Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Berlusconi odchází a neodchází. Akcie padají a nepadají

Berlusconi odchází a neodchází. Akcie padají a nepadají

07.11.2011 14:35, aktualizováno: 7.11. 14:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Italský premiér Silvio Berlusconi, který už dříve avizoval svůj záměr rezignovat, by z úřadu mohl odstoupit už v pondělí, informovala agentura Reuters s odvoláním na žurnalisty z Berlusconiho okolí. Premiér to ale obratem popřel s tím, že to jsou jen fámy.

"Je jasné, že Silvio Berlusconi brzy rezignuje. Je to otázka hodin, podle některých i minut," napsal na internetu Giuliano Ferrara z deníku Foglio. Dnešní novinář Ferrara, avšak bývalý ministr, je považován za osobu, která je Berlusconimu velmi blízko.

Franco Bechis, zástupce ředitele deníku Libero, na Twitteru napsal, že Berlusconi odstoupí v pondělí večer nebo v úterý ráno.

Akcie po rozšíření těchto zpráv umazaly úvodní pokles o řádově 1,5 procenta a některé evropské indexy dokonce rostly…

Agentura ANSA ale později citovala Berlusconiho, který zprávy odbyl prohlášením, že to jsou jen fámy. "Zvěsti o mé rezignaci jsou neopodstatněné a nerozumím, jak se rozšířily," uvedl premiér. „Jde o zcela nepodložené informace a rád bych se podíval do očí těch, kdo je šíří,“ uvedl Berlusconi v prohlášení pro list Libero.

A evropské akcie obnovily pokles. Z hodnot kolem nuly se dostaly do aktuálních ztrát 0,5 – 1,0 procenta.

"Je to fáma o Berlusconim, která pomáhá na akciovém trhu snížit ranní ztráty. Na trhu se množí obavy z Itálie. To znamená, že jediný logický spouštěč obratu musí pocházet také z Itálie," uvedl pro agenturu Reuters David Thebault, ředitel obchodování Global Equities v Paříži.

Podle průzkumu Reuters mezi manažery fondů a investičními stratégy se vládní dluhopisy zotaví a výnosy na nich klesnou o celé jedno procento v případě, že dojde k pádu italské vlády v čele se Silviem Berlusconim.

O Berlusconiho rezignaci se hovořilo od předminulého týdne, kdy se podle deníku La Repubblica premiér na odchodu dohodl s koaličním partnerem Umbertem Bossim výměnou za podporu penzijní reformy. Podle těchto informací by měl stávající premiér odejít na přelomu roku.

Itálie je pod značným tlakem Evropské unie na reformování svého penzijního systému. Je to součást plánu na umoření státního dluhu, který dosahuje 120 procent hodnoty hrubého domácího produktu. Standard & Poor's a Moody's zdůvodnily svá snížení ratingu Itálii v září a říjnu shodně právě politicko nestabilitou a růstem zápujčních nákladů.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Reuters, mediafax, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.07.2025
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…
15:36Pepsi (+6 %) potěšila a akcie postupně dohání letošní ztráty  
14:56ČEZ a Rolls-Royce SMR začnou připravovat první modulární reaktor v Česku
14:16Firmě PepsiCo ve čtvrtletí klesl zisk o 59 procent, tržby se ale mírně zvýšily
13:17Blíží se další raketový růst? Co od výsledků Netflixu očekávat
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)