Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
G20 čeká od eurozóny aktivní přístup, nevylučuje vyšší roli MMF

G20 čeká od eurozóny aktivní přístup, nevylučuje vyšší roli MMF

17.10.2011 8:11, aktualizováno: 17.10. 9:26
Autor: ČTK

Aktualizováno

Ministři financí členských zemí skupiny G20 v sobotu v Paříži důrazně vyzvali státy eurozóny, aby vypracovaly přesvědčivý plán řešení své dluhové krize a odvrátily hrozbu globální recese. Zavázali se zároveň, že učiní vše proto, aby Mezinárodní měnový fond (MMF) měl dostatek zdrojů ke stabilizaci světového hospodářství.

Ministři v prohlášení uvedli, že "MMF musí mít zdroje dostatečné k naplnění své systémové odpovědnosti". Podle agentury AP jde o náznak, že přední světové ekonomiky jsou připraveny podpořit větší roli MMF při řešení evropské dluhové krize. O zapojení MMF chtějí detailněji hovořit na listopadovém summitu skupiny G20 ve francouzském Cannes.

Na jednání G20 podle očekávání zazněl návrh rozvojových zemí souhrnně označovaných zkratkou BRICS, tedy Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky. Ty přišly s plánem na zvýšení základního jmění MMF, což by představovalo způsob, jak pomoci zemím, jež se potácejí v krizi.

Někteří členové G20, včetně Spojených států, nicméně vystoupili proti takovému navýšení zdrojů MMF v zájmu řešení dluhové krize. Americký ministr financi Timothy Geithner na zasedání řekl, že MMF má podstatný arzenál finančních zdrojů, které budou "doplňovat komplexní evropskou strategii a podstatnější zapojení evropských zdrojů".

Prostředky MMF dosud kryly asi z jedné třetiny záchranné programy pro Řecko, Irsko a Portugalsko. Ministři financí se shodli na tom, že k většímu zapojení MMF dojde až poté, co eurozóna vypracuje radikálnější obranné akce na svém bruselském summitu 23. října.

Ministři přivítali kroky zaměřené na "zvýšení kapacity a pružnosti evropského záchranného fondu". Očekávají další úsilí, které by maximalizovalo význam fondu při zvládání krizových jevů.

Geithner na jednání v Paříži pochválil připravovaný akční plán eurozóny, který podle něj obsahuje "potřebné body". Prohlásil, že od svých evropských kolegů v Paříži slyšel "povzbudivé zprávy". Součástí evropského plánu je podle amerického ministra "podstatnější finanční obrana" před rozšířením dluhové krize.


Schůzka ministrů G20 byla přípravou na summit v Cannes. Do té doby by podle šéfů rozvinutých ekonomik měla mít Evropa po svém nadcházejícím summitu v Bruselu jasno v tom, jak přesně bude v řešení dluhové krize postupovat.

Mezinárodní měnový fond o víkendu vyzval k vytvoření celoevropského systému pojištění vkladů a k větší koordinaci při regulaci bankovního sektoru v Evropě, která by zabránila, aby rozpory v předpisech jednotlivých zemí prohlubovaly dluhovou krizi.

"Doposud přijaté a zvažované kroky nejdou dost daleko. Mírné reformy nejsou v současném prostředí dostatečné," uvedl náměstek ředitele evropského odboru MMF Ajai Chopra během návštěvy v Irsku. "Krize vyžaduje přesvědčit skeptické trhy, že Evropa dokáže dělat nebojácná a jednotná rozhodnutí," dodal.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.02.2026
6:19FX Strategie: Inflační ne-překvapení a jestřábí ČNB podpořily korunu, může americký HDP nalomit dolarové medvědy?  
16.02.2026
17:58PODCAST Týdenní výhled: Nečitelná AI nyní pohání tržní rotaci, Big Tech ji ale ustojí  
17:13Prohodí se dlouhodobě výkony amerických a neamerických trhů?
15:56Goldman Sachs: Je dobrý okamžik využít poklesu Microsoftu. Nvidia dál tahounem AI boomu  
14:05AI euforie skončila. Na trhu nyní panují dvě protichůdné obavy  
11:18Švédsko kvůli geopolitickým změnám zvažuje zavedení eura
11:11Opatrně pozitivní start týdne v Evropě  
10:36Koncern Volkswagen hodlá do konce roku 2028 snížit náklady o pětinu
10:34Bezpečné měnové přístavy v turbulencích? Frank, jen a dolar zažívají přehodnocení své role
8:52Rozbřesk: ČNB zatím nemá důvod snižovat úrokové sazby
8:49Obchodování dnes kvůli svátkům slabší, Havlíček odhalí další kroky k Dukovanům a futures jsou v zeleném  
5:58Výdaje do AI letí nahoru, ale akcie Nvidie stojí. Investoři čekají na výsledky
15.02.2026
9:11Víkendář: Změny v USA a posouvání globální finanční rovnováhy
14.02.2026
9:05Víkendář: Existuje evropská dluhopisová páka na Spojené státy?
13.02.2026
22:02Wall Street konečně přerušila pokles  
17:12Rozvíjející se trhy a rotace od Spojených států
15:45Americký cloud vládne Evropě. Tržní podíl domácích hráčů je pod 15 procenty
14:57Inflace v zámoří dál ustupuje, prostor pro nižší sazby se zvětšuje
14:22Perly týdne: Kryptozima a čínská AI strategie
12:38Traders Talk: Trhy dále klesají. Kde hledat příležitosti a co může trend otočit

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index