Poté, co na počátku týdne MMF snížil odhad globálního růstu, došlo k prudkému propadu ceny mědi. To je špatná zpráva. Ukazuje totiž, že krize důvěry vyvolaná dluhovým chaosem v Evropě a USA negativně ovlivňuje globální ekonomiku. A její zpomalení se prohlubuje. Důkazem je i zpráva FT, která hovoří o tom, že podle společnosti , jednoho z největších dodavatelů komodit na světě, její zákazníci žádají o pozdržení dodávek kovů. Jde o jasnou známku toho, že chaos na finančních trzích začíná ovlivňovat sektor komodit. Jedná se také o poměrně silný posun ze stavu, který panoval před šesti týdny. Tehdy ještě těžební společnosti registrovaly silnou poptávku po jejich produkci.
Klesající ceny komodit jsou špatné pro zisky a ceny akcií. Jak ukazují následující dva grafy, index S&P 500 od roku 2008 vysoce koreluje s cenou ropy i mědi:


Dobrou zprávou je, že cena ropy se drží blízko letošních maxim. Přesto k určitému poklesu došlo a cena se nyní nachází na úrovní 200denního klouzavého cenového průměru. Ceny akcií sice již mohou odrážet slabé ceny komodit, je ale těžké představit si jejich růst bez toho, aby jej doprovázel i růst cen komodit. Pokud je nová předpověď MMF správná, bude globální růst dost velký na to, abychom se vyhnuli propadu cen komodit, k jakému došlo v roce 2008. Platí to i o ropě a mědi. To ovšem neznamená, že jejich ceny ještě neklesnou. U ropy je pravděpodobnost silnějšího poklesu menší, protože OPEC by v takovém případě omezoval produkci.
(Zdroj: Blog Eda Yardeniho)