Aktualizováno Padá Evropa do recese? Zdá se, že tímto směrem skutečně jde, píše na svém blogu Ed Yardeni. Svůj názor dokumentuje posledními indikátory:
PMI ve výrobním sektoru (M-PMI) leží pod hodnotou 50 - v září klesl na 48,5. Pouze v Německu se udržel nad 50, ale jen těsně. A hodnota 50,3 tam znamená dosažení dvouletého minima. Ze zemí EU pouze Itálie zaznamenala růst M-PMI, v srpnu ale došlo k nejsilnějšímu propadu až na 47. Ve Velké Británii přišel minulý měsíc mírný růst, M-PMI dosáhl hodnoty 51,1, v předchozích dvou měsících ležel na 50.

PMI nevýrobního sektoru (NM-PMI) se také nachází pod 50. S hodnotou 49,1 dosáhl nejnižší úrovně od července 2009. V Německu se aktivita přiblížila stagnaci, ve Francii se růst dostal na 26měsíční minimum, v Itálii se sektor služeb propadal čtvrtým měsícem za sebou, ve Španělsku již třetím měsícem. Celkový PMI pro výrobní i nevýrobní sektor klesl ze srpnové hodnoty 50,7 na 49,1, což je opět nejnižší hodnota od července 2009.
Průmyslová produkce se v srpnu držela, produkční indexy ležely většinou výš. To ale mnoho neříká, protože jsou podpořeny sezónními úpravami, které odrážejí fakt, že mnohé továrny jsou v srpnu uzavřeny.

To, co zveřejněná průmyslová produkce ukazuje, je tak 1% pokles v Německu, 0,5% růst ve Francii, 4,3% skok v Itálii a nečekaný růst ve výši 0,3 % ve Španělsku.
Zatímco Ed Yardeni hovoří o recesi v Evropě, Nouriel Roubini pro CNBC uvedl, že poslední data ukazují na příchod recese v USA, Velké Británii i v eurozóně. Otázkou je jen to, zda bude pokles mírný, či hluboký s další finanční krizí. Odpověď přitom závisí na vývoji v eurozóně. Její vedení by podle ekonoma mělo navýšit zdroje EFSF asi na 2 biliony dolarů a vytvořit evropský ekvivalent programu TARP, který by pomohl s rekapitalizací bank. K tomu je třeba fiskální stimulace a odstranění chyby, které se dopustila ECB zvýšením sazeb.
(Zdroj: Blog Eda Yardeniho, CNBC)