Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed podrobí banky tvrdému testu hluboké recese a šíření krize Evropy. Chce kontrolu nad dividendami a odkupy akcií

Fed podrobí banky tvrdému testu hluboké recese a šíření krize Evropy. Chce kontrolu nad dividendami a odkupy akcií

23.11.2011 9:43, aktualizováno: 23.11. 10:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Americká měnová autorita Fed uvalí na celkem 31 největších amerických bank nové zátěžové testy, které jejich portfolia podrobí scénáři hluboké recese ekonomiky v očekávání, zda mají dostatek kapitálu na krytí případných ztrát z ní plynoucích. U bank s nejrozsáhlejšími obchodními operacemi zahrnou také scénář šíření šoku na finančních trzích s epicentrem evropské dluhové krize. Testy se v jádru zaměří zejména na schopnost šestice největších bank, mezi které patří Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley a Wells Fargo, odolat náhlým změnám na trhu a šíření evropské krize. Výsledky Fed zveřejní v příštím roce. Samotné testy mají být dokončeny v lednu, jejich výsledky pak oznámeny v březnu roku 2012.

Fed uvedl, že zátěžové testy budou prováděny na základě pohybu cen a úrokových sazeb z druhé poloviny roku 2008. V úvahu budou brány rovněž "dodatečné zátěže související se současnou situací v Evropě".

Nejpřísnější scénář Fedu bude počítat s 13% mírou nezaměstnanosti, 8% propadem hrubého domácího produktu ve Spojených státech a 6,9% poklesem ekonomiky eurozóny a 52% propadem akciového trhu počínaje třetím čtvrtletí roku 2011 do posledního čtvrtletí roku 2012. Jádrový ukazatel kapitálové vybavenosti Core Tier 1 musí přesáhnout úroveň 5 % rizikově vážených aktiv. Takto tvrdé podmínky testu mají konečně způsobem nezpochybnitelným co do vágnosti kritérií podpořit důvěru v americký finanční systém a banky.

Bankovní holdingové skupiny s aktivy přesahujcími 50 miliad dolarů budou muset v rámci čtyřech scénářů, z nichž dva dodá Fed a dva vyvinou samotné banky, naprojektovat kapitálovou pozici, vývoj tržeb a případné ztráty do konce roku 2013. Každý ze scénářů Fedu obsahuje proměnné, z nichž se pět týká ekonomické aktivity a cen, čtyři odrážejí ceny aktiv a podmínky na finančním trhu a čtyři vývoj úrokových měr.

Test, u kterého Fed zdůrazňuje, že není odrazem reálného očekávání vývoje ekonomiky, má poskytnout realistický pohled na kapitálovou vybavenost bank pro případ dalších šoků na finančních trzích a v situaci poklesu ekonomiky. V květnu 2009 zátěžové testy Fedu ukázaly na potřebu 10 největších amerických bank doplnit kapitál o 75 miliard dolarů.

Případná kapitálová potřeba, která vyplyne z výsledků testu, má ohraničit manévrovací prostor pro výplatu dividend či případné další odkupy vlastních akcií. Fed se na základě stress testů pokusí bankám omezit prostor pro vývoj na začátku a v průběhu finanční krize, kdy právě zpětné odkupy akcií a výplaty dividend vstoupily do prostředí poklesu ekonomiky a zhoršování úvěrových portfolií. 19 největších amerických bank vyplatilo v roce 2007 dividendy v objemu 43 miliard dolarů, v roce 2008 pak dalších 39 miliard dolarů, uvedl šéf Fedu pro oblast bankovního dohledu Patrick Parkinson.

Fed uvedl, že schválí navyšování dividend i jiné "distribuce kapitálu" pouze u těch bank, které prokáží dostatečnou finanční sílu v zátěžovém scénáři a jejich plány posvětí regulátor. Šéf JPMorgan Chase Jamie Dimon ještě v červenci na otázku, jak se dívá na případný dohled Fedu nad dividendami uvedl: "Považuji za podstatné zdůraznit, že to stále je vedení banky a ne jen regulátor, kdo je zodpovědný za tuto firmu. Jsme stále Amerika a kapitalismus stále žije. Jestli regulátoři chtějí činit všechna podstatná rozhodnutí, pak ať si sednou do čela banky."

(Zdroj: Fed, Bloomberg)


Váš názor
  • FEDopkus o nemožné 2012?!
    23.11.2011 16:18

    Ak by už nešlo v rokoch 2008-2011, len o teoretický model riešenia v rovine vedeckej -teoretickej analýzy stavu ekonomiky USA,Eurozóny a "zbytku sveta" za účelom vypracovania koordinovaného postupu GLOBÁLNEHO bankového sektoru a pod záštirou OSN a jej adekvátnych inštitúcií -tak by sa tomu dalo aj veriť aj by to i laicky bolo a nielen euročitatľné riešenie....Ale MÁJové "bankovlaky 2008" súnenávratne preč a toto " FEDMEŠKANIE "nás už vyjde v roku 2012 -nekresťansky draho! Hovorím o daňových poplatníkoch v USA a EU predovšetkým, nehovoriac o "chudobnom ale REVOLUČNOM JUHU 2008-2011!!! Východiskom -možným i keď nie jedinným, ale asi najúčinnejším môže byť OSNPROGRAM -buď odzbrojania 2012-2022, alebo drastické zníženie výdajov na zbrojenie a ich globálny presun aj s bankosektormi na dôsledky ešte možného riešenia krízy 2008 a skôr, než nastane "bankocunami 2013"!!!!! DJa 23.11.2011
  • MODLITBA
    23.11.2011 10:38

    FEDe -prosííím,prosíím nedělej žádný testy a začni raději tisknout novou várku dolarů.... potřebujeme vyskočit z akcií alespoň na nule (Erste 440, NWR 185, CETV 320.....a další) a slibujeme ti svatosvatě, že potom 10 let na akcie ani nepomyslíme ! :-/
    věřící
    • Re: MODLITBA
      23.11.2011 16:26

      bodes mit sakra otlaceny kolena nez se dockas cetky aspon na svych...
      X.Y.Z
    • Re: MODLITBA
      23.11.2011 10:40

      tak levne bys je vypustil...no to snad je az moc levne ne ???
      OPTIMISTA
Aktuální komentáře
16.12.2025
12:04ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku se v prosinci zvýšila
11:41Nasdaq podal žádost o rozšíření obchodních hodin na 23 hodin denně od pondělí do pátku
10:50Desátý měsíc poklesu. Průmyslové ceny v Česku táhnou dolů energie
10:15Auto-revoluce na půl plynu. Brusel přehodnocuje čistě elektrickou budoucnost
9:18Ford ustupuje od elektromobility, investuje do hybridů a baterií pro datacentra
8:48Trump žaluje BBC, Musk s majetkem přes 600 miliard USD a bankovní ambice PayPalu  
8:45Rozbřesk: Koruna vyhlíží zasedání ČNB a ECB. Dolar před klíčovými daty z amerického trhu práce slábne
8:40Muskovo jmění je spočteno na 677 miliard dolarů. V této dimenzi je jediným člověkem na světě, tahounem nyní Space X
6:09Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“
11:45Stříbro letos překonává i zlato. Příští rok může jeho jízda podle analytiků pokračovat
11:28Evropské akcie začínají týden růstem. Vedle AI se v příštích dnech vloží do hry makro  
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  
8:47Rozbřesk: Nová vláda přebírá ekonomiku s nízkou inflací. Energie ji v lednu mohou stlačit ještě níže
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst