Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Černý scénář ekonomů pro následující měsíce: Bankovní krize, sociální nepokoje, chvíle klidu a opět krize...

Černý scénář ekonomů pro následující měsíce: Bankovní krize, sociální nepokoje, chvíle klidu a opět krize...

09.11.2011 18:07

Po bankrotu Řecka, opuštění eurozóny a runu na italské banky přijde s 65% pravděpodobností za dva týdny bankovní krize, kvůli neshodám uvnitř evropských vlád budou následovat sociální bouře a po chvilkovém uklidnění přijde za rok druhé kolo krize, kde již půjde o další osud celé eurozóny. Tento temný scénář pro následující týdny a měsíce vykreslili analytici americké poradenské společnosti Exclusive Analysis.

„Rozdíly mezi výnosy dluhopisů zemí PIIGS rostou poté, co výnosy italských 10letých dluhopisů dosáhly 7,4 procenta. Druhá vlna nákazy přijde, když se lidé se vklady v bankách začnou bát vypuknutí bankovní krize u nich doma. To povede k sérii runů na banky a kolapsu mezibankovního peněžního trhu, jelikož si banky uvědomují, že většina jejich protistran je po řeckém bankrotu riskantní,“ popisuje možný negativní vývoj dnešní analýza. Zlom podle ní přijde pravděpodobně již mezi 23. a 26. listopadem, kdy Řecko opustí euro, zmrazí vklady v bankách a začne překotně tisknout drachmy. Rychlá devalvace staronové měny povede k strmě ztrátě hodnoty bankovních vkladů, které již budou denominovány v drachmě.

Poslední dostupné statistiky potvrzují, že Řekové se již o své úspory v bankách obávají a hledají bezpečnější přístavy pro své prostředky. Od ledna 2010, kam zhruba spadá začátek řecké dluhové krize, už se objem vkladů v bankách snížil už o 49,8 miliardy eur – tedy o více než jednu pětinu. Za září se objem vkladů podle záznamů centrální banky snížil o 2,9 procenta a dosahoval 183,2 miliardy eur, od začátku roku je to pokles o 12,6 procenta.

Časová osa nejpravděpodobnějšího scénáře Exclusive Analysis pro další vývoj evropské dluhové krize však začíná již na konci příštího týdne: „Mezi 18. a 22. listopadem dojde k snížení francouzského ratingu z AAA na AA, což povede k zamrznutí mezibankovního trhu.“ Následovat by měl i stejný downgrade pro EFSF. Ve stále větších problémech se podle prognostiků budou nacházet také nové vlády Řecka a Itálie, jejichž „snahy o zavedení dalších úsporných opatření zkrotí protestanti.

V Portugalsku a Španělsku na tom nemají být o moc lépe. Ve Španělsku se jsou na 20. listopadu svolány předčasné volby, z nichž vzejde nová vláda. Exclusive Analysis soudí, že se jí sice podaří prosadit silnější škrty, ale za cenu sociálních nepokojů. Portugalsko prý přileje následně olej do ohně, když oznámí neschopnost splnit podmínky mezinárodní finanční pomoci od MMF a ECB.

Právě to by měl být spouštěč dalšího růstu nervozity na trzích, který se promítne v dalším zvyšování výnosů státních dluhopisů a rostoucích obavách o úspory v bankách a povede k zmiňované úzkostlivé snaze všechny peníze převést do bezpečí.

Po první vlně krize lze podle předpovědi rizik Exclusive Analysis očekávat učité uklidnění situace díky dalším odpisům řeckého dluhu a žádosti Itálie a Španělska o mezinárodní finanční pomoc. Za rok však pesimistická vize pokračuje další vlnou krize. „Ke konci roku 2012 se peněžní trhy pro Itálii a Portugalsko uzavřou a opět přijdou občanské nepokoje, což odstartuje druhý cyklus krize a spekulace o budoucnosti eurozóny,“ ukončuje negativní výhled. Možnosti vyřešení krize politickou cestou dávají analytici Exclusive Analysis šanci pouze 10 procent, protože počítají s tím, že evropští politici budou nadále ve svých krocích pouze reagovat na již proběhnuvší události.

(Zdroj: AP, Bloomberg, CNBC, Exclusive Analysis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data