Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    EK: Pochybení S&P s ratingem Francie je vážné a bude se vyšetřovat. Brusel chystá regulaci agentur

    EK: Pochybení S&P s ratingem Francie je vážné a bude se vyšetřovat. Brusel chystá regulaci agentur

    11.11.2011 14:27, aktualizováno: 11.11. 15:23
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Snížení úvěrového hodnocení Francie, které omylem oznámila ratingová agentura Standard & Poor's, je velmi vážným incidentem, který se bude vyšetřovat, prohlásila Evropská komise (EK). Ta chystá soubor regulací hodnotících institucí, který by měl být na stole příští týden.

    "Je to vážný incident. Ukazuje to, že jsme v extrémně volatilní situaci, že trhy jsou extrémně napjaté a proto hráči na těchto trzích musí být extrémně opatrní a velmi zodpovědní," uvedl eurokomisař pro vnitřní trh Evropské unie Michel Barnier.

    Barnier shodou okolností v Komisi reprezentuje Francii, která se chybou agentury cítí poškozena. Navíc, právě tento komisař by už příští týden měl přijít s řadou návrhů poměrně zásadních reforem, které se mají dotknout fungování ratingových agentur.

    Agentura Standard & Poor's omylem zveřejnila zprávu o snížení úvěrového ratingu Franci z nejvyšší hodnoty AAA. Následně ve svém prohlášení uvedla, že mylná informace o snížení ratingu se objevila na veřejnosti technickou chybou a že nešlo o žádný záměr proti Francii. Agentura oznámila, že zjišťuje důvody této chyby.

    Pochybení agentury přišlo ve chvíli, kdy jsou investoři velmi znepokojeni vývojem v Evropě kvůli dluhové krizi a rizikům jejího rozšíření do dalších států eurozóny. Trhy se šíří i obavy, že dluhové problémy by mohly dostihnout právě i Francii, tedy druhou největší ekonomiku regionu. Výnos francouzského 10letého dluhopisu přesto dnes odpoledne klesal o 5 bps na 3,42 %, spred vůči německým dluhopisům potom o 12 bps na 156 bps

    "Nechci se vyjadřovat k samotnému pochybení, které okamžitě uznala i samotná Standard & Poor's . Evropský úřad pro ratingové agentury společně s francouzským úřadem pro dohled nad trhem AMF se na to podívají a připraví z toho své závěry," prohlásil Barnier. "Potvrzuje to ale mé přesvědčení, že Evropa musí mít rigorózní, přísnou a solidní regulaci ratingových agentur, ale nejen jich," dodal eurokomisař.

    Monopol trojice světových ratingových agentur přivedl Evropu k myšlence zavedení „vlastní“ Evropské ratingové agentury (ERA). Ta by měla podle zpráv z minulého měsíce vzniknout ještě do konce letošního roku, s pokrytím všech regionů a sektorů trhu. Nová ratingová agentura by podle něho neměla mít ziskové cíle, protože by nebyla přímo financována investory. Navíc by její nezávislost měla být sledována komisí akademiků a vlády by do jejího rozhodování nesměly jakkoliv zasahovat.
     

    (Zdroj: čtk, mediafax, AP)


    Váš názor
    • mistr světa Barroso :-)
      11.11.2011 15:45

      Neuvěřitelné. On už machruje, jako by se viděl v roli CML - Centrální Mozek Lidstva :-)) Víc by mu slušela ta čepička s bambulkou a rolničkami, co nosí kašpárci k obveselení obecenstva. BTW: moc by mě zajímalo, jak takoví vymaštění maoisté a marxisté nařídí celému světu, co mají ratingové agentury se sídlem mimo EU hodnotit :-)))) Nad tragikomičností toho spolku v Bruselu se už nejde ani smát :-))))
      Jesse
    • regulovat regulovat regulovat
      11.11.2011 15:21

      Evropske dluhopisy muzou mit rating jedine AAA a nikdy jinak!! Nas eurochlivek si borit nedame.
      Bachroso Mao
    Aktuální komentáře
    16.08.2026
    8:48Víkendář: Během posledních 150 let už přišly velké vlny inovací. A růst produktu na hlavu se stále držel kolem 2 %
    15.08.2026
    8:46Víkendář: Přichází „exploze inteligence“?
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data