Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Řecko: Referendum bude 4. prosince. Do té doby ani euro pomoci. Výnos dvouletého dluhu nad 100 %!

    Řecko: Referendum bude 4. prosince. Do té doby ani euro pomoci. Výnos dvouletého dluhu nad 100 %!

    03.11.2011 8:31, aktualizováno: 3.11. 11:14
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Referendum o finanční pomoci Řecku se uskuteční 4. prosince, uvedl po setkání s řeckým premiérem a dalšími představiteli předseda ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy později uvedl, že hlasování proběhne 4. nebo 5. prosince. Jednoznačně také řekl, že dokud Řecko nevyjasní svůj postoj vůči další finanční pomoci, nemůže s další tranší záchranného úvěru počítat. Od země očekává jasný postoj, zda chce zůstat v eurozóně a Evropské unii.

    Na rostoucí napětí zareagoval výnos dvouletého řeckého dluhu růstem o 516 bps na 101,8 procenta! Pro euro znamená vývoj další ztráty až k úrovni 1,3654 USD/EUR (aktuálně korigující nad 1,37).

    Eurozóna podle Junckera začala pracovat na plánu možného odchodu Řecka z eurozóny. Podle Junckera je nutné zajistit, aby ostatní země eurozóny nebyly případným odchodem Řecka dotčeny. Juncker ale dal jasně najevo, že nechce, aby Řecko eurozónu opustilo. Na otázku v pořadu ZDF Morgenmagazin, jaký dopad bude mít případný odchod Řecka z eurozóny na peníze německých daňových poplatníků, Juncker odpověděl: "Nyní pracujeme na tom, jak zajistit, aby to nebyla katastrofa pro občany Německa, Lucemburska i celé eurozóny. Jsme na tuto situaci připraveni, i když já chci, abychom se jí vyhnuli," řekl Juncker.

    Řecko se podle Sarkozyho musí rozhodnout, jestli chce zůstat v eurozóně, nebo z ní vystoupit. Juncker k tomu řekl, že o tom, jestli má Řecko zůstat v eurozóně, nebo ji opustit, referendum proběhnout musí. Merkelová oznámila, že Německo si sice přeje stabilní eurozónu s Řeckem jako členským státem, stabilizace eura je ale důležitější než záchrana Řecka.

    Eurozóna podle Junckera nemůže a nebude akceptovat, aby se některá členská země vyvázala z úmluv, na nichž se minulý týden na summitu v Bruselu společně dohodli všichni její členové. Z dosavadních průzkumů vyplývá, že většina Řeků se v referendu postaví proti. „Před týdnem učinilo 17 z nás společné rozhodnutí. My nebudeme akceptovat, aby někdo z těch rozhodnutí vycouval," řekl Juncker novinářům po schůzce se zástupci Evropské unie, Německa, Francie.

    Podle prezidenta Sarkozyho bude zavádění záchranného plánu dohodnutého minulý týden v Bruselu "urychleno".

    Rozkol na řecké politické scéně ukázalo vystoupení ministra financí Evangelose Venizelose, který se vyslovil proti referendu o tom, zda má Řecko zůstat v eurozóně. "Místo Řecka v eurozóně je historickým vítězstvím řeckého lidu a nemůže nad ním viset otazník... toto nemůže být závislé na referendu," uvedl ministr v prohlášení po návratu ze summitu evropských lídrů ve francouzském Cannes. Proti premiérovi Papandreovi se stavějí také další zákonodárci jeho strany PASOK. Zatím posledním socialistickým poslancem, který se obrátil proti premiérovi, je Mimis Androulakis. "Měl by ten návrh stáhnout okamžitě, ještě dnes," řekl Androulakis ve vysílání stanice Antenna TV.

    Řecký premiér Jorgos Papandreu ale řekl, že referendum o záchranném plánu Evropské unie se uskuteční 4. prosince. Přesné znění otázky v referendu zatím Papandreu neoznámil. Po skončení summitu ale prohlásil, že "je to o tom, zda zůstat v eurozóně nebo ne". Prezident Sarkozy uvedl, že referendum by mělo být o tom, zda Řecko zůstane v eurozóně, nebo z ní odejde, a že "text referenda ale bude plně v režii Řecka".

    Ministr místního rozvoje Michalis Chrysochoidis podle AFP řekl, že evropský plán na záchranu řeckých financí by aténský parlament měl ratifikovat co nejdříve. Takový postup referendum fakticky vylučuje. "Parlament by měl ratifikovat evropskou dohodu, která Řecko vyvádí ze slepé uličky," řekl Chrysochoidis. Dva zákonodárci vládnoucích socialistů dnes uvedli, že Papandreovu vládu nepodpoří. Řecká vláda tak má v současnosti jistou podporu 150 poslanců, což jí k vyslovení důvěry nestačí, celkových počet poslanců totiž dosahuje 300.

    (Zdroj: čtk, mediafax, Bloomberg, AP, AFP)


    Váš názor
    • pokud řekové pochopili která bije
      03.11.2011 10:19

      a místo eurohujerskýchj "záchranných" keců tiše shortují na maximální možný margin, tak z výdělku nejen splatí dluhy, ale ještě si k tomu koupí i zbytek EU :-)))
      H.B.
      • Re: pokud řekové pochopili která bije
        03.11.2011 10:36

        ANO - a margin na short mají od svých dobrých kamarádů- GS- kteří jim už dříve moc pomohli !!! :-)....jako manažeři státních dluhopisů Řecka jim pomáhali různými fintami skrývat skutečný stav jejich hospodaření...na přímou otázku- jak je to možné ?, odpověděl jejich CEO, že je vedla "ruka boží" :-))
        CV
      • Re: pokud řekové pochopili která bije
        03.11.2011 10:22

        tak to je ze zivota..perfektni...dokonale...chytre...eventualne posli premierovi Recka mailik...jeste neni pozde...:D
        OPTIMISTA
    Aktuální komentáře
    16.08.2026
    8:48Víkendář: Během posledních 150 let už přišly velké vlny inovací. A růst produktu na hlavu se stále držel kolem 2 %
    15.08.2026
    8:46Víkendář: Přichází „exploze inteligence“?
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data