Aktualizováno Tuzemská ekonomika by měla podle nejnovější prognózy ministerstva financí příští rok vzrůst jen o jedno procento. Ještě v červenci přitom úřad počítal s 2,5% hospodářským růstem, a to v letošním i příštím roce. Letos ekonomika podle nových odhadů stoupne o 2,1 procenta. Vyplývá to z nové makroekonomické predikce, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Již včera se však ministr financí Miroslav Kalousek nechal slyšet, že s ohledem na zhoršení globální ekonomické situace si česká ekonomika napřesrok povede o dost hůř.
"Byl bych nesmírně šťasten, kdyby skutečně příští rok česká ekonomika rostla jedním procentem. Obávám se, že tomu tak nebude a že lednová prognóza bude výrazně horší než říjnová," uvedl včera v pořadu Otázky Václava Moravce ministr financí Miroslav Kalousek.
Dnešní Makroekonomická predikce v podobném duchu zmiňuje významná rizika prognózy směrem dolů vzhledem k vysokým nejistotám ohledně dalšího vývoje dluhové krize eurozóny. „Další vývoj české ekonomiky bude do značné míry záviset na tom, zda, jak rychle a s jakými následky se podaří vyřešit současnou situaci v problémových zemích eurozóny,“ uvádí dokument MF.
Spotřebitelské ceny by se letos měly zvýšit o 1,9 procenta, zatímco v roce 2012 bude míra inflace výrazně ovlivněna zvýšením redukované sazby DPH na 14 procent a měla by dosáhnout 3,2 procenta. Také v tomto případě jsou podle MF rizika vychýlena směrem dolů.
Situace na trhu práce se podle nové prognózy zřejmě bude odrážet pomalý růst ekonomiky a zvýšenou nejistotu ohledně dalšího vývoje. „Zaměstnanost by letos měla vzrůst o 0,4 %, pro rok 2012 však počítáme s poklesem o 0,2 %. Míra nezaměstnanosti by se v tomto i příštím roce měla pohybovat okolo 6,9 %. Objem mezd a platů by se v tomto roce mohl zvýšit o 2,3 %, v roce 2012 pak o 2,7 %,“ vypočítává ministerstvo financí.
Ministerstvo financí nově také očekává, že deficit veřejných financí v letošním roce klesne na 3,7 procenta hrubého domácího produktu. Dosud odhady MF počítaly s deficitem 4,2 procenta. Pro přijetí eura je nezbytné dodržet tříprocentní hranici. Loni deficit činil 4,8 procenta HDP. Příští rok MF předpokládá další zlepšení deficitu na 3,2 procenta HDP.
Celkový dluh vládního sektoru na konci roku 2011 odhaduje MF na 40,5 procenta výkonu ekonomiky. Loni přitom byl 37,6 procenta HDP. I přes očekávaný růst zatím ČR toto maastrichtské kritérium pro přijetá eura plní. Dluh vládního sektoru by totiž neměl přesáhnout 60 procent HDP.

(Zdroj: MFČR, čtk, ČT)