Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soros: Tři odvážné kroky, které Evropu uchrání od obří deprese

Soros: Tři odvážné kroky, které Evropu uchrání od obří deprese

06.10.2011 11:45
Autor: ČTK

Vlády eurozóny se musí dohodnout na nové společné finanční instituci, velké banky se podřídit Evropské centrální bance (ECB) a ECB musí umožnit zemím jako Itálie a Španělsko přechodné refinancování jejich dluhů za velmi nízkých nákladů. Tyto "tři odvážné kroky" musí eurozóna v nynější krizi udělat, jinak hrozí nová velká deprese s nedozírnými politickými následky, píše v komentáři pro dnešní vydání německého deníku Handelsblatt známý investor George Soros.

Tyto kroky podle něj mohou uklidnit finanční trhy a zároveň dát eurozóně čas k vytvoření nové strategie růstu, bez níž se současné problémy nevyřeší. "Význam takové strategie růstu nesmí být podceňován, neboť zadluženost - poměr mezi dluhy a ročním hrubým domácím produktem - částečně závisí na tempu růstu hospodářství," poznamenal Soros.
 

Maďarský rodák předpokládá, že vytvoření nové finanční instituce eurozóny zabere nějaký čas. Toto dočasné vakuum musí podle něj zaplnit ECB. "Ve své současné formě je první náznak takového společné finančního úřadu - Evropský fond finanční stability (EFSF) - jen zdrojem peněz. Jak se budou tyto peníze vynakládat, je věcí členských států," považuje Soros EFSF za nedostatečný nástroj.

Zda jím navrhovaná společná finanční instituce odpovídá myšlence ekonomické vlády eurozóny, s níž přišli německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy, americký investor neupřesnil.

Za nejdůležitější úkol považuje Soros zabránit rozšíření nákazy po možném bankrotu Řecka. Ochráněny budou podle něj muset být především banky a státní půjčky zemí jako Itálie a Španělsko. To bude v první řadě úkolem pro EFSF, který by měl být použit k rekapitalizaci těchto bank a jako ručitel, soudí investor.

Systémově důležité banky se musí podle něj s EFSF dohodnout na tom, že se během platnosti garancí budou řídit příkazy ECB. Banky, které to odmítnou, by neměly dostat záruky. "Dost bank s tím však bude souhlasit," domnívá se Soros.


Váš názor
  •  
    06.10.2011 12:16

    Americký investor, maďarský rodák ...
    zerohedge
Aktuální komentáře
07.05.2026
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny
9:03Rozbřesk: Jak vyzní dnešní zasedání ČNB? Centrální bankéři by nejraději Írán „vyseděli“
8:53ČNB rozhodne o sazbách, nová naděje mezi USA a Íránem a Fed varuje před inflací  
6:00Watchlist: Začínáme sledovat ServiceNow a Nokii  
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.