Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchodní tržby v eurozóně i EU v září výrazně klesly

Maloobchodní tržby v eurozóně i EU v září výrazně klesly

07.11.2011 13:13
Autor: ČTK

Maloobchodní tržby v eurozóně i celé Evropské unii v září po třech měsících růstu klesly a tempo poklesu překonalo odhady. Dnešní údaje statistického úřadu Eurostat potvrdily obavy ekonomů z návratu Evropy do hospodářské recese.

Tržby v zemích eura se proti předešlému měsíci snížily o 0,7 procenta, zatímco analytici podle agentury Reuters čekali snížení jen o 0,1 procenta. Tržby v EU klesly o 0,3 procenta. V meziročním srovnání byl maloobchodní obrat v eurozóně nižší o 1,5 procenta a v EU o 0,8 procenta.

Silný pokles v celé eurozóně nastal i přes růst v Německu, kde tržby vzrostly o 0,4 procenta. Ve Francii naproti tomu obrat klesl o 0,6 procenta a ve Španělsku o 1,7 procenta.

Někteří ekonomové předpokládají, že spotřební výdaje by mohly nahradit ochabující evropský export v roli motoru ekonomického růstu. To však nenastává, protože evropští spotřebitelé mají obavy ze zhoršování ekonomických vyhlídek a výdaje raději omezují.

Někteří ekonomové tak předpovídají eurozóně novou recesi, přestože Evropská centrální banka podpořila minulý týden ekonomiku měnové unie překvapivým snížením základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta. "Náš názor, podle něhož eurozóna sklouzne v tomto čtvrtletí do recese, se potvrzuje," uvedl ke zprávě investiční banka JP Morgan. Podle ní ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí klesne o jedno procento a k růstu se vrátí až na konci příštího roku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.05.2025
15:23Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2821764326, XS2821774390
15:02Setkání s Patrií již zítra v Hradci Králové - s analytikem i makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
14:52Británie a EU uzavřely nové dohody o posílení spolupráce i obraně
14:13Agentura Moody's snížila úvěrový rating USA. Dluhopisové výnosy prudce rostou
12:36Eurostat: Inflace v EU v dubnu klesla na 2,4 procenta, v Česku na 1,7 procenta
12:26Týdenní výhled: Snížení ratingu USA doléhá na dluhopisy i akcie  
12:11Komise srazila výhled pro českou ekonomiku i celou EU. Tuzemsko má držet domácí poptávka
11:36Americké akcie zahajují týden v červených číslech  
9:38Aerolinkám Ryanair v uplynulém finančním roce klesl zisk o 16 procent
9:03Rozbřesk: Americký rating se otřásl, jak ukončit tři roky německého nerůstu a zlotý reaguje na vypjaté volby v Polsku
8:45USA odmítají nižší rating od Moody's, Čína zavádí cla na plasty a Turecko objevilo plyn. Evropské futures jsou v červeném  
5:49Morgan Stanley: Tři silné akcie, které budou růst i po výsledcích
18.05.2025
14:38Wood: Globální snižování celního zdanění je dobrá věc, Tesla k 2600 dolarům
9:00Víkendář: Proč to šlo v USA a ne ve Velké Británii
17.05.2025
15:45Invesco: Centrální banky postupují opatrně
9:00Víkendář: Pár výjimečných firem zvedá celou ekonomiku
16.05.2025
22:01Trhy končí rekordní týden dalším nárůstem  
17:20Zisková bublina?
17:15J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu emitenta J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.
17:10J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m