Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke: Dlouhodobá nezaměstnanost je

Bernanke: Dlouhodobá nezaměstnanost je "národní krizí". Nízká inflace by byla důvodem pro další měnové uvolňování

29.09.2011 10:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Americká centrální banka (Fed) by mohla opět uvolnit měnovou politiku, pokud výrazně klesne inflace. Řekl to její šéf Ben Bernanke a zároveň vyzval Kongres k dalším krokům v boji s dlouhodobou nezaměstnaností, jejíž vysoká míra podle Bernankeho představuje "národní krizi".

Šéf Fedu upozornil na skutečnost, že zhruba 45 procent nezaměstnaných ve Spojených státech je bez práce minimálně šest měsíců. "To je neslýchané. V poválečném období se to v USA nikdy nestalo. Nezaměstnaní tak ztrácejí své schopnosti, své kontakty a svůj vztah k pracovní síle," uvedl. "Současná situace na trhu práce je skutečnou národní krizí," dodal.

Vláda podle Bernankeho musí podpořit dlouhodobě nezaměstnané, pomoci jim s rekvalifikací a usnadnit jim tak hledání práce, a Kongres by měl přijmout v tomto ohledu více zodpovědnosti. Za tři nejdůležitější oblasti, jimiž může Kongres přispět k ekonomickému oživování, označil kromě boje s nezaměstnaností také zajištění rozpočtové disciplíny a politiku na trhu nemovitostí.

Bernanke ve svém prvním veřejném vystoupení od nových opatření Fedu ke snížení dlouhodobých úrokových sazeb naznačil ochotu rozšířit nekonvenční kroky, pokud bude přetrvávat slabost ekonomiky. "Budeme to pozorně sledovat," řekl šéf Fedu. "Pokud inflace či inflační očekávání klesnou na příliš nízkou úroveň, budeme na to muset reagovat, protože nechceme deflaci," dodal, ale zároveň uvedl, že měnová politika skýtá velké možnosti, není ovšem všelékem. 

Ve své řeči Bernanke taktéž podotkl, že Spojené státy a další bohaté země by se mohly poučit od rychle rostoucích rozvojových trhů. Ty úspěšné, v čele s Čínou, podle něj přijaly odpovědné rozpočtové politiky, pravidla volného trhu a zároveň podporují veřejné investice a vzdělání. Šéf Fedu však následně varoval americké politiky před příliš rychlým snižováním rozpočtového deficitu, které by mohlo oslabit již tak křehkou ekonomiku.

Americké ministerstvo obchodu dnes zveřejní konečnou zprávu o vývoji hrubého domácího produktu Spojených států ve druhém čtvrtletí. Podle předběžných údajů stoupla americká ekonomika pouze o procento, tedy méně, než se očekávalo.

Míra nezaměstnanosti v USA minulý měsíc zůstala na 9,1 procenta. Vysoká nezaměstnanost představuje hrozbu pro hospodářské oživení, protože tlačí dolů spotřebitelské výdaje. Ty se na celkové ekonomické aktivitě USA obvykle podílejí zhruba 70 procenty.

Americký prezident Barack Obama tento měsíc představil svůj recept na boj s vysokou nezaměstnaností v zemi. Hodlá jí čelit balíčkem daňových úlev a investic do infrastruktury v celkové výši téměř 450 miliard dolarů. Plán prý nezvýší zadlužení země, protože by jej měly uhradit rozpočtové úspory. Některé body Obamova plánu kritizovali vrcholní představitelé republikánů v americkém Kongresu.

(Zdroj: čtk, AP)


Váš názor
  • Boj s nezaměstnaností je jednoduchý
    29.09.2011 11:16

    Bernanke může vyzývat kongres, jak chce. Vláda práci zajistit nemůže. Přitom je to tak jednoduché: až bude americká pracovní síla dodávat zboží levněji než čínská, klesne obchodní deficit a vzroste zaměstnanost. Jinak zjištění, že pracovní síla po delší nezaměstnanosti ztrácí návyky a kontakty, považuji za neadekvátně plytké v poměru k nákladům na Bernankeho pracovní sílu.
  • Boj s nezaměstnaností je jednoduchý
    29.09.2011 11:15

    Bernanke může vyzývat kongres, jak chce. Vláda práci zajistit nemůže. Přitom je to tak jednoduché: až bude americká pracovní síla dodávat zboží levněji než čínská, klesne obchodní deficit a vzroste zaměstnanost. Jinak zjištění, že pracovní síla po delší nezaměstnanosti ztrácí návyky a kontakty, považuji za neadekvátně plytké v poměru k nákladům na Bernankeho pracovní sílu.
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data