Podle WSJ leží nyní HDP Spojených států 6,7 % pod potenciálním produktem, jehož výši odhaduje CBO. To znamená, že tato ekonomika by mohla ročně generovat o 900 miliard dolarů produktu více bez rizika růstu jádrové inflace. Dave Altig zase odhaduje, že při současné rychlosti vytváření pracovních míst zůstane nezaměstnanost na 9 – 10 % minimálně do roku 2017. A analytici přišli s následujícím grafem:

Obrázek ukazuje, že při poslední recesi se produkční mezera zvětšila asi o 7 % (počítáno z vrcholu na dno). To je o něco více, než průměr dosažený během posledních 24 recesí v rozvinutých ekonomikách spojených s bublinou na trhu nemovitostí a následnými problémy na finančních trzích. Současné pomalé oživení je pak zhruba v souladu s tím, co jsme viděli v minulosti.
Další zajímavý pohled na následující vývoj ukazuje analýza ekonomů z University of Houston. Její porovnání s podobnými případy v minulosti ukazuje, že zotavení z poklesu trvá obvykle přibližně devět let. Pokud tomu tak bude i nyní, reálný produkt USA by se měl vyvíjet asi následovně:

Implikovaný růst je poměrně vysoký – dosahuje 3,8 % ročně během následujících pěti let (trend roste o 2,3 % ročně). Jiné ekonomiky dosáhly tohoto růstu v podobných situacích i přesto, že jejich finanční sektor byl vážně poškozen a domácnosti musely snižovat dluhy. Pokud se to povede i nyní, akciím se bude dařit mnohem lépe, než se pesimisté domnívají.
Graf ovšem ukazuje i to, že nezaměstnanost zůstane vysoko nad nezaměstnaností strukturální. To znamená, že se bude nadále ve velkém objemu plýtvat zdroji. Hrubý odhad ukazuje, že celková ztráta způsobená velkou recesí dosáhne asi 41 % současného HDP. Z toho je 26 % už pryč, dalších 15 % se pravděpodobně ještě ztratí. Veškeré jiné ztráty HDP, ať již mají jakoukoliv příčinu, jsou ve srovnání s tím triviální. A nezapomínejme, že tento odhad stojí na relativně optimistickém předpokladu 3,8% růstu.
(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)