Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nepodceňujme voliče... Patria vydala nový Třicetník

Nepodceňujme voliče... Patria vydala nový Třicetník

02.11.2011 7:57
Autor: Research, Patria Finance

Volby s finančními trhy obvykle moc nehýbaly. Pokud jsou základní instituce státu pevně ukotveny, ekonomika přes výkyvy funguje a změny vlád se dějí v intervalu mírně vlevo – mírně vpravo, není příliš co řešit. Trhy se podle výsledku voleb mohou krátce pohnout nahoru, či dolů, a za pár dní je zajímá už něco jiného. Bohužel podmínka klidných časů se začíná drolit, politické změny tak nabírají na významu a pro trhy představují větší riziko než jindy.

Velmi aktuálním příkladem je Itálie. Parlamentní volby mají řádně proběhnout až v dubnu 2013, Berlusconiho vláda ale pravidelně nechává hlasovat o důvěře a postupně ztrácí podporu. Její pád se stává reálnou možností, ohrozil by další reformy a země by se zřejmě dostala do spirály rostoucích výnosů u dluhopisů, deficitu a slábnoucí ekonomiky.

Letošní parlamentní volby ve Finsku dokázaly zkomplikovat plán na záchranu Řecka. Strana Praví Finové odmítající zapojení do finanční pomoci získala dostatečnou sílu na zablokování ratifikace. Nakonec si Finsko jako jediný člen eurozóny vymínilo zajištění poskytovaného úvěru.

V Německu se zemské volby konají prakticky co pár měsíců a je znát klesající podpora současné koalice vedené kancléřkou Merkelovou. Prozatím se vládě daří důležité návrhy související se záchranným fondem EFSF apod. prosazovat bezpečnou většinou, i když často předchází velmi odmítavá rétorika, zřejmě vynucená nutností uklidnit veřejnost. Volby do Bundestagu jsou na programu v roce 2013. To ale nemusí znamenat dva roky klidu. Varováním je slovenský příklad. Na Slovensku nesouhlas s pomocí Řecku vyústil v pád vlády a předčasné volby. Je však pravda, že stabilita vlády byla nízká už předtím a ratifikace návrhu o EFSF se stala „jen“ spouštěcím mechanismem.

Předčasné volby v Portugalsku letos vedly k výměně vlády. Voliči dali přednost středopravým sociálním demokratům před socialisty. Nová vláda se snaží dodržovat pravidla daná mezinárodními institucemi, poté co země musela zažádat o finanční pomoc. Ve Španělsku letos proběhly regionální volby, ve kterých rovněž levice prohrála. Volby do parlamentu by měly proběhnout koncem měsíce a favoritem je liberálně konservativní Lidová strana před sociální demokracií.

Docela blízko jsou volby také ve Francii. Během dubna až června proběhnou dvě kola prezidentské volby a parlamentní volby. Současný prezident Sarkozy podle průzkumů ztrácí na socialistu Hollanda. Otázkou je, jak půjde obrat doleva dohromady s nutností šetřit. Ačkoli se deficity příliš nedaří snižovat, země se snaží sekundovat Německu při stabilizaci eurozóny.

Naposledy o sobě dali vědět Řekové. Kvůli trvalým protestům veřejnosti se řecký premiér rozhodl vyhlásit referendum o tom, jestli přijmout další mezinárodní pomoc a přistoupit na její podmínky. Z pohledu řeckých politiků je to alibistický krok, z pohledu Evropy evidentní riziko, že práce na stabilizaci této země přijdou vniveč. A co hůř, nákaza dalších zemí, především Itálie, může pokračovat o to rychleji a smést dosavadní představy o zastavení dluhové krize. Co se týče voleb, nový parlament se v Řecku má volit až v roce 2013. Při protestech veřejnosti, a zvláště po neřízeném krachu země, se však politická scéna může otřást podstatně dříve.

Kompletní analýzu si klienti Patria Plus a Investor Plus mohou stáhnout na odkazu ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data