Aktualizováno Inflace v Británii je stále vysoká. Zdá se však, že Bank of England namísto toho, aby utahovala, plánuje další kvantitativní uvolňování. Proč k problému inflace zaujímá tak lhostejný přístup? Má k tomu dobré důvody, které ukazuje klíčový graf vývoje hodinové mzdy:

V Británii se stejně jako ve Spojených státech neroztáčí žádná mzdová spirála. Proč se pak ale celková inflace nachází na 5 %? Protože ekonomiku zasáhlo několik přechodných šoků. Když Británie zkoušela fiskální stimulaci, provedla ji snížením DPH. Když toto přechodné snížení vyprchalo, došlo k jednorázovému růstu cen, který stále prochází systémem. Jsou tu i ceny komodit, které v Británii stejně jako jinde způsobily přechodný růst cen. A nakonec máme velký pokles kurzu libry v roce 2008 a podle toho, co je mi známo, jeho efekt stále trvá. Bank of England se tedy domnívá, že inflace brzy klesne a příští rok se bude pohybovat pod 2 %.
Evidentně jde o sázku na další vývoj. Pokud inflace neklesne, budu muset své uvažování významně přehodnotit. Pokud by se ale Bank of England snažila snížit současnou inflaci, znamenalo by to takové utažení politiky, které by snížilo nominální mzdy. A to je skutečně špatný nápad.
Velká Británie také sleduje i inflaci očištěnou o nepřímé daně, tedy zejména o DPH. Její vývoj ukazuje druhý graf:

I na tomto obrázku vidíme, že v Británii je to stejné jako v USA, kde dochází jen k přechodnému skoku inflace v důsledku vývoje cen komodit.
(Zdroj: Blog Paula Krugmana)