Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vysoká nezaměstnanost mladých: společnost bude provázet desetiletí

Vysoká nezaměstnanost mladých: společnost bude provázet desetiletí

13.09.2011 14:43
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

V dnešním světě vysoké nezaměstnanosti na tom mladí lidé v rozvinutých ekonomikách na první pohled nejsou tak špatně. Mohou se déle vzdělávat a stát za ně platí pojištění, nemají děti, o něž by se museli starat, nesužují je nemoci spojené se stárnutím a často se mohou spolehnout na pomoc rodičů. Bližší pohled ale naznačuje, že nástup do pracovního života poznamenaný dlouholetou nečinností má trvale nepříznivé následky - pro jednotlivce i společnost.

Za posledních pět let vzrostl počet mladých bez práce ve všech zemích OECD. Každý pátý člověk v EU ve věku 15-25 let, který nestuduje, je nezaměstnaný, přičemž v jižních státech statistiky poukazují na daleko horší situaci. Třeba ve Španělsku je na úřadech práce zaregistrováno 46,2 % mladé populace, zatímco ve Spojených státech je to něco přes 18 %. Zhoubný trend následují i země s jinak nízkými čísly typu Švýcarska (3-4 % všeobecná nezaměstnanost).

Vysvětlení se nabízí řada. Kohorta těchto zaměstnanců je za horší hospodářské situace nejvíc „na ráně“ kvůli své relativní nezkušenosti, nevytrénovaným dovednostem a nezřídka i horším smluvním podmínkám. Pro šéfy snažící se ušetřit jsou tak snadným cílem, i když jejich nízké mzdy nemusí být pro firmu největší zátěží. Ve většině států OECD je míra nezaměstnanosti u lidí do 25 let dvakrát vyšší než v celkové populaci. Velká Británie, Itálie, Norsko a Nový Zéland mají tento poměr nastaven na víc než 3:1, ve Švédsku je bez práce v porovnání s lidmi mezi 25. a 54. rokem čtyřikrát víc mladých. Při zotavení ekonomiky se sice na mladší adepty práce dostává nejdříve, jenže současná situace na trhu práce je výjimečně zlá. Ne nadarmo je slabý růst posledních dvou let označován za „jobless recovery“ (volně přeloženo: zotavení bez nových pracovních míst).

Ani vyšší vzdělání už není spásným řešením. Odhlédneme-li od tristního stavu vysokých škol v některých zemích (30 000 Řeků studuje raději v zahraničí) a neustálého zvyšování počtu absolventů i univerzit (mezi lety 1990 a 2007 se počet studujících vysokoškoláků v Evropě zvýšil o 144 %), naráží absolventi na tři hlavní problémy – automatizaci, globalizaci a deregulaci. Proč si najímat účetního s vysokoškolským diplomem, když softwarový balík Turbotax udělá stejnou práci za zlomek ceny? Instalatéra či řidiče kamionu outsourcovat do Indie nejde, vystudovaného programátora celkem snadno. Ani právníci a lékaři už nejsou za přísně střeženými branami svých komor v takovém bezpečí. Firmy typu Blackstone Discovery, které se specializují na vyhledávání informací a dokumentů k právním případům, efektivně zastoupí desítky koncipientů i asistentů. Pacienti si rozmyslí čekání v dlouhých frontách v klasické ordinaci, když své problémy rychleji, pohodlněji a levněji vyřeší v nových zdravotnických centrech Walmartu.

Cena za nezaměstnanost mladých může být vysoká. Jednak přicházejí v úvahu klasické přímé náklady jako u zbytku obyvatelstva: dávky, ztracené daně z příjmu, promrhaný potenciál. Nepřímé náklady u mladších lidí mohou být vyšší. Příkladem je emigrace. Ambiciózní absolventi s mizernými vyhlídkami doma mají většinou nejmenší zábrany při hledání pracovních příležitostí v zahraničí. V Portugalsku o tom uvažuje 44 % lidí mezi 18 a 30 lety. Itálie trpí odlivem mozků léta. Vystěhovalectví začíná sužovat i kdysi prosperující Irsko. Od roku 2005 tam došlo k zdvojnásobení emigrace, přičemž většině dotyčných je 20 až 35 let. Dalším nákladem může být kriminalita. Stačí si připomenout nedávné události z Londýna a dalších větších britských měst.

