Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst HDP Spojených států ve 2Q o třetinu rychlejší díky spotřebě, žádosti v nezaměstnanosti nejníže od dubna

Růst HDP Spojených států ve 2Q o třetinu rychlejší díky spotřebě, žádosti v nezaměstnanosti nejníže od dubna

29.09.2011 14:56, aktualizováno: 29.9. 16:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí roku rostla o anualizovaných 1,3 procenta, což je o třetinu vyšší tempo proti dosud odhadovaným 1,0 procenta. Na vyšší tempo růstu proti dosavadním odhadům ukázala spotřeba domácností. Po 0,4% růstu v prvním čtvrtletí roku ekonomové a analytici očekávali konečnou revizi na 1,2% tempo.

Revize HDP je třetí a poslední. Podle statistických údajů ministerstva obchodu určitého zlepšení dosáhly nerezidenční stavební projekty, zpět se držely výdaje centrálního i lokálních rozpočtů. Výraznou podporou je revize spotřeby domácností na 0,7% anualizované tempo z doposud odhadovaných 0,4 procenta. V prvním čtvrtletí roku spotřeba domácností nicméně rostla o 2,1 procenta. Poslední revize dat ukázala také na zúžení mezery mezi vývozem a dovozy, což se projevilo na růstu příspěvku k HDP na 0,24 procenta z 0,09 procenta dosud odhadovaných. Silný je nadále nárůst investic firem do software a vybavení, revidovaný na 6,2 procenta z 7,9 %. V prvním čtvrtletí bylo tempo rychlejší, 8,7%. Zásoby z růstu HDP odebraly 0,28 % proti dosud odhadovaným 0,23 %.

První rychlá zpráva, která byla zveřejněna už na konci července, ukázala roční růst hrubého domácího produktu (HDP) USA oz 1,3 procenta. Následná předběžná zpráva z konce srpna však odhad růstu zhoršila na jedno procento. Statistika z posledních dnů ale naznačovala, že vývoj byl patrně o trochu lepší. Konečná zpráva to potvrdila.

Počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech amerických minulý týden prudce klesl o 37 tisíc na 391 tisíc a je na nejnižší úrovni od letošního dubna. Analytici odhadovali pokles na 420 tisíc žádostí. Předchozí údaj byl ale revidován z 423 tisíc na 428 tisíc. Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech amerických v srpnu letošního roku stagnovala na úrovni 9,1 procenta. Podle Bílého domu by míra nezaměstnanosti v letošním roce měla průměrně dosahovat 9,1 procenta, v příštím roce by měla mírně klesnout na devět procent.

Dnešní data přinesla také revizi, podle které americká ekonomika vytvořila o 192 tisíc nových pracovních míst v roce končícím březnem letošního roku. Jednou za rok úřad porovnává své údaje s mnohem komplexnější databází o pojištění nezaměstnaných. Podle tohoto srovnání byla zaměstnanost koncem března letošního roku o 0,1 procenta vyšší, než bylo dříve uvedeno. Čtvrteční zpráva je předběžným odhadem, konečná data budou zveřejněna na začátku příštího roku.

Experti na pracovní trh k aktuálním číslům podpor v nezaměstnanosti nicméně podotýkají, že pokud se má situace výrazněji zlepšit, musel by počet žadatelů klesnout pod 375.000. Jedině pak bude možné mluvit o tom, že se zvyšuje počet pracovních míst. Pod zmíněnou úrovní ale počet žádostí nebyl už od února. Mluvčí ministerstva práce navíc připustil, že za výraznějším poklesem počtu žadatelů jsou částečně technické faktory. V některých oblastech také lidé v minulých týdnech podávali více žádostí kvůli dopadům hurikánu Irene. Počet žadatelů ve čtyřtýdenním klouzavém průměru, který eliminuje prudké výkyvy z týdne na týden, klesl na 417.000. To je první pokles za šest týdnů. 

Za týden v pátek budou zveřejněna údaje o zářijovém vývoji nezaměstnanosti v USA, přičemž analytici zatím odhadují, že nezaměstnanost bude i nadále stagnovat.

Jak americké HDP tak trh práce nicméně podpořily Wall Street i evropské akcie. Americké indexy před daty indikovaly 1,1% růst, aktálně Wall Street roste o 1,7 až 2 procenta. Evropské akcie zrychlily růst až na 1,8 % u francouzského CAC.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, mediafax, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2025
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y