Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Změna v čele energetiky: Náměstek MPO Hüner končí, vystřídá jej stoupenec jádra Pazdera z ČEZ

Změna v čele energetiky: Náměstek MPO Hüner končí, vystřídá jej stoupenec jádra Pazdera z ČEZ

05.10.2011 9:12
Autor: ČTK

Náměstek ministra průmyslu a obchodu (MPO) Tomáš Hüner (52), který má na starosti průmysl a energetiku, odchází dohodou k 10. říjnu z funkce. Na postu ho vystřídá jaderný expert František Pazdera (63), který nyní vykonává manažerskou funkci zástupce ředitele divize Výroba pro vědu a výzkum společnosti ČEZ. Informace z důvěryhodných zdrojů potvrdil sám Hüner.

Řízení sekce průmyslu a obchodu převzal Hüner, který patří mezi nejrespektovanější české energetické odborníky, před rokem. Z funkce a ministerstva měl odejít už k 1. září, jenže ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek v této době ještě přesně nevěděl, jaký adekvátní post v některé státem ovládané společnosti svému klíčovému náměstkovi jako kompenzaci za dobrovolný odchod nabídne.

Nyní Hüner potvrdil, že i nadále zůstane předsedou dozorčí rady společnosti ČEPS a má šéfovat i dozorčí radě tuzemského energetického operátora OTE, který také patří státu.

Podle České pozice patří mezi hlavní důvody jeho odchodu to, že nebyl členem žádné politické strany, byl zastáncem úpravy hnědouhelných těžebních limitů, nesouhlasil s novou státní energetickou koncepcí a byl považován za člověka expremiéra Mirka Topolánka.

Pravděpodobný nový náměstek František Pazdera je zapáleným příznivcem jádra. Celý svůj profesionální život zasvětil atomové energetice. Je spoluautorem nové státní energetické koncepce, která počítá s tím, že za pár desítek let bude v České republice téměř 90 procent elektřiny vyráběno z jádra.

Pazdera vystudoval Vysokou školu strojní a elektrotechnickou v Plzni. Od roku 1972 působil v Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV) v Řeži. V letech 1990 až 1992 byl ředitelem divize jaderné bezpečnosti a energetiky, od roku 1993 patnáct let předsedal představenstvu a z pozice generálního ředitele ÚJV v Řeži šéfoval.

Je členem mezinárodní pracovní skupiny pro chování paliva a technologii Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), programové skupiny Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Halden Reactor Project, Rady Správy úložišť radioaktivních odpadů a předsednictva Asociace výzkumných organizací. Nedávno se stal tajemníkem vládní Rady pro energetickou a surovinovou strategii. Pazdera je podle některých zdrojů zastáncem extrémního, až nerealistického využití jádra při výrobě elektřiny na úkor ostatních surovin, především plynu a obnovitelných zdrojů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět
16:50Ochlazení na akciovém trhu  
16:33Zlomový okamžik na evropském EV trhu? Čínská BYD poprvé poráží Teslu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data