Již od krize roku 2007 ekonomové debatují o tom, zda Spojeným státům hrozí pád do dlouhotrvající stagnace tak, jak se to stalo Japonsku v 90. letech. Co si o tom myslí ? Záleží na tom, koho se zeptáte.
Ajay Kapur, který pro pracuje v Hong Kongu, se domnívá, že ekonomika USA padá do apatie podobné japonské ztracené dekádě. Poukazuje na podobný demografický vývoj a situaci na finančních trzích. Binky Chadha, který vede akciové strategie v New Yorku, a jeho londýnský kolega Michael Biggs s ním ale nesouhlasí. Svůj názor zakládají na rozdílech v růstu obou ekonomik a poptávce po úvěrech.
Na povrch tento nesoulad vyplaval v poslední analytické zprávě a ukazuje na to, že debata o výhledu americké ekonomiky stále pokračuje. Poslední čtvrtletní globální průzkum agentury Bloomberg prováděný mezi investory, analytiky a obchodníky ukazuje, že 56 % z nich považuje japonský scénář za „velmi či poměrně pravděpodobný“.
Kapur, který dříve pracoval pro a , zdůrazňuje pokles cen nemovitostí v USA a pád cen akcií, který přišel po roce 2007. Na japonský scénář podle něho napovídají i nízké výnosy amerických vládních dluhopisů. Roli by měly hrát i podobné demografické trendy – poměr pracujících na celkové populaci dosáhl v Japonsku vrcholu v roce 1990, v USA v roce 2005.
Chadha se však domnívá, že tato přirovnání jsou přehnaná. Tvrdí, že nominální produkt v USA leží již nyní asi o 4 procentní body výše, oddlužení probíhá rychle a momentálně pokročilo dál než v Japonsku po 20 letech. Americké společnosti rovněž hlásí oživení zisků. Biggs zase poukazuje na fakt, že poptávka po úvěrech na rozdíl od Japonska roste. A výchozí pozice USA se od Japonska natolik lišila, že je „velmi nepravděpodobné, že spadnou do ztracené dekády“.
Graf ukazuje vývoj meziročního růstu HDP v Japonsku od roku 1981 a v USA od roku 1992:

(Zdroj: Businessweek)