Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je nutné změnit fungování centrálních bank

Je nutné změnit fungování centrálních bank

22.09.2011 10:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Kvůli finanční krizi se začíná šířit názor, že se musí přehodnotit rámec současného centrálního bankovnictví – flexibilní cílení inflace. Současný přístup totiž ovlivňuje i ceny aktiv a komodit, objem úvěrů, kapitálové toky a kurzy měn. Navíc se monetární politika jedné země může projevit i v zemích dalších. To platí zejména v případě, kdy centrální banky sledují nekonzistentní politiku, u níž je hlavním přenosovým kanálem mezinárodní tok kapitálu.

Zatímco nyní ale panuje široká shoda na tom, že současný rámec nevyhovuje, opak platí o shodě na řešení. Alternativy k současné situaci by měly zahrnovat následující:

• Explicitním cílem centrálních bank by se měla stát finanční stabilita. Pokud je to možné, k jejímu dosažení by se měly nejdříve použít jiné politiky, monetární politika by ale měla být považována za legitimní součást makroekonomických nástrojů používaných v této oblasti.

• Pokud je rychlý růst úvěrů doprovázen růstem cen aktiv, měly by být provedeny zátěžové testy zaměřené na vliv trhů s úvěry na tyto ceny, na ekonomickou aktivitu a finanční stabilitu. Namísto snahy o identifikaci bublin bychom se měli ptát, zda současné finanční podmínky zvyšují pravděpodobnost prudkého obratu na trzích s aktivy, který by narušil ekonomickou aktivitu. Pokud by byla odpověď kladná, centrální bankéři by měli zasáhnout nejdříve na úrovni makroekonomické i mikroekonomické regulace, pokud by to ale bylo nutné, i monetární politikou. Odpovědnost za finanční stabilitu by byla na centrální bance či jiné instituci, i v tom případě by ale bylo třeba jejich úzké spolupráce.

• Centrální banky budou potřebovat ještě větší míru nezávislosti, než jakou mají dnes. Zároveň ale budou muset jasně vysvětlovat vlastní zhodnocení rizik a použití dané politiky. Lepší komunikace a stanovení zodpovědnosti za svůj širší mandát jsou pro obranu nezávislosti centrálních bank nutné. Nejlepším způsobem, jak zvýšit odpovědnost, je pak zvýšení transparentnosti ohledně cílů a taktiky.

• Oprávněné obavy vzbuzují obavy z některých kroků centrálních bank v zahraničí. Centrální banky by tak měly při stanovení svého rámce ekonomické politiky explicitně zvažovat jeho důsledky v jiných zemích. Centrální banky velkých zemí by pak měly brát větší zřetel na kolektivní postup a jeho globální důsledky. Měla by se začít pravidelně scházet malá skupina zástupců významných centrálních bank. Ta by diskutovala o vlivu politiky jejich bank na globální likviditu, dluh a rizika.

Centrální bankéři budou samozřejmě tvrdit, že na jednání ostatních nemají vliv, někteří poukáží na to, že již dnes se podobná témata neformálně probírají na setkáních BIS nebo formálně na zasedáních zemí G20. To ale není dostačující. Potřebujeme nové fórum, v jehož rámci by se vydávala pravidelná zpráva, která by pomáhala najít nekonzistentní postupy v politice jednotlivých bank a podporovala by další výzkum na poli globální likvidity, která je nyní stále jen abstraktním a špatně definovaným pojmem.

Uvedené je výtahem z „Rethinking central banking“, autory jsou Barry Eichengreen, Eswar Prasad a Raghuram Rajan.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
  • ANo, Ano, Ale Ale
    22.09.2011 16:09

    je systémově naprosto chybné, aby instituce jako centrální banka existovala o všech otázkách týkajících se peněz a úrokových sazeb má rozhodovat trh, ne nějaká centrální plánovací komise
    FAZ
  • Ano, ano
    22.09.2011 11:21

    Ano, je systémově naprosto chybné, aby instituce jako centrální banka, která má vykonávat dozor nad komerčními bankami, byla těmi samými komerčními bankami vlastněna jako v případě FEDu. Infantilně stupidní: ten koho vlastníte má jako vykonávat dozor nad vámi, zdali náhodou nepodvádíte. Americkému establishmentu se podařilo 98 let tajit tuto zrůdnost a ještě svět poučovat o jakési "nezávislosti". O tom ale Chazaři v Hollywoodu nikdy nenatočili 922 filmů.
    Detective
    • Re: Ano, ano
      22.09.2011 11:27

