Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Le Figaro: Nástup Hollanda do funkce prezidenta Francie by přinesl bezprecedentní nárůst cen elektřiny

Le Figaro: Nástup Hollanda do funkce prezidenta Francie by přinesl bezprecedentní nárůst cen elektřiny

16.11.2011 13:21
Autor: mediafax

Francouzští socialisté se nedávno dohodli se zelenými na plánu uzavřít téměř polovinu jaderných bloků v zemi. Případné zvolení socialistického kandidáta Françoise Hollanda francouzským prezidentem příští rok by tak mohlo mít bezprecedentní nebezpečné důsledky, píše ve středu deník Le Figaro.

Dohoda mezi socialisty a zelenými předpokládá pokles podílu výroby jaderné elektřiny v zemi ze 75 procent na 50 procent do roku 2025. Z 58 jaderných bloků koncernu EDF by se 24 mělo uzavřít. To bude znamenat strmý nárůst cen elektřiny, vzrůst emisí skleníkových plynů a možné sociální otřesy, tvrdí Stanley Nahon, ředitel konzultační firmy Booz & Company.

EDF by ztratila třetinu své jaderné kapacity. Samotné rušení elektráren by si vyžádalo značné finanční prostředky. Podle studie Francouzského svazu elektřiny (UFE) z minulého týdne by náklady na rušení reaktorů činily 60 miliard euro. Revoluce ve francouzské energetice by navíc ohrozila pracovní místa v koncernu EDF, který na celém světě zaměstnává na 300 tisíc lidí.

A konečně jeden z hlavních důsledků rušení atomových elektráren zasáhne spotřebitele. "Ceny elektřiny ve Francii se pravděpodobně zvýší velmi citelně, protože se bude muset najít jiný způsob výroby elektřiny," řekl Nahon. Podle experta Lionela Taccoena by se ceny zvýšily o 30 až 40 procent.

Le Figaro připomíná také omezení energetické nezávislosti, na které si Francie zakládá. Nahrazení atomu by zřejmě znamenalo nutnost zvýšit dodávky ruského plynu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data