Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Z recese do recese... Patria vydala nový Třicetník

Z recese do recese... Patria vydala nový Třicetník

03.10.2011 18:23
Autor: Research, Patria Finance

Obavy z návratu recese nabírají na síle. Podle sázek na intrade.com dosahuje pravděpodobnost recese v USA v příštím roce 40 procent. Eurozóně se dostává ještě více skepse. Podle ankety agentury Bloomberg dosahuje pravděpodobnost recese v eurozóně v příštím roce 74 procent. Zajímavé jsou i další výsledky této ankety: 53 procent respondentů si myslí, že dojde ke kolapsu evropského bankovního systému a 40 procent věří v to, že některé země eurozónu opustí.

Problém je v tom, že se většina evropských zemí ani USA nestačily vzpamatovat z poslední recese. Z 27 zemí Evropské unie je nyní HDP vyšší než před začátkem finanční krize pouze v sedmi z nich. Eurozóna nyní dosahuje HDP o 1,4 procenta nižší než v 1. čtvrtletí 2008, kdy dosáhla předkrizového vrcholu.

Nejúspěšněji krizí prošla polská ekonomika, kde se HDP snížilo pouze v jednom čtvrtletí (4Q/2008), od té doby se její výkon neustále zvyšuje a nyní je již o 8,8 procenta výše než před krizí. Velmi dobře si vedly také Švédsko a Švýcarsko, jejichž ekonomiky zakolísalo pouze ve dvou čtvrtletích na přelomu let 2008 a 2009. Obě země shodně přesáhly své předkrizové maximum o 1,9 procenta.

Nejbrutálněji zasáhly dopady finanční krize pobaltské ekonomiky. Lotyšsko je 18,2 procenta pod svým předkrizovým vrcholem, Estonsko o 11,1 procenta a Litva o 9,8 procenta. Druhou skupinu postižených tvoří země v epicentru současné fáze krize: Řecko propadlo o 9,9 procenta, Irsko o 9,7 procenta.

V rámci zemí střední a východní Evropy si, kromě již zmíněného Polska, vedli dobře Slováci, jejichž ekonomika již o necelé procento předstihla předkrizový vrchol. Česká ekonomika sice již rok a půl roste, propad během krize ale ještě nesmazala. Chybí jí k tomu ale ovšem pouze 0,6 procenta.

Ani USA ještě nedokázaly překonat pokles HDP způsobený poslední recesí. Neslavně to vypadá s Japonskem. Ekonomika země vycházejícího slunce v roce 2009 propadla o více než 6 procent a sotva se trochu vzpamatovala, začala na konci loňského roku opět klesat. Letošní ničivá přírodní katastrofa situaci ještě zhoršila.

Eurozóna i USA tedy stále zaostávají za svým výkonem před finanční krizí. To vysvětluje uvolněnou měnovou politiku a snahu podporovat uzavření produkční mezery fiskálními stimuly.

Veřejné finance na obou kontinentech ale dnes nenabízí příliš prostoru k dalším stimulům. Naopak, poslední měsíce ukazují, že se jejich stav stává předmětem obav a rozbuškou propadů na finančních trzích.

Měnová politika Fedu je velmi tvořivá a Ben Bernanke se snaží zúročit své znalosti historie velké hospodářské krize. Na adresu Fedu zaznívá kritika, že kvantitativní uvolňování je neúčinné, protože ekonomika roste velmi pomalu a nezaměstnanost neklesá. Otázka by ale měla stát jinak. Jak by se vyvíjela americká ekonomika, kdyby byla politika Fedu méně vstřícná?

S Evropskou centrální bankou je to horší. Finanční krize dosáhla akutní fáze v září 2008, ECB ale ještě v červenci téhož roku zvýšila úrokové sazby. Letos se jí tento omyl podařilo zopakovat, když v dubnu a potom ještě jednou v červenci zvyšovala své sazby.

Zároveň ale ECB nakupuje dluhopisy některých zemí eurozóny, čímž sice přispívá k udržení relativního klidu na trzích, zároveň se ale angažuje na poli, které patří fiskální politice. ECB je k tomu tlačena, neboť jiná unijní instituce ani vlády členských zemí eurozóny nepřichází s uspokojivým řešením.

A mezitím přibývá známek zpomalení či dokonce návratu recese na obou stranách Atlantiku. Index nákupních manažerů v průmyslu eurozóny je již pod hranicí 50 bodů předělující růst a pokles. Stejný ukazatel v USA je jen kousek nad touto hranicí. Nervozita na finančních trzích a Damoklův meč visící nad osudem eurozóny bankám, firmám ani domácnostem na klidu nepřidají.





Kompletní analýzu si klienti Patria Plus a Investor Plus mohou stáhnout na odkazu ZDE.

 

 

 

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2025
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět
16:50Ochlazení na akciovém trhu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data