Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Merkelová prvně připustila insolvenci Řecka, podle bývalého hlavního ekonoma ECB musí země z eurozóny

Merkelová prvně připustila insolvenci Řecka, podle bývalého hlavního ekonoma ECB musí země z eurozóny

29.09.2011 9:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Německá kancléřka Angela Merkelová poprvé připustila, že nelze vyloučit insolvenci zadluženého Řecka. Podle dnešního vydání deníku Bild to řekla na úterním uzavřeném jednání poslaneckého klubu svých křesťanských demokratů a socialistů (CDU/CSU). Dosud přitom debaty o možném bankrotu Řeků striktně odmítala a kritizovala koaliční liberály (FDP), že jeho připouštěním znejišťují finanční trhy.

"Snažíme se insolvenci Řecka zabránit. Nemohu ji ale vyloučit," řekla Merkelová podle nejmenovaných účastníků jednání. Podle listu se uvnitř německé vlády dokonce počítá s tím, že by bankrot Atén mohl přijít už před Vánocemi, kdy vyčerpají další díl zahraniční pomoci.

Při úterním setkání s řeckým premiérem Jorgosem Papandreuem přitom Merkelová slíbila, že Německo bude se svými partnery v eurozóně vůči Řecku solidární. Zopakovala, že je rozhodnuta Řecko a tím i euro zachránit za každou cenu.

"Poskytneme z německé strany veškerou požadovanou pomoc, aby se obnovila důvěra v Řecko," řekla kancléřka. "Jestliže je v sázce stabilita eura a zkušenosti posledních několika let říkají, že obtíže jedné země ohrožují naši společnou měnu, pak nás to zavazuje prokázat solidaritu," dodala. "Pomůžeme, pokud země udělá všechno, co má," podotkla nicméně. Papandreu na oplátku slíbil, že Řecko splní závazky dané mezinárodním věřitelům a bude uskutečňovat reformy, jimiž je zahraniční finanční pomoc podmíněna.

Jasno ohledně manévrovacího prostoru Řecka má bývalý hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB) Otmar Issing. V rozhovoru pro německý časopis Stern uvedl, že země jednoznačně musí opustit eurozónu. Dodal, že zemi nepostaví zpátky na nohy ani radikální úsporná opatření. Věřitelé budou podle něj muset Řecku odpustit minimálně polovinu dluhů.

Issing varoval, že dluhovou krizí by se mohly nakazit další členské země eurozóny. Tomu je podle něj zapotřebí zabránit, protože například Itálie je "příliš velká na to, aby ji ostatní zachraňovali".

Řecká vláda se minulý týden rozhodla rozšířit svá úsporná opatření. Snaží se tak přesvědčit zahraniční věřitele, aby uvolnili další peníze ze záchranného úvěru, které mají zemi pomoci odvrátit hrozbu platební neschopnosti. Řecký parlament v úterý schválil daň z nemovitosti. V Řecku, kde více než dvě třetiny lidí žijí ve vlastních domech, vyvolává daň bouřlivé protesty. Daní z nemovitosti chce vláda ucpat díru v rozpočtu a získat peníze na splácení státního dluhu. Část Řeků, jejichž příjmy se za poslední rok snížily v průměru o třetinu, však nebude patrně schopna daň zaplatit, což by mohlo vést k exekucím.

Do země by se dle prohlášení Evropské komise měla právě dnes vrátit Trojka, tedy zástupci EU, ECB a MMF. Najít mají rozuzlení, zda Řecko dostane další část finanční pomoci v rozsahu 8 miliard eur, které na chod země a průběžné splácení svých závazků nutně potřebuje.

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc. S Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem se Atény dohodly na podmínkách čerpání tříletého úvěru v objemu 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč). Letos v červenci byl na mimořádném summitu eurozóny dohodnut druhý záchranný úvěr ve výši 109 miliard eur, k němuž mají na rozdíl od prvního úvěru přispět i soukromí věřitelé.

Výměnou za mezinárodní finanční pomoc musí Řecko plnit řadu podmínek, zejména privatizovat státní firmy a zavádět úsporná opatření s cílem snížit zadlužení. Tato opatření zahrnují například snižování mezd ve státním sektoru a penzí či zvyšování daní, což má negativní dopad na ekonomickou aktivitu a vyvolává protesty obyvatel Řecka.

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala EU a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc a dohodla se s nimi na tříletém úvěrovém programu v objemu 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč). Letos v červenci se summit eurozóny dohodl na druhém záchranném balíku za 109 miliard eur, k němuž mají přispět i soukromí věřitelé.

(Zdroj: Handesblatt, Bild, čtk, mediafax, DPA, AP, AFP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data