Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí letošního roku stagnoval v mezikvartálním srovnání. Po dvou letech růstu ekonomika zamrzla. Meziroční růst HDP zpomalil na 1,5 procenta z 2,2 procenta ve 2. čtvrtletí. Rychlý odhad ČSÚ neobsahuje detailní data, nicméně z ostatních informací je zřejmé, že vývoj HDP příznivě ovlivnil zahraniční obchod, brzdou je naopak domácí poptávka.
Spotřeba domácností klesala již v první polovině roku a aktuální informace z maloobchodu naznačují, že se situace nelepší, spíše naopak. Mzdy reálně stagnují, nezaměstnanost přešlapuje na místě (po sezónním očištění), objem spotřebitelských úvěrů klesá a domácnosti šetří, když vidí převahu negativních ekonomických informací ze světa.
Šetří také vláda. V nominálním vyjádření jsou celkové rozpočtové výdaje zhruba stejné jako loni, reálně ovšem klesají. Fiskální konsolidace bude pokračovat a bude brzdit ekonomiku i v dalších letech.

Investiční aktivita byla jedinou složkou domácí poptávky, která přispívala k růstu ekonomiky. Firmy se zotavily z předchozí recese a návrat ke kladným hospodářským výsledkům se projevil pozitivně v jejich investicích. Nyní však investiční aktivitě dochází dech, jak naznačují klesající stavební výroba a zpomalující růst dovozu strojů a dopravních prostředků.
Zahraniční obchod zůstává jedinou oporou ekonomiky. Kladný příspěvek čistého exportu kompenzoval negativní vliv domácí poptávky a ekonomika díky tomu alespoň stagnovala. Za této situace je česká ekonomika ještě více citlivá na vývoj v zahraničí než obvykle Dojde-li v posledním čtvrtletí letošního roku a v roce příštím ke stagnaci či dokonce recesi v eurozóně, projeví se to velmi rychle a výrazně v české ekonomice.
Ve srovnání s okolními zeměmi česká ekonomika zaostává v růstu HDP. Zatímco v ČR se HDP meziročně zvýšil o 1,5 procenta, Německo a Rakousko hlásí růst o 2,6 procenta, Slovensko dokonce 2,9 procenta. Pomaleji rostla pouze maďarská ekonomika (1,4 procenta).
V letošním roce počítáme se zvýšením HDP o 1,8 procenta, příští rok ekonomika zpomalí na 0,3 procenta.