Dopady na jednotlivce jsou možná největší. Krom psychických a emocionálních problémů je prokázán i vliv na budoucí zaměstnání a plat. Mladý Brit, který před 23. rokem stráví pouhé tři měsíce bez práce, bude mezi 28. a 33. rokem života v průměru o 1,3 měsíce déle na podpoře, oproti svému bez přestání zaměstnanému kolegovi. Druhé delší období bez práce věci ještě zhorší. Výzkum ve Spojených státech ukázal, že nezaměstnanost v mládí může ovlivnit mzdové ohodnocení až do středního věku. Pokud vezmeme dva muže se stejným vzděláním, IQ, bydlištěm, vzděláním rodičů a identickými výsledky při testech a jednoho z nich necháme před 23. rokem 12 měsíců na úřadu práce, bude za deset let vydělávat o 23 % méně než jeho šťastnější „dvojče“. U žen činí rozdíl 16 %. Stejný vliv má ale i recese na nově zaměstnané absolventy. Američané nastupující do práce na začátku 80. let minulého století se museli smířit s 6-7 % nižší mzdou za každé procento, o které tehdy vzrostla nezaměstnanost. Stejný trend je patrný i dnes.

(Economist, Chronicle of Higher Education, CNBC)


Váš názor
  •  
    13.09.2011 17:07

    Už několikrát jsem tu psala (u p. Soustružníka) o nutném přesunu služeb atd. od mladých ke starým (pod vedením baby-boomers ve S.S.). Stejně je celá tahle nezaměstnanost mladých jen posunutím od devadesátých let. Tehdy se řešila na Západě nezaměstnanost mladých (hlavně v Německu) tím, že se poslali něco studovat a po absolvování třeba znovu. V době růstu to procházelo, vždycky měli dost emigrantů a pendlerů na řemeslnou práci. A u nás se po převratu chytili toho, že máme ve srovnání s Němci málo univerzitně vzdělaných (přičemž na západě se za vš. studium považovalo i dvouleté bakalářské a různé nástavby, což u nás tehdy vůbec neexistovalo). Tak se otevřely vysoké školy málem v každém větším městě, aby teď odborník z Nervu řekl, že si neuvědomili, že je taky třeba dbát na kvalitu. A zřejmě si tehdy neuvědomili ani to, že rušit mateřské školky i učňáky nemusí být to pravé ořechové...
    Kalka.
  •  
    13.09.2011 15:02

    To je popis stavu... a teď co s tím??
    Bo
    •  
      13.09.2011 15:15

      Deregulovat. Pokud zaměstnance přijímám "doživotně", tak si hodně rozmyslím, než někoho přijmu.
      Hans
Aktuální komentáře
24.07.2025
22:02Bočním trend po silném růstu na akciích v USA  
17:29Trhy proti Fedu – někdy spíše standard
15:49Obrana koupí ruční zbraně od České zbrojovky v hodnotě až 4,26 miliardy korun
15:21Přípravy Dukovan pokračují podle plánu, řekl Vlček. KHNP firmám ukázala podmínky
14:42ECB si po roce bere pauzu, čeká na vyjasnění obchodních vztahů
14:33Muskův Neuralink chce do roku 2031 očipovat 20 tisíc lidí. Zaměří se na myšlenkové řízení strojů, obnovu zraku léčbu Parkinsonovy choroby
14:14AI je drahý špás, byznys Alphabetu ale šlape velmi dobře  
13:00Naštvaný Trump a chamtivý trh chtějí nižší sazby. Podle ekonomů se ale letos snížení nedočkají
12:04Podnikatelská aktivita v eurozóně vzrostla nejvíce od loňského srpna
11:41Deutsche Bank vykázala ve čtvrtletí nejvyšší zisk od roku 2007
11:15Tržby Tesle klesají nejvíce od roku 2012  
10:56Trhy čeká další várka firemních výsledků, ECB rozhodne o výši úrokových sazeb  
10:34Důvěra v ekonomiku ČR v červenci meziměsíčně klesla, nižší byla u podnikatelů
10:05Pod 15 procent nepůjdeme, vzkázal Trump
10:00Komentář analytika: Výsledky Monety mírně pozitivní, pomohly úrokové výnosy a nákladová disciplína  
9:01Rozbřesk: Co dnes čekat od ECB?
8:47Výsledky zveřejnily Alphabet, Tesla a Moneta, Evropa míří k pozitivnímu otevření  
8:15Moneta navýšila pololetní zisk nad 3 miliardy korun a pro celý rok potvrzuje nejméně šest
8:01MONETA Money Bank: Čistý zisk za 1. pololetí 2025 vzrostl na 3,1 mld. Kč
5:49Měl by svět platit Spojeným státům za globální používání dolaru?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Centene Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
Eni SpA (06/25 Q2, Bef-mkt)
Phillips 66 (06/25 Q2, Bef-mkt)
Skechers USA Inc (06/25 Q2)
Volkswagen AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
Xerox Holdings Corp (06/25 Q2)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m