Finanční a ekonomická krize z minulých let pomohla Spojeným státům stát se na světovém trhu více konkurenceschopnými. Mzdové náklady se totiž rapidně snížily, v Číně naopak rostou. A Spojené státy mohou těžit i z dalších faktorů.
Zpomalující růst mezd ve Spojených státech v kombinaci s naopak růstem mezd v Číně a dalších rozvíjejících se ekonomikách znamená vyšší konkurenceschopnost pro USA. I když jsou čínské mzdy stále v průměru nižší než v Americe, USA mohou těžit i z dalších faktorů.
,,Jsou zde další faktory, které hrají důležitou roli, a to od přístupu ke službám, vyspělých technologií až k inovacím a infrastruktuře," řekl pro televizi CNBC hlavní ekonom a prezident ekonomického panelu The Conference board Bart van Ark.
S tím, jak se mzdy ve velkých čínských městech zvedají, společnosti jsou nuceny se stěhovat více do vnitrozemí Číny, kde ještě mohou těžit z nízkých personálních nákladů. Tam ale infrastruktura není téměř rozvinutá, což přináší další náklady a překážky.
USA pak na cestě za vyšší konkurenceschopností v současné době pomáhá i slabší dolar. ,,USA během krize dokázaly ohromně zvýšit svou konkurenceschopnost, a to hlavně díky oslabení dolaru a snižování mezd," uvedla Verginie Maisonneuvová z investiční společnosti Schroders. ,,Byl to bolestivý proces pro Američany," dodala.
Jako příklad si vybrala automobilový průmysl. na začátku krize zaměstnávala pracovníky za 70 dolarů na hodinu, a to i včetně benefitů a povinných plateb na zdravotní péči a důchod. V americkém Tennessee pak nedávno otevřela továrnu německá automobilka . Náklady na jednoho pracovníka se jim teď se vším všudy pohybují kolem 27 dolarů na hodinu.
A obrat se jen tak nečeká. Ve druhém čtvrtletí se jednotkové náklady na pracovní sílu zvedly mezičtvrtletně jen o 2,2 procenta, což byl menší růst, než v předchozím čtvrtletí (+ 4,8 %). A s příchodem dalšího zpomalení ekonomiky se vysoký růst mezd v blízké budoucnosti čekat nedá.
Míra nezaměstnanosti je v USA na 9 procentech, kde by měla zůstat ještě několik měsíců. A nížší nákladů na práci v Americe už si všímají i firmy. ,,Vidíme, že se mnoho společností vrací zpátky do USA. Otázkou je, jak to ovlivní další růst mezd?," řekl Van Ark.

V počtu superboháčů překoná Asie Ameriku za 20 let. Evropu čeká totéž v roce 2024
Čína a Rusko jsou hlavní kyberšpioni, tvrdí USA. Často kradou data amerických firem
Bývalý šéf : Čína potřebuje deset tisíc Applů, jinak ztratí konkurenceschopnost