Tahle daň Vás opravdu tolik trápí? Tedy pokud jste ta do nekonečna omílaná střední třída (tedy nepředpokládám, že vlastníte tři činžáky a fabriku) pak ta zátěž je asi tak tisícovka ročně. Taky, proč všichni pořád chtějí něco za zaplacenou daň dostat? Daň někdo vybírá, protože může, ne aby Vám za to něco dal. Mám hrozně rád příběh z Anglie. Nevím jak to je přesně, ale vybírali tam daň z cihel, pak se začalo stavět z něčeho jiného, daň z cihel už nenesal, ale začala být populární skleněná okna, tak král zavedl daň z oken. Když jsem byl mladej tak tenhle příběh mi velice pomohl pochopit co jsou to daně ;-) Jinak pokud Vám vadí místní daň z nemovitosti doporučuji se přestěhovat de jiných daňových systémů ... jeden z mých oblíbených je ten, kdy majitel domu platí daň z teoretického příjmu, který by měl, kdyby ve svém domě nebydlel, ale pronajímal ho (koukněte se na imputed rent taxation). Až na Vás jinde berňák tohle vybalí poprvé, Vaše obliba našeho současného ministra financí mnohoktrát vzroste a s radostí mu zaplatíte dvojnásobnou daň z nemovitosti.
razit

A lze u této daně v UK odečítat náklady, jako bych dům pronajímal ? Teplo, vodu, elektřinu ? ... To bych byl pořád na nule ... A kromě toho, je třeba VAT pro dětské oblečení a jiné dětské potřeby 0% !!!! Zatímco u nás je zdaněno 19% DPH vše od postýlky, dudlíku, kojeneckých potřeb a všeho dalšího. Takže bych tu nerad popisoval daňovou zátěž rodiny bydlící v novém, na hypotéku postaveném domku s 20 lety splátek na krku s tímtéž v UK. Ale jestli máš příklad, rád si počtu.
Muff

No já jsem neměl na mysli imputed rent v UK ... kde to také kdysi existovalo, ale mám pocit, že pro velkou popularitu to zrušili. Měl jsem na mysli Švýcarsko. Ne, elektriku, vodu a podobné náklady odečíst nelze, myslím, že tam lze odečíst zastropovoanou položku na údržbu. Mám pocit, že hypotéka daňovou zátěž snižuje, či ne? Jinak nevím jak jsme se dostali od daně z nemovitosti k DPH/VAT. Já jsem nechtěl srovnávat daně v různých zemích (je to trochu jako když jsem v roce 1980 přopočítali marku na korunu a nák nám to nevycházelo). Pokud bych to ale měl srovnat tak jediný co umím použít je příjem daní oproti HDP. A v tom jsme na tom stejně (téměř přesně stejně) jako UK, CH je zamozřejmě trochu jinde (asi o pět procent). Ale asi není třeba rozebírat jak je tohle srovnávání problematické (zvláště z pohledu jednoho člověka).
razit

Než dostanu přes hubu ... tax revenue vs. GDP čísla jsou samozřejmě dost starý. Jak se to změnilo poslední tři roky se asi dozvíme zase za tři roky.
razit

Jo a jednou se naučím na patrii klikat tak abych odpovídat na relevantní příspěvek.
razit
