Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: ČR finanční krize nehrozí, DPH se může změnit z kvartálu na kvartál

Kalousek: ČR finanční krize nehrozí, DPH se může změnit z kvartálu na kvartál

06.10.2011 16:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Nynější dluhová situace v Evropě se může překlopit v hospodářskou krizi, která by měla dopad i na českou ekonomiku. Toto riziko existuje, není malé a mělo by rozpočtové a sociální důsledky, řekl dnes na Žofínském fóru ministr financí Miroslav Kalousek. Dodal nicméně, že České republice finanční krize nehrozí. Centrum nákazy je podle něj v eurozóně. V následné debatě s novináři ve své vizi možných změn DPH směrem k jednotné sazbě Kalousek naznačil, že by po první změně v lednu 2012 mohla ta další přijít teoreticky již v dubnu.

"Jsme si jisti současným stavem, troufnu si říct, že Česku finanční krize nehrozí," uvedl Kalousek. Situace ve světové ekonomice by podle něj mohla být složitější než po pádu Lehman Brothers. "Buď eurozóna najde radikální řešení, nebo dojde k systémovému selhání," řekl. Nikdo podle něj ale nyní není schopný předpovědět, kdy krize začne a jak bude rozsáhlá.

Pokud by se výkon ekonomiky prudce ochladil, vláda podle Kalouska může pouze tlačit rozpočtové deficity k nule a udělat všechno pro to, aby reálné příjmy obyvatelstva nepřevýšily růst produktivity práce. "Pokud se budeme chovat opačně, ohromným způsobem ohrozíme sami sebe. I kdyby všechny strukturální reformy startovaly již dnes a byly dokonalé, nedopadnou do rozpočtu pozitivně dříve než za tři čtyři roky," podotkl.

Podle červencové prognózy MF by měla česká ekonomika v příštím roce růst o 2,5 procenta, nezaměstnanost by mohla klesnout na osm procent. Premiér Petr Nečas však již minulý týden uvedl, že vláda zřejmě bude muset snížit odhad růstu ekonomiky na příští rok na 1,5 procenta. Kalousek již dříve řekl, že pokud by se česká ekonomika kvůli celosvětové krizi vyvíjela hůř, bylo by nutné přijmout kroky na příjmové i výdajové stránce státního rozpočtu. V případě výdajů by to podle jeho slov místo tupých škrtů byly škrty "velmi ostré".

Kalousek také řekl, že by si přál zvýšení jednotné sazby DPH z plánovaných 17,5 procenta na 19 procent a současně osvobození léků a tisku od této daně. "Dává to logiku, kdyby bylo po mém, jdu sazby měnit hned. 'Sociální svědomí' koalice ale má jiný názor," poznamenal. Ministr také uvedl, že on nikdy nepředloží návrh na zdanění nezdravých potravin. Daně by podle něj neměly sloužit k sociálnímu inženýrství.

Nadcházející sněmovní tahanice o státní rozpočet ale podle Kalouska už nic neudělají s připraveným zvýšením snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) z 10 na 14 procent od příštího roku. Ze svého vlastního přesvědčení by se ale vrátil k letnímu návrhu, který kalkuloval s 19procentní DPH a 10procentní výjimkou pro léky, knihy a tiskoviny, a to už od ledna 2012. Nejmenší z koaličních partnerů, Věci veřejné, se ale proti této změně, jejíž výhodou byl o 10 miliard korun nižší rozpočtový schodek a vyrovnání salda na důchodovém účtu, postavily. 

"Kdyby bylo na mne, měním hned. Myslím, že je známé, že podobný názor má i pan premiér, sociální svědomí koalice má ale názor jiný," uvedl Kalousek. Na dotaz agentury MediaFax, kdy nejdřív by se mohly odehrát další daňové změny, Kalousek odpověděl: "DPH nemusíte měnit se začátkem roku, můžete ji měnit kvartálně." Teoretické sjednocení DPH až na 19 procent tak hrozí nejdřív k 1. dubnu 2012. Předtím by ale VV musely změnit názor.

O daňových změnách bude již zítra na ministerstvu financí jednat koaliční komise. VV se už například nechaly slyšet, že znovu přijdou s plánem zvýšit zdanění firem z 19 na 20 procent. Něco takového ale dlouhodobě odmítá jak TOP 09, tak ODS.

(Zdroj: ČTK, MediaFax)


Váš názor
  • Krize je to výdajová
    07.10.2011 11:41

    kdyby se nevyhazovali peníze za pí..viny, tak může být rozpočet přebytkový. Je pořeba podporovat aktivitu ne ji ničit vysokými daněmi. Pokud na dálnice nevydělám tak je nestavím, a když není na důchody, tak je snížím a ně že zdaním vše 70% to se mu na to pak všichni z vysoka a jsem zvědav kdo to bude pak platit. Za vlastní by to geroj Kalous dělal taky, jenže za cizí machruje.
    Mike -Green D. is killing Europe
    • Re: Krize je to výdajová
      07.10.2011 13:01

      A všimli jste si, jak teď Kalousek pořád mluví o 'střádalech' - těch, co musí podle něj obracet každou stovku? Těm chce prý vyhovět. Jj, ti se nejlíp obírají. Viz donaldova předposlední fáze....
      Kalka.
    • to Mike
      07.10.2011 12:17

      Opravdu trefně napsáno !! Jsou lidé, kteří tak myslí, ale nejsou v politice. Politici si naopak myslí, že pokud mohou rabovat lidem peněženky beztrestně dál, že se jich taková logika netýká.
      Jesse
  • Krize
    07.10.2011 6:14

    Tato krize není dluhová, hospodářská nebo finanční. Tato krize je jednoznačně morální!
    Achjo...
    • Re: Krize
      07.10.2011 8:59

      To nemá s morálkou nic společného. Blbost a sebezahleděnost českých politiků, kteří předtírají že rozumí ekonomice, je krizí odpovědnosti za stát.
      Jesse
      •  
        07.10.2011 9:23

        Dovoluji si vypůjčit ze "Zvedavce" :"Vypůjčím si proto z portálu Jana Šinágla text skotského právník a historika, Sira Alexe Frasera Tytlera (1747- 1813), který napsal: "Demokracie nemůže existovat jako permanentní forma vlád. Demokracie může trvat pouze tak dlouho, nežli voliči zjistí, že si mohu dovolit odhlasovat velkorysé výhody na účet státní pokladny. Od této chvíle hlasuje většina vždy pro ty kandidáty, kteří jí slibují nejvíce požitků z veřejných financí. Proto demokracie vždy zkolabuje kvůli nedostatku finanční odpovědnosti. Průměrná doba trvání vrcholu velkých světových civilizací byla přibližně dvě století a všechny postupně procházely těmito stádii: od otroctví k víře, od víry k odvaze, od odvahy ke svobodě, od svobody k hojnosti, od hojnosti k sobectví, od sobectví k sebeuspokojení, od sebeuspokojení k apatii, od apatie k závislosti, od závislosti zpět k otroctví." Rudolf Mládek" řekl bych, že jsme v předposlední fázi.
        donald
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data