Aktualizováno Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí zrychlila mezičtvrtletní tempo růstu na 0,5 procenta z úrovně 0,3 procenta ve druhém čtvrtletí. Podpořil ji zejména nejrychlejší růst soukromé spotřeby za poslední rok a mírně také zrychlení investic. V meziročním srovnání největší ekonomika eurozóny zpomalila na 2,5 procenta z předešlých tří procent. Spolkový statistický úřad dnešní revidovanou zprávou potvrdil předběžná čísla z poloviny měsíce.
V situaci oslabujícího globálního růstu a šířících se obav z návratu do recese pomohly německé ekonomice hlavně domácí spotřební výdaje, které mezičtvrtletně vzrostly o 0,8 procenta (při konsensu +0,5 procenta) po poklesu o 0,6 procenta ve druhém čtvrtletí. Kapitálové investice zrychlily růst na 0,9 procenta (kons. +1,2 %) z předešlého tempa 0,4 procenta, u investic do strojů byl skok dokonce 2,9%. Export naopak zpomalil expanzi na 2,5 procenta (konsensus +1,6 %) z tempa 2,8 procenta v předešlých třech měsících, zatímco import zpomalil na 2,6 procenta z 2,9 procenta, když analytici čekali ochlazení až na +1,5 procenta.
„Je možné, že v době, kdy chybí možnosti, kam vložit peníze, se německé domácnosti zkrátka rozhodly, že začnou utrácet,“ vysvětluje růst domácí spotřeby s mírnou nadsázkou Andreas Scheuerle, ekonom Dekabank. Statistiky z poslední doby však podle ekonomů svědčí o tom, že německá ekonomika nyní znovu zpomaluje. „Soukromá spotřeba může být stabilizačním faktorem v posledním čtvrtletí, které považujeme za negativní,“ dodal Scheuerle.
Vývoj mezikvartálního růstu HDP Německa za posledních 5 let

Důvěra spotřebitelů kvůli eskalaci krize v eurozóně prudce klesá a od dnešní zprávy mnichovského ústavu Ifo se čeká další pokles důvěry podnikatelů. Německé průmyslové zakázky vykázaly v září nejprudší pokles od počátku roku 2009, hlavně kvůli propadu zakázek z ostatních zemí eurozóny.
S nejnovějším poklesem indikátorů důvěry a s fiskálními problémy ve Francii a Itálii, dvou důležitých obchodních partnerů Německa, narůstají obavy o vývoj německé ekonomiky," konstatoval ekonom Carsten Brzeski z finanční skupiny (4,87 EUR, 3,16%). Ve středu Německo zažilo nejméně vydařenou aukci nových dluhopisů od zavedení eura, což zřejmě dál výrazně zhorší náladu investorů, protože to ukazuje, že Německo už přímo ohrožuje dluhová krize.
Vláda v poslední prognóze snížila odhad růstu pro příští rok na jedno procento z dosavadních 1,8 procenta a skupina vládních poradců čeká ještě o něco horší výkon. V celém letošním roce čeká Německo růst o tři procenta.
(Zdroj: Bloomberg, ČTK, CNBC)