Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kreativní destrukce rychlého oddlužení?

Kreativní destrukce rychlého oddlužení?

11.10.2011 18:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Hlavní hnací silou globálního boomu, který skončil v roce 2008, byl dluh. A to hlavně dluh soukromého sektoru, ne dluh veřejný. Nyní se ten samý faktor může stát dominantním problémem současného desetiletí. Podle mnohých zdravé oživení nemůže nastat, aniž by v rozvinutých zemích došlo k poklesu celkové dluhové zátěže. A nerozlišuje se, o jaký dluh jde a u veřejného i soukromého sektoru se považuje za něco toxického. Ale čím rychleji se bude snižovat zadlužení soukromého sektoru, tím více je třeba toto brzdění agregátní poptávky vyvážit udržením veřejného dluhu na vyšších úrovních.

Do dluhové schizofrenie spadli mnozí z nás. Britská vláda explicitně odmítá zvyšování dluhu veřejného sektoru, jenomže zároveň uvažuje o politice uvolňování podmínek na úvěrovém trhu a zvýšení dostupnosti úvěrů pro malé podniky. MMF před několika měsíci volal po rychlém omezení veřejného dluhu, momentálně se však domnívá, že by se tento krok měl pozdržet. Regulátoři chtějí zvýšit kapitálové požadavky u bank, zároveň ale plánují rozložit toto zvýšení do delšího období, aby nebyl negativně ovlivněn růst nových úvěrů. Zadlužené ekonomiky eurozóny musí snižovat své dluhy, nicméně EFSF zvyšuje svou finanční páku. ECB se obává, že růst úvěrů zvýší nabídku peněz, zároveň však nakupuje vládní dluhopisy a poskytuje úvěry celému bankovnímu sektoru eurozóny.

Ať se nám to líbí nebo ne, globální ekonomika potřebuje mix restrukturalizace dluhu, jeho splácení a v některých případech jeho zvyšování. Univerzální recept, v jehož rámci by se zadlužení plošně snižovalo u všech sektorů, by mohl způsobit skutečnou pohromu. Vlády na sebe mohou převádět dluh soukromého sektoru jen v případě, že si to mohou dovolit. Tento krok také zahrnuje morální hazard a přerozdělení příjmů a bohatství. Převod dluhu na veřejný sektor znamená riziko vyššího zdanění v budoucnosti. Pokud se převede na rozvahu centrální banky, hrozí zase riziko inflace. To lze ospravedlnit pouze v případě, že alternativy jsou ještě horší.

Ne všichni ale s tímto názorem souhlasí. Friedrich von Hayek ve 20. letech napsal, že rychlé oddlužení zbavuje ekonomický systém špatných investic. Ti, kteří věří v Schumpeterovu kreativní destrukci, budou s tímto pohledem souhlasit. Poslední Interest Rate Observer ale přichází s popisem toho, co se stalo, když byl v USA tento přístup aplikován. Došlo k tomu během deprese v letech 1920 – 21. Růst úvěrů byl tehdy zastaven, Fed v čele s Benjaminem Strongem zvýšil sazby a vláda dosahovala rozpočtových přebytků. Deflace se považovala za nevyhnutelnou, nezaměstnaní byli ponecháni svému osudu, přestože míra nezaměstnanosti překročila 12 %.

James Grant, který Interest Rate Observer vydává, se domnívá, že tato politika fungovala. Recese skončila už v roce 1922, v roce 1923 byla nezaměstnanost na 2,4 %. Mezitím ale klesl HDP o 8 %, průmyslová produkce o 23 % a spotřebitelské ceny o 22 %. Podle Granta je to lepší než nekonečná stagnace. Jsme ale jistě schopní přijít s něčím lepším.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data