Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Roste riziko evropského Lehman Brothers

Roubini: Roste riziko evropského Lehman Brothers

15.11.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Zdá se, že krize v eurozóně se blíží svému vrcholu. Řecko se nachází na pokraji defaultu a neslavného odchodu z eurozóny, Itálie zase stojí na hranici, za kterou již nebude schopna získávat finance z trhu. Problémy jsou ale mnohem hlubší – mají strukturální povahu a ovlivňují alespoň čtyři další ekonomiky: Irsko, Portugalsko, Kypr a Španělsko.

Během posledních deseti let byly země PIIGS (Portugalsko, Irsko, Itálie, Řecko a Španělsko) spotřebitelem eurozóny první a poslední instance. Její jádro (Německo, Nizozemí, Rakousko a Francie) bylo zase výrobcem první a poslední instance, když utrácelo méně, než jaké byly jeho příjmy, a dosahovalo neustále se zvětšujících přebytků běžného účtu. Tyto nerovnováhy podporovalo od roku 2002 i silné euro a rozdíly v reálných směnných kurzech a konkurenceschopností uvnitř eurozóny.

Jednotkové náklady práce v Německu a dalších zemích jádra klesaly, což vedlo k reálné depreciaci a rostoucím přebytkům běžného účtu; v zemích PIIGS však probíhal opačný proces. V Irsku a Španělsku došlo k propadu úspor soukromého sektoru, přišla bublina na trhu s nemovitostmi živená nadměrnou spotřebou. V Řecku, Portugalsku, Itálii a na Kypru zase rostly fiskální deficity, které zhoršovaly vnější nerovnováhu. Výsledný vysoký objem veřejného a soukromého dluhu se stal nezvladatelný ve chvíli, kdy praskla bublina na trhu nemovitostí (Irsko a Španělsko) a již nešlo udržet deficity běžného účtu, fiskální nerovnováhy či obojí.

Nejlepší volbu by nyní znamenala symetrická reflace spojená s úspornými kroky, strukturálními reformami a uvolněnou monetární politikou ECB. Došlo by k prudkému oslabení eura, které by obrátilo deficity běžného účtu do přebytků. Fiskální stimulace v jádru eurozóny by vyvážila úsporné balíčky na periferii. ECB a Německo ale prosazují jiný postup, který vyvolává deflaci a recesi. Jde o fiskální utahování, strukturální reformy na podporu produktivity a snížení jednotkových nákladů práce a reálnou depreciaci prostřednictvím poklesu cen.

Ovšem i strukturální reformy představují v krátkém období negativní faktor, protože vyžadují propouštění, uzavírání ztrátových firem a postupnou změnu v alokaci kapitálu a práce do nových odvětví. A i kdyby ceny a mzdy na periferii v následujících letech klesly o 30 % (což by bylo pravděpodobně sociálně neúnosné), reálná hodnota dluhu by prudce vzrostla a došlo by ke zhoršení solvence vlády i soukromých dlužníků.

Jednoduše řečeno, periferie eurozóny momentálně čelí paradoxu úspor: Pokud je zvýší příliš mnoho a rychle, přijde další recese a dluhy budou ještě méně udržitelné. A tento paradox dnes ovlivňuje i jádro. Pokud tomu tak bude i nadále, periferie začne zvažovat třetí možnost, tedy default a odchod z eurozóny. To by jí umožnilo obnovit růst a konkurenceschopnost oslabením národních měn.

Neorganizované rozdělení eurozóny by ale samozřejmě znamenalo šok podobný kolapsu Lehman Brothers, možná ještě horší. Vyvstává tu tak čtvrtá a poslední možnost: Uplácení periferie, aby zůstala ve stavu pomalého růstu a malé konkurenceschopnosti. To znamená vysoké ztráty z investic do veřejného i soukromého dluhu a enormní transferní platby, které zvýší příjmy periferii, zatímco její produkt bude stagnovat. Takové permanentní platby jsou ale v eurozóně s Němci a Řeky takovými, jací jsou, nemožné.

Současný chaos v Řecku a Itálii je tak možná první známkou toho, co přichází. Pokud v ní nedojde k posunu k větší ekonomické, politické a fiskální integraci, deflační recese povede s jistotou k jejímu chaotickému rozdělení.

Autorem je Nouriel Roubini.

(Zdroj: EconoMonitor)


Váš názor
  •  
    15.11.2011 10:16

    "Řecko se nachází na pokraji neslavného odchodu z eurozóny." - to je docela pesimistické tvrzení. Optimisté by řekli, že u Řeků jednotný měnový systém selhal nejdřív a tak mají slušný náskok před jinými zeměmi, kde systém teprve selže. :)
    Berounskej
  •  
    15.11.2011 8:11

    Roubiniho mám rád,vždy když vysloví katastrofický scénař trhy se zazelenají mimo to ten člověk musí být na už asi nervy ještě jsem nic pozitivního od něj nečetl.
    pb
Aktuální komentáře
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data