schválený Berlusconiho vládou podle něj nebude stačit k tomu, aby země splnila svůj cíl vyrovnaného rozpočtu v roce 2013. „Itálie potřebuje posílit svůj růstový potenciál skrze strukturální reformy; aby napravila své veřejné finance, potřebuje politickou stabilitu a vysokou míru konsensu,“ podotkl Roubini.

Berlusconiho plán, který má v příštích dvou letech snížit rozpočtový deficit o 45 miliard eur a přivést zemi k vyrovnanému rozpočtu v roce 2013, vzbudil velkou vlnu domácí kritiky a největší odborový svaz dokonce pohrozil generální stávkou. Balík úsporných opatření podle kritiků nepodporuje ekonomický růst, nesnaží se omezit daňové úniky a příliš zatěžuje střední třídu.

Roubinimu, který předpověděl splasknutí realitní bubliny v USA, však temné prognózy nevycházejí vždy. Poté co akciový index S&P 500 propadl v březnu 2009 na svá 12letá minima, Roubini předpovídal jeho další pokles až na 600 bodů a níže. Americký trh však započal rally a index ještě do konce roku posílil o 65 procent.

(Zdroj: Portfoli.com, Bloomberg, AdvisorOne)


Váš názor
  •  
    01.09.2011 13:54

    on si dává rezervičku do roku 2013 na ty poklesy takže se mu to možná vyplní:d
    Deny:-)
  • Zhrzený prognostik.
    01.09.2011 13:51

    Ano, sami píšete, že mu předpověď propadu nevyšla, proto zhrzený prognostik předpovídá další a bude předpovídat tak dlouho, až mu jedna z deseti předpovědí vyjde. A bude slavný. Přitom předpověď cvičené opice by měla stejnou nebo větší pravděpodobnost.
    LOLa
    • Re: Zhrzený prognostik.
      01.09.2011 23:18

      Predpoved nemusi vzdy vyjit.Proto je to predpoved.A myslim ze jeho jmeno zna hodne lidi na to aby byl slavny.A kdyby te ta opice o ktere pises znala BUBU tak by stoprocentne prepovedela ze se stanes hloupym komentatorem....muck
      deny
Aktuální komentáře
18.02.2026
22:01Akcie smazaly část zisku po zveřejnění zápisu Fedu  
17:36Kofola nedosáhla na cíl EBITDA pro rok 2025. Největšími vlivy cukrová daň na Slovensku a počasí
17:26Sny a skutečnost čínsko-amerických dluhových vztahů
16:00PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
14:18Argumenty ČEZ jsou závažné, jednání Bulharska tolik ne, odmítl tribunál nároky na náhradu škod
13:32Lone Pine Capital: Na trhu vznikají bílá místa, AI je superbýčí faktor
12:55Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:45Bez honu za AI a bez paniky: Apple těží z odpoutání se od Nasdaqu
10:31Bayer žádá soud o schválení urovnání Roundupu, navýšil rozpočet na právní výdaje
10:30Akcie ožívají a opatrně se začínají zvedat i technologie  
10:10Guvernérka ECB si údajně zkrátí mandát, chce Macronovi umožnit ovlivnit volbu nástupce
10:08AI může nahradit více než polovinu podnikového softwaru, tvrdí šéf Mistral AI
8:49Rozbřesk: EU chystá „28. režim“: jeden evropský trh bez bariér?
8:47Anthropic uvádí nový AI model, Apple zrychluje vývoj nositelných zařízení a Lagardeová může opustit ECB předčasně  
6:06Yardeni: Boom ekonomiky a chytří kluci v technologických firmách
17.02.2026
22:00Wall Street stagnovala při absenci nových zpráv  
17:26Investované stovky miliard dolarů a pár procentních bodů požadované návratnosti
16:03Invesco: Zlato pohání investiční poptávka, fundamenty slábnou. Férová cena je na 3 500 USD
15:32Paramount má sedm dní na to, aby přesvědčil Warner Bros. Mluví se o 31 dolarech za akcii
13:31Muskovy SpaceX a xAI soutěží v tajném programu Pentagonu na autonomní rojové drony

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD