Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Merkelová prvně připustila insolvenci Řecka, podle bývalého hlavního ekonoma ECB musí země z eurozóny

Merkelová prvně připustila insolvenci Řecka, podle bývalého hlavního ekonoma ECB musí země z eurozóny

29.09.2011 9:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Německá kancléřka Angela Merkelová poprvé připustila, že nelze vyloučit insolvenci zadluženého Řecka. Podle dnešního vydání deníku Bild to řekla na úterním uzavřeném jednání poslaneckého klubu svých křesťanských demokratů a socialistů (CDU/CSU). Dosud přitom debaty o možném bankrotu Řeků striktně odmítala a kritizovala koaliční liberály (FDP), že jeho připouštěním znejišťují finanční trhy.

"Snažíme se insolvenci Řecka zabránit. Nemohu ji ale vyloučit," řekla Merkelová podle nejmenovaných účastníků jednání. Podle listu se uvnitř německé vlády dokonce počítá s tím, že by bankrot Atén mohl přijít už před Vánocemi, kdy vyčerpají další díl zahraniční pomoci.

Při úterním setkání s řeckým premiérem Jorgosem Papandreuem přitom Merkelová slíbila, že Německo bude se svými partnery v eurozóně vůči Řecku solidární. Zopakovala, že je rozhodnuta Řecko a tím i euro zachránit za každou cenu.

"Poskytneme z německé strany veškerou požadovanou pomoc, aby se obnovila důvěra v Řecko," řekla kancléřka. "Jestliže je v sázce stabilita eura a zkušenosti posledních několika let říkají, že obtíže jedné země ohrožují naši společnou měnu, pak nás to zavazuje prokázat solidaritu," dodala. "Pomůžeme, pokud země udělá všechno, co má," podotkla nicméně. Papandreu na oplátku slíbil, že Řecko splní závazky dané mezinárodním věřitelům a bude uskutečňovat reformy, jimiž je zahraniční finanční pomoc podmíněna.

Jasno ohledně manévrovacího prostoru Řecka má bývalý hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB) Otmar Issing. V rozhovoru pro německý časopis Stern uvedl, že země jednoznačně musí opustit eurozónu. Dodal, že zemi nepostaví zpátky na nohy ani radikální úsporná opatření. Věřitelé budou podle něj muset Řecku odpustit minimálně polovinu dluhů.

Issing varoval, že dluhovou krizí by se mohly nakazit další členské země eurozóny. Tomu je podle něj zapotřebí zabránit, protože například Itálie je "příliš velká na to, aby ji ostatní zachraňovali".

Řecká vláda se minulý týden rozhodla rozšířit svá úsporná opatření. Snaží se tak přesvědčit zahraniční věřitele, aby uvolnili další peníze ze záchranného úvěru, které mají zemi pomoci odvrátit hrozbu platební neschopnosti. Řecký parlament v úterý schválil daň z nemovitosti. V Řecku, kde více než dvě třetiny lidí žijí ve vlastních domech, vyvolává daň bouřlivé protesty. Daní z nemovitosti chce vláda ucpat díru v rozpočtu a získat peníze na splácení státního dluhu. Část Řeků, jejichž příjmy se za poslední rok snížily v průměru o třetinu, však nebude patrně schopna daň zaplatit, což by mohlo vést k exekucím.

Do země by se dle prohlášení Evropské komise měla právě dnes vrátit Trojka, tedy zástupci EU, ECB a MMF. Najít mají rozuzlení, zda Řecko dostane další část finanční pomoci v rozsahu 8 miliard eur, které na chod země a průběžné splácení svých závazků nutně potřebuje.

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc. S Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem se Atény dohodly na podmínkách čerpání tříletého úvěru v objemu 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč). Letos v červenci byl na mimořádném summitu eurozóny dohodnut druhý záchranný úvěr ve výši 109 miliard eur, k němuž mají na rozdíl od prvního úvěru přispět i soukromí věřitelé.

Výměnou za mezinárodní finanční pomoc musí Řecko plnit řadu podmínek, zejména privatizovat státní firmy a zavádět úsporná opatření s cílem snížit zadlužení. Tato opatření zahrnují například snižování mezd ve státním sektoru a penzí či zvyšování daní, což má negativní dopad na ekonomickou aktivitu a vyvolává protesty obyvatel Řecka.

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala EU a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc a dohodla se s nimi na tříletém úvěrovém programu v objemu 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč). Letos v červenci se summit eurozóny dohodl na druhém záchranném balíku za 109 miliard eur, k němuž mají přispět i soukromí věřitelé.

(Zdroj: Handesblatt, Bild, čtk, mediafax, DPA, AP, AFP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.07.2025
9:10Víkendář: Směrem k měkčí formě globalizace?
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data