Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman o zneužívání eurokrize a evropských zemích třetího světa

Krugman o zneužívání eurokrize a evropských zemích třetího světa

14.11.2011 12:06, aktualizováno: 14.11. 14:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Není to tak dávno, co vedení eurozóny tvrdilo, že Řecko by mělo a je schopno udržet své členství v unii a splatit plně své dluhy. Nyní padá z útesu Itálie a je těžké si představit, jak by euro vůbec mohlo přežít. A jako pokaždé, když udeří nějaká pohroma, objeví se hromada ideologů, kteří tvrdí, že to jen potvrzuje jejich názory. Je tak čas na vyvracení mýtů.

Pokus o vytvoření společné evropské měny byl oslavován ze strany americké pravice, která to viděla jako druhé nejlepší řešení po znovuzavedení zlatého standardu. Podobně se radovala britská levice, která to považovala za velký krok směrem k sociálně-demokratické Evropě. Pochybovali naopak američtí liberálové. Ti se obávali toho, co se stane, když jednotlivé země nebudou schopny používat svou fiskální a monetární politiku pro boj s recesí. A jaké je z celého projektu poučení?

Slýchám dva druhy názorů a oba jsou mylné. První z nich říká, že problémy Evropy ukazují na to, že celý systém sociálního státu znamená neúspěch. Druhý říká, že krize eurozóny dokazuje nutnost utahování fiskální politiky ve Spojených státech. Fakta ale ukazují, že evropské země sice mají štědřejší sociální podporu a vyšší vládní výdaje, než je tomu v USA. Nicméně země, které v současnosti procházejí krizí, nemají větší stát blahobytu než země, kterým se daří dobře. Pokud je tu vůbec nějaký vztah, tak opačný. Například Švédsko je nyní hvězdou a jednou z mála zemí, jejíž HDP leží výše než před krizí. Krize v Evropě tak neříká nic o udržitelnosti státu blahobytu.


A co utahování opasků v době, kdy se ekonomika potácí v depresi? Zaprvé, pohled po celém světě ukazuje, že výši výnosů vládních dluhopisů neurčuje výše vládního dluhu, ale schopnost vlády půjčovat si v domácí měně. Japonsko je mnohem zadluženější než Itálie, ale výnosy jeho dlouhodobých dluhopisů jsou asi 1 %, zatímco u italských obligací činí 7 %. Fiskální výhled Británie vypadá hůře, než je tomu u Španělska, ale Británie si půjčuje za sazbu mírně překračující 2 %, zatímco Španělsko za téměř 6 %.

Ukazuje se, že Španělsko a Itálie tím, že přijaly euro, ze sebe v podstatě udělaly zemi třetího světa, která si musí půjčovat v jiné než domácí měně. A to znamená ztrátu flexibility a zejména schopnosti tisknout peníze v případě nebezpečí. Tyto země jsou naopak vystaveny problémům na trhu s financemi, kterým země s vlastní měnou nečelí. Spojené státy, které si půjčují v dolarech, tento problém nemají.

Vědomi si musíme být i toho, že úsporné programy jsou neúspěšné všude, kde je zkoušeli. Žádná země s vysokým dluhem nebyla schopna díky nim obnovit důvěru finančních trhů. Například Irsko je vzorovým příkladem země, která vyhověla evropským požadavkům a implementovala přísný úsporný program, který zvýšil její nezaměstnanost na 14 %. Výnosy z jeho dluhopisů se ale stále drží nad 8 %, což je více než u Itálie.

Poučení je následující: Vyvarujte se ideologů, kteří chtějí zneužít evropské krize ve svůj prospěch. Pokud jim budeme naslouchat, vytvoříme si vlastní problémy, které budou rozdílné než ty evropské, ale stejně tíživé. A možná i více.

Autorem je Paul Krugman.

(Zdroj: NYTimes)


Váš názor
  • země prvního světa už neexistují
    14.11.2011 12:17

    Na tomto Krugmanově textu je zajímavé zařazování zemí. Opravdu některé evropské země patří do třetího světa, některé do druhého (tam patří i USA a Čína). První svět už neexistuje.
Aktuální komentáře
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách