Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vývoz z Německa v srpnu po dvou měsících poklesu stoupl na rekord

Vývoz z Německa v srpnu po dvou měsících poklesu stoupl na rekord

10.10.2011 11:41
Autor: ČTK

Vývoz z Německa v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem vzrostl o 3,5 procenta na rekordních 90,5 miliardy eur (2,2 bilionu Kč). V předchozích dvou měsících se naopak snižoval. Dovoz zůstal téměř beze změny a přebytek bilance zahraničního obchodu stoupl podle sezonně upravených údajů na 13,8 miliardy eur z 10,6 miliardy eur v červenci. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil německý statistický úřad. Německo je druhým největším vývozcem na světě za Čínou.

Hodnota importu v srpnu činila 76,7 miliardy eur. Analytici v anketě agentury DPA čekali zvýšení exportu o 1,1 procenta a dovozu o 0,6 procenta. Přebytek bilance zahraničního obchodu se podle analytiků měl snížit na 10,3 miliardy eur. Údaje rovněž ukázaly, že Německo silně vyváží mimo Evropskou unii a naopak roste dovoz ze zemí EU.

Zpráva ukazuje, že německá ekonomika pokračuje v růstu, přestože tempo v poslední době zpomalilo. "Je to dobrá zpráva, německá ekonomika opět vzdoruje obavám z recese, zatím, a ukazuje se, že růst ve třetím čtvrtletí bude lepší, než mnoho lidí čeká," uvedl ekonom ING (5,66 EUR, 0,43%) Carsten Brzeski. Podle něj by hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí mohl stoupnout o 0,4 procenta.
V meziročním srovnání a podle sezonně neupravených údajů se vývoz zvýšil o 14,6 procenta a dovoz o 12,6 procenta. Přebytek zahraničního obchodu pak meziročně stoupl o 28,3 procenta.

Německá ekonomika od konce finanční krize silně rostla, a její růst podpořil i další obchodní partnery. V posledních měsících však začala ztrácet dech a mezi analytiky se zvýšily obavy, jak dlouho si může ekonomika tažená převážně vývozem udržet expanzi vzhledem k očekávanému zpomalení globálního ekonomického růstu. Výhled Německa tak kvůli dluhové krizi v eurozóně i USA nadále zůstává nejistý.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.12.2025
17:10Americká „blbá nálada“, fundament a technická analýza
15:31Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
15:17Česko v roce 2026: Stabilní inflace, silná koruna, opatrný růst
15:12V USA vzniklo v listopadu více míst, než se čekalo
13:30Pražská burza hlásí mimořádně úspěšný rok. Kromě vysokých výnosů zaznamenala i nejvyšší objem obchodů od roku 2012
12:30Růst podnikatelské aktivity v eurozóně na konci roku zpomalil víc, než se čekalo
12:04ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku se v prosinci zvýšila
11:41Nasdaq podal žádost o rozšíření obchodních hodin na 23 hodin denně od pondělí do pátku
10:50Desátý měsíc poklesu. Průmyslové ceny v Česku táhnou dolů energie
10:15Auto-revoluce na půl plynu. Brusel přehodnocuje čistě elektrickou budoucnost
9:18Ford ustupuje od elektromobility, investuje do hybridů a baterií pro datacentra
8:48Trump žaluje BBC, Musk s majetkem přes 600 miliard USD a bankovní ambice PayPalu  
8:45Rozbřesk: Koruna vyhlíží zasedání ČNB a ECB. Dolar před klíčovými daty z amerického trhu práce slábne
8:40Muskovo jmění je spočteno na 677 miliard dolarů. V této dimenzi je jediným člověkem na světě, tahounem nyní Space X
6:09Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst