Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Trichetův nástupce: ECB je připravena dál nakupovat státní dluhopisy

    Trichetův nástupce: ECB je připravena dál nakupovat státní dluhopisy

    26.10.2011 14:15
    Autor: ČTK

    Evropská centrální banka je připravena dál nakupovat státní dluhopisy zemí ohrožených dluhovou krizí a bránit tím zhoršování dluhové krize. Signalizoval to dnes před summity Evropské unie a eurozóny Mario Draghi, který příští týden převezme funkci prezidenta ECB po dosluhujícím Jeanu-Claudu Trichetovi.

    "Eurosystém (centrálních bank eurozóny) je rozhodnut svými nekonvenčními opatřeními zabránit tomu, aby selhalo fungování peněžních a finančních trhů," uvedl podle agentury Reuters Draghi typicky zašifrovaným jazykem ECB v textu projevu na konferenci v Římě. Dodal ale, že zásahy ECB budou mít smysl jen dočasně a hlavní kroky k odstranění jádra problémů a obnovení rovnováhy a stability musí udělat vlády.

    Summity by měly přijmout plán řešení krize, která zmítá eurozónou už rok a půl a svými dopady ohrožuje evropskou a světovou ekonomiku. Draghi signálem ochoty pokračovat v nákupech dluhopisů v zásadě podpořil většinu lídrů eurozóny proti Německu, které se pod vlivem přísné centrální banky Bundesbank staví proti pokračování takové podpory. Kvůli sporným nákupům dluhopisů už z vedení ECB letos odešli dva představitelé Německa.

    Draghi upozornil, že intervence ECB na trhu dluhopisů dokážou pouze bránit tomu, aby se nerovnováha zhoršovala. "Samy o sobě nestačí na to, aby vyřešily základní věci," řekl s tím, že odstranění příčin krize je úlohou vlád.

    ECB nakupuje státní dluhopisy na trhu od loňska a zpočátku kupovala obligace zemí, které spadly do krize, jako Řecka, Irska a Portugalska. Letos začala masivně kupovat italské a španělské dluhopisy, protože ty se dostaly v obavách z šíření krize pod silný tlak trhu. Oběma velkým ekonomikám tak hrozilo, že by obsluha jejich dluhu začala být neudržitelně drahá, což by je mohlo dovést na pokraj platební neschopnosti. Na jejich záchranu by přitom v současném záchranném fondu nebylo dost peněz.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    17.08.2026
    16:36Aby si Německo udrželo blahobyt, musí být pětkrát produktivnější
    16:14PODCAST Týdenní výhled: AI optimismus se vrací. Neo-cloudy potvrzují silnou poptávku  
    14:50Závratný růst Anthropicu. Tržby vzrostly mezikvartálně o více než 140 procent
    12:12Po silném začátku srpna přichází vystřízlivění. Bitcoinová ETF hlásí výrazné odlivy  
    11:17Ceny průmyslových výrobců pokračují v růstu, ceny v zemědělství naopak klesají
    10:46Trhy jsou nastavené na ideální scénář. Právě teď může být čas na zajištění portfolia
    8:49Rozbřesk: Natahující se blízkovýchodní konflikt zvyšuje inflační rizika, jak bude vypadat náš alternativní scénář?
    8:46Napětí na Blízkém východě přetrvává a Stripe sází na AI  
    6:03Zvedání sazeb v USA a skutečná „povaha inflace“
    16.08.2026
    8:48Víkendář: Během posledních 150 let už přišly velké vlny inovací. A růst produktu na hlavu se stále držel kolem 2 %
    15.08.2026
    8:46Víkendář: Přichází „exploze inteligence“?
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data