Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Davies: Trh s bydlením je americkou verzí evropských problémů, snižte hodnotu hypoték

Davies: Trh s bydlením je americkou verzí evropských problémů, snižte hodnotu hypoték

17.10.2011 16:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Nikdo nemůže popřít, že slabý trh s bydlením leží v jádru ekonomické krize v USA. Jde o americký ekvivalent krize vládního dluhu v eurozóně. Během boomu, který trval do roku 2006, odpovídal růst cen nemovitostí růstu hypotéčních úvěrů, čisté bohatství domácností rychle rostlo. Když pak ale začaly ceny domů padat, tento proces se ještě rychleji obrátil:

Davies

Nyní hodnota dluhu převyšuje hodnotu nemovitostí u 22 % procent domácností v USA a ceny domů se po stabilizaci v roce 2010 opět vydaly směrem dolů. Objevují se tak návrhy na odpuštění dluhu, či jeho refinancování za nižší sazby. Martin Feldstein navrhl inteligentní verzi těchto schémat – hodnota všech hypoték by se snížila na částku, která by dosahovala maximálně 110 % hodnoty nemovitosti. Polovinu ztrát by nesla vláda, polovinu banky.

O tomto návrhu stojí za to uvažovat. Pokud uznáváme, že problém na trhu nemovitostí je klíčový, implicitně uznáváme i to, že ekonomiku brzdí poptávka, ne nabídka. Klíčovou otázkou je, zda přímé řešení problému na trhu nemovitostí bude efektivnější než alternativní kroky zaměřené na podporu poptávky. Je pravděpodobné, že jiné formy fiskálního uvolňování, jako například výdaje na infrastrukturu, by měly zpočátku větší účinnost, snížení dluhové zátěže by ale zase mělo zřejmě dlouhodobější vliv na výdaje. Pomoc by navíc šla směrem k domácnostem, u nichž by se nejvíce projevila zvýšenými výdaji. A ekonomice by pomohla i eliminace rizik spojených s možným dalším poklesem cen nemovitostí.

Zdroj: Blog Gavyna Daviese


Váš názor
  •  
    17.10.2011 18:13

    Už nějakou dobu se děje, že municipality odkupují od bank za dolar nebo nějakou směšnou cenu domy, které následně demolují a vytvářejí místo nich parkový prostor. To má za následek, že ceny obydlených nemovitosti v okolí přestanou být z důvodů sousedství devastovaných 'forclosed' domů neprodejné. Zřejmě se tak bude muset dít častěji, ač to připomíná pálení obilí a vylévání mléka za dob Velké hospodářské krize...
    Kalka.
    •  
      17.10.2011 18:25

      Od ceho je institut bankrotu? A co ti co nemaji dluh -- tem se posle sek?
      sm
  •  
    17.10.2011 16:52

    Problémy Evropy a USA jsou diametrálně odlišné a přece mají společné jedno - nedostatek peněz v oběhu. Rozdíl je v tom , že vlády některých evropských států rozdaly peníze určené k investování zaměstnancům, aby si koupily jejich hlasy ve volbách, zatímco v USA stáhly peníze emitované státem k povzbuzení investování, silné finanční kruhy, které odmítají investovat a tím drží vládu pod krkem a v podtstě vládnou v USA oni. V USA peníze tedy jsou a v Evropě nejsou a zdálo by se, že řešení v USA je snadnější. Jenže přimět finančníky USA, přijetím nových zákonů (zvláště když parlament slouří jim), aby investovali, je stejně obtížné jako přimět pracující něktrých evropských států aby se uskkrovnili a více pracovali.
    juniper
Aktuální komentáře
22.06.2026
15:16Politický otřes v Británii: Starmer odstupuje z čela, o vedení se hlásí Burnham
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
13:45Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data