Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nizozemsko chce zřídit

Nizozemsko chce zřídit "rozpočtového cara", mohl by vylučovat z eurozóny

08.09.2011 9:28
Autor: ČTK

Evropská unie by měla v reakci na dluhovou krizi vytvořit post "rozpočtového cara". Ten by měl mít pravomoc rozhodnout, zda by měla být nějaká země vyloučena z eurozóny. V dnešním vydání listu Financial Times to píšou nizozemský premiér Mark Rutte a ministr financí Jan Kees de Jager.

Dvojice nizozemských politiků uvedla, že tento komisař pro rozpočtovou disciplínu by měl mít pravomoc uvalit na státy eurozóny nedodržující pravidla tvrdé sankce, a to včetně zadržení peněz z fondů EU. "Rozpočtový car", jak ho překřtil deník, by měl od případných problémových států eurozóny také dostávat předem jejich rozpočty a měl by nad nimi právo veta. V této fázi by hlasovací práva těchto členských zemí byla pozastavena.

Eurozóna by podle Nizozemců také měla donutit odejít ty země, které se nechtějí přizpůsobit rozhodnutím tohoto komisaře. "Země, které by se nechtěly podvolit tomuto režimu, si mohou vybrat odchod z eurozóny. Kdokoli chce být součástí eurozóny se musí držet těchto dohod a nemůže systematicky ignorovat tato pravidla," napsali nizozemští politici. "V budoucnu krajní sankcí může být to, že se země donutí odejít z eura," dodali.

Dvojice podotkla, že si uvědomuje, že takovéto změny by si vyžádaly změnu unijních smluv. Půjde tak o řešení v dlouhodobějším horizontu. "Není to sankce, která může být použita v současné době," napsali. Navrhovaná opatření jsou podle nich určena k tomu, aby k situaci, kdy se bude muset přistoupit k takovéto krajní sankci, nedošlo.

Nyní EU žádná pravidla pro opuštění měnové unie nemá. Chronická dluhová krize Řecka, která se táhne od počátku loňského roku a stále se zhoršuje, vyvolává stále větší dohady o odchodu země z eurozóny. Veřejnost v některých zemích v čele s Německem se stále více staví proti vyhlídkám na neustále rostoucí finanční pomoc Aténám.

"Dohoda je dohoda. Od nynějška musíme zabránit zemím, aby beztrestně porušovaly pravidla a nechávaly ostatní státy, které je plní, platit účet," uvedli oba politici v závěru. "Pokud chceme zajistit stabilní euro a prosperující Evropu v dlouhodobém horizontu, pak musíme mít odvahu zajistit originální architekturu eurozóny s pevnými oporami," dodali.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2026
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny
9:03Rozbřesk: Jak vyzní dnešní zasedání ČNB? Centrální bankéři by nejraději Írán „vyseděli“
8:53ČNB rozhodne o sazbách, nová naděje mezi USA a Íránem a Fed varuje před inflací  
6:00Watchlist: Začínáme sledovat ServiceNow a Nokii  
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university