Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody's varuje Belgii před snížením ratingu, země přebírá část banky Dexia za 4 miliardy eur

Moody's varuje Belgii před snížením ratingu, země přebírá část banky Dexia za 4 miliardy eur

10.10.2011 9:32, aktualizováno: 10.10. 9:37
Autor: mediafax

Aktualizováno

Ratingová agentura Moody's varuje Belgii před snížením ratingu ze stupně Aa1. Podle agentury Moody's je důvodem zatíženost Belgie při záchraně francouzsko-belgické finanční skupiny Dexia, a také vyhlídky na vyšší náklady na financování a slabý hospodářský růst.

Moody's se tak připojuje k ratingovým agenturám Standard & Poor's a Fitch, které Belgii ohodnotily stupněm AA plus právě kvůli negativním výhlídkám v minulém roce.

Obě agentury tvrdí, že belgická neplnohodnotná vláda podkopala úsilí eurozóny o záchranu Řecka, které se dlouhodobě potýká s dluhovou krizí.

Agentura Moody's uvedla tři důvody pro vyhodnocení. Jde o podstatně zvýšené finanční náklady na panovníky a banky země s vysokými dluhy, rizika pro růst otevřené belgické ekonomiky a váha veřejných financí na podporu bankovního sektoru.

Belgie rozhodla, že koupí belgickou část banky Dexia za čtyři miliardy eur (zhruba 100 miliard korun). Dnes nad ránem to oznámil belgický premiér Yves Leterme, podle kterého je cílem operace zachránit úspory belgických domácností. Na rozdělení banky, která má v portfoliu potenciálně nebezpečné dluhopisy za zhruba 700 miliard dolarů (12,9 bilionu korun), se dohodly v neděli Francie, Belgie a Lucembursko.

"Podařilo se nám dnes dosáhnout oddělení belgické části banky Dexia od závazků a rizik, které by mohly přijít z prostředí uvnitř holdingu Dexia," citovala Leterma agentura AFP. "Domácnosti si mohou být jisté, že jejich peníze na účtech jsou v bezpečí," dodal. Belgický ministr financí Didier Reynders označil cenu, za níž Brusel banku pořídil, za "rozumnou".

Dexia je první velkou evropskou bankou, která od finanční krize v roce 2008 potřebuje státní pomoc. Banka se dostala do problémů kvůli vysokému objemu obligací problémových zemí eurozóny, včetně Řecka, Itálie a Španělska, a obcí ve Spojených státech.

Belgie, Francie a Lucembursko se rovněž dohodly, že poskytnout bance finanční záruku 90 miliard eur na deset let. Belgie se na těchto zárukách bude podílet 60,5 procenta, Francie 36,5 procenta a Lucembursko zbývajícími třemi procenty. Záruky se budou týkat tzv. špatné banky, do které má být převeden veškerý potenciálně nebezpečný majetek Dexie.

Správní rada Dexie stále jedná s francouzskými bankami Caisse des Dépôts et Consignations a La Banque Postale. Banky se snaží najít řešení pro financování místních samospráv. Dexia je jedním z největších poskytovatelů úvěrů pro města a obce ve Francii a francouzská vláda by měla tuto část banky znárodnit.

Oznámení o znárodnění belgických operací přišlo po maratonu jednání mezi vládami tří zemí a vedením banky. Úředníci se obávají, že kolaps banky by mohl dále zhoršit obtíže na bankovním trhu v Evropě. Analytici varují, že banky mají nyní sníženou úvěrovou schopnost a situace se začíná podobat té, po které přišel kolaps americké banky Lehman Brothers.

Minulý týden Dexia oznámila, že jedná se skupinou zahraničních investorů o koupi lucemburské divize. Očekává se rovněž, že banka oznámí prodej zdravých aktivit, jako turecké Denizbank, uvedla BBC.

Dexia už za finanční krize v roce 2008 získala od Francie, Belgie, Lucemburska a klíčových akcionářů 6,4 miliardy eur (158 miliard Kč). Poté byla nucena k úsporám a prodejům aktivit včetně slovenské pobočky, kterou koupila česko-slovenská investiční společnost Penta Investments.

(Zdroj: čtk, mediafax, AP, AFP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2026
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny
9:03Rozbřesk: Jak vyzní dnešní zasedání ČNB? Centrální bankéři by nejraději Írán „vyseděli“
8:53ČNB rozhodne o sazbách, nová naděje mezi USA a Íránem a Fed varuje před inflací  
6:00Watchlist: Začínáme sledovat ServiceNow a Nokii  
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.