Aktualizováno Evropské burzy smazaly zisky a zanořily se do červených čísel po výstupu ze schůzky tria Merkelová – Monti – Sarkozy, která zjevně nepřinesla sblížení postojů k řešení evropské dluhové krize. Německá kancléřka potvrdila odmítavý postoj ke společným evropským dluhopisům, stejně jako posílení role Evropské centrální banky při řešení krize. Zatímco evropský index Eurofirst 300 přidával procento, po výrocích Merkelové jej smazal. Po podobném růstu se naopak do zhruba jednoprocentní ztráty noří německý DAX , ztrácejí také francouzský CAC a britský FTSE. Zmizela tak naděje na zotavení po pěti ztrátových dnech v řadě.
Americké burzy dnes zůstávají z důvodu Dne díkůvzdání uzavřeny, jejich futures ale propadly rovněž do mírných ztrát.
Německá kancléřka na společné tiskové konferenci po schůzce s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a novým italským premiérem Mariem Montim uvedla, že postup směrem k fiskální unii v eurozóně neznamená, že by odsouhlasila vydáním společných dluhopisů či souhlasila se změnou role Evropské centrální banky. Na obé tlačí zejména Francie. „Společnými dluhopisy bychom vyslali zcela chybný signál a vrátily by nás na začátek krize,“ uvedla Merkelová.
"Když učiníme první krok směrem k fiskální unii, například tím, že přes zavedení automatických sankcí posílíme Pakt stability a růstu, tak to bude krok vpřed. Pro mě to ale nebude důvod k tomu, abych změnila názor, který jsem měla včera," řekla Merkelová. Kancléřka ve středu v německém parlamentu uvedla, že je velmi nevhodné, aby Evropská komise v této fázi navrhovala emisi společných dluhopisů. Řekla také, že je pevně přesvědčena, že se nesmí měnit ani mandát Evropské centrální banky (ECB).
Ke stažení Evropy do ztrát přispívá také snížení ratingu Portugalska od agentury Fitch do neinvestičního pásma – kvůli výhledu ekonomiky, vysokému zadlužení napříč sektory a napjatému rozpočtu. Portugalské dluhopisy zareagovaly růstem výnosu o více jak 80 bps nad 12,1 procenta. Euro k americkému dolaru zareagovalo dalším ústupem až ke hladině 1,3315 USD/EUR a aktuálně se drží na dosah 1,3325 při maximu dne až na hladině 1,3411 dolaru k euru.
Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):

Trh dluhopisů začíná postoj Německa komentovat výroky o "vstupence na Titanic". Počet německých dluhopisů pokrytých kontakty CDS totiž za poslední rok, výrazně ve zcela poslední době, vzrostl o 40 % ke 20 miliardách dolarů a obchodní objemy s německými CDS jsou blízko překonání těch na italských dluh. To je situace po "etalon dluhopisového trhu" dosud nevídaná.
Desetileté italské dluhopisy setrvávají blízko 7% výnosu, španělské nad 6,5 %. CDS na dluh Španělska, Belgie a Francie jsou na novém rekordu. Výnos na 10letém německém dluhopisu vystoupal nad 2,2 % z úrovní nad 1,6 % v září, německé CDS jsou od úrovní u 70 bazických bodů z konce září poblíž 110 bps.
Některé země, například Francie, chtějí prosadit, aby se z ECB stal takzvaný věřitel poslední instance. V takovém případě by ECB mohla prakticky bez omezení nakupovat státní dluhopisy členských zemí eurozóny. Tím by možná pomohla vyřešit nynější dluhovou krizi, vytvořila by ale také podmínky pro růst inflace. Merkelová zopakovala, že společné dluhopisy za celou eurozónu by nedonutily zadlužené členské státy, aby zlepšily svou fiskální disciplinu. Společné dluhopisy by jim totiž zlevnily úvěry, naopak fiskálně zodpovědné země jako je Německo, by platily víc.