      Nikdo nic netajil. V USA se to vědělo od samého začátku fungování FED. Všichni znali úmysly zakladatelů, jejich jména a pozice a politici s podporou veřejnosti to jednduše schválili. Ten marxizmus sem nepleť :-))
      Jesse
      • Ale, ale
        22.09.2011 11:46

        Před krizí 2008, 99,8% Američanů nevědělo, že FED není ve státním vlastnictví. A kde je vlastně zmíněn Marx? Kritizovat vlastnictví FEDu subjekty, které jím mají být jako kontrolovány je pro Vás Marxismus?
        Detective
        • Re: Ale, ale
          22.09.2011 11:55

          Federal reserve (Fed) tak, jak jej známe nyní, je třetí centrálně-bankovní institucí v historii Spojených států. V letech 1791-1811 jej předcházela First Bank of the United States, v letech 1816-1836 pak Second Bank of the United States. A vleče se to do dnes... Jestli před pár lety veřejnost tato historická fakta nevěděla, to není můj problém. No, o tom marxizmu se mi zdálo, že co zavání kontrolou - to marxistické je ve všech ohledech :-)) Neber to osobně.
          Jesse
          • Dozor / dohled
            22.09.2011 13:24

            Dozor-dohled-regulace. Každá centrální banka, ať státní nebo vlastněná komerčními bankami má předmět činnosti: dozor, dohled, regulace atd. Nejedná se o invenci p. Marxe, je to standardní záležitost. která běží ve všech zemích.
            Detective
  • Ano, ano
    22.09.2011 11:21

    Ano, je systémově naprosto chybné, aby instituce jako centrální banka, která má vykonávat dozor nad komerčními bankami, byla těmi samými komerčními bankami vlastněna jako v případě FEDu. Infantilně stupidní: ten koho vlastníte má jako vykonávat dozor nad vámi, zdali náhodou nepodvádíte. Americkému establishmentu se podařilo 98 let tajit tuto zrůdnost a ještě svět poučovat o jakési "nezávislosti". O tom ale Chazaři v Hollywoodu nikdy nenatočili 922 filmů.
    Detective
Aktuální komentáře
21.07.2025
17:22Akciové cestování v čase se posunulo do extrému
16:49Německé firmy přislíbily stovky miliard eur. Chtějí investicemi nakopnout ekonomiku
15:50Muskova síť X obvinila Francii z politicky motivovaného vyšetřování
15:49Verizon překonal očekávání ve Q2 a zvyšuje celoroční výhled  
15:14Zadlužení EU v 1. čtvrtletí stouplo na 81,8 procenta HDP, v Česku na 43,4 pct
15:03Silné výsledky akciím k růstu nestačí. Má Wall Street přehnaná očekávání?
14:40Hackeři zneužili chyby v serverech Microsoftu. Ten už vydal novou aktualizaci, firmy mohou být stále v ohrožení
13:35Objev na Baltu: Rýsuje se nové největší polské ložisko ropy i plynu
12:58Týdenní výhled: ECB sazby nezmění, do výsledkové sezóny promluví Alphabet nebo Tesla  
12:13Stellantis varuje před propadem do ztráty. Nového šéfa čeká těžká výzva
11:55Evropské obchodování nemá začátkem týdne jasný směr. V hledáčku výsledky a politické zprávy  
11:41Tučné bonusy od Mety s AI inženýry Anthropicu nehnuly
11:03Z Opendooru je nová meme senzace. Akcie vystřelily vzhůru po podpoře známého investora
10:02ČEZ plánuje největší větrný park v Česku - má vyrůst v Ralsku s výkonem až 115 MW
9:03Rozbřesk: Trumpovi 10 procent nestačí, riziko “výraznějších” ekonomických škod roste
8:56Stellantis se propadla do ztráty, Ryanair zisk naopak vyletěl nahoru a futures jsou v červeném  
6:08Kdy se začne evropským akciím dařit? Firmy trápí cla a slabý dolar  
20.07.2025
9:10Víkendář: Směrem k měkčí formě globalizace?
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cleveland-Cliffs Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Ryanair Holdings PLC (09/25 Q2)
12:05Domino's Pizza Inc (06/25 Q2)
13:00Verizon Communications Inc (06/25 Q2)