Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonsko ponechalo úroky beze změny, dál podporuje úvěrování v oblastech zasažených zemětřesením

Japonsko ponechalo úroky beze změny, dál podporuje úvěrování v oblastech zasažených zemětřesením

07.10.2011 9:23
Autor: ČTK

Japonská centrální banka dnes ponechala svou základní úrokovou sazbu v rozpětí nula až 0,1 procenta. Nezměnila ani svůj program nákupu dluhopisů a dalších aktiv. Prodloužila nicméně o šest měsíců program nouzových úvěrů pro banky v regionech zasažených březnovým zemětřesením a vlnou tsunami.

Banka zopakovala, že japonská ekonomika podle jejího názoru oživuje, vyjádřila však obavy ohledně hospodářského vývoje ve Spojených státech a dluhových problémů v Evropě. "Očekává se, že ekonomický růst v zahraničí prozatím zpomalí, růstová tendence však zůstane silná zejména díky rozvíjejícím se ekonomikám," uvedla banka.

Předpokládá se, že japonská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vymanila z recese poté, co firmy obnovily dodavatelské řetězce narušené březnovým zemětřesením. Mezinárodní měnový fond předpověděl, že japonská ekonomika v příštím roce stoupne o 2,3 procenta, tedy nejprudším tempem v rámci hospodářsky vyspělých zemí. K růstu by měly zčásti přispět výdaje na obnovou regionů zasažených zemětřesením.

"Japonská centrální banka podle očekávání ponechala svou měnovou politiku beze změny, někdy v listopadu či později ji však pravděpodobně bude muset uvolnit, protože dluhová krize v Evropě začíná vypadat jako bankovní krize," uvedl analytik Micuro Saito ze společnosti Tokai Toyko Securities.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.12.2025
12:04ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku se v prosinci zvýšila
11:41Nasdaq podal žádost o rozšíření obchodních hodin na 23 hodin denně od pondělí do pátku
10:50Desátý měsíc poklesu. Průmyslové ceny v Česku táhnou dolů energie
10:15Auto-revoluce na půl plynu. Brusel přehodnocuje čistě elektrickou budoucnost
9:18Ford ustupuje od elektromobility, investuje do hybridů a baterií pro datacentra
8:48Trump žaluje BBC, Musk s majetkem přes 600 miliard USD a bankovní ambice PayPalu  
8:45Rozbřesk: Koruna vyhlíží zasedání ČNB a ECB. Dolar před klíčovými daty z amerického trhu práce slábne
8:40Muskovo jmění je spočteno na 677 miliard dolarů. V této dimenzi je jediným člověkem na světě, tahounem nyní Space X
6:09Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“
11:45Stříbro letos překonává i zlato. Příští rok může jeho jízda podle analytiků pokračovat
11:28Evropské akcie začínají týden růstem. Vedle AI se v příštích dnech vloží do hry makro  
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  
8:47Rozbřesk: Nová vláda přebírá ekonomiku s nízkou inflací. Energie ji v lednu mohou stlačit ještě níže
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst