Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NYT: Úvěrové trhy kvůli evropské krizi pomalu zamrzají na celém světě, vysychání penězovodů ohrožuje ekonomiku

NYT: Úvěrové trhy kvůli evropské krizi pomalu zamrzají na celém světě, vysychání penězovodů ohrožuje ekonomiku

29.11.2011 16:21
Autor: ČTK

Evropská dluhová krize podle dnešního vydání listu The New York Times (6,72 USD, 0,30%) (NYT) ztěžuje firmám na celém světě přístup k úvěrům. Problém se týká jak aerolinek a obřích přepravních společností, tak malých výrobců a posouvá světovou ekonomiku blíže k dalšímu poklesu.

Investoři podle newyorského deníku vnímají evropské banky držící dluhopisy hned několika problémových zemí eurozóny jako slabý článek globálního finančního řetězce. Americké fondy peněžních trhů jim proto pomalu přestávají půjčovat peníze. Evropské banky tím přinutily zpřísnit podmínky pro poskytování úvěrů. V některých případech dokonce jejich dlouhodobí klienti přišli o financování zcela.

Evropské finanční ústavy jsou navíc zároveň pod silným tlakem regulátorů, kteří po nich požadují větší kapitálové rezervy. Banky tak snižují objem půjček i z těchto důvodů. Podle analytiků by se během příštích několika let mohly zbavit úvěrů v hodnotě třech bilionů eur (76,5 bilionu Kč), což odpovídá deseti procentům jejich celkových aktiv.

Horší přístup firem k půjčkám ale ohrožuje ekonomiku. "Pokud největší banky nejsou schopné poskytovat úvěry, brzdí to ekonomický rozvoj a přispívá k recesi," podotkl analytik společnosti JP Morgan (28,82 USD, -1,17%) Chase Alex Roever.

Aerolinky Air France například tradičně získávaly peníze od francouzských bank BNP Paribas (28,41 EUR, -0,39%) a Société Générale (17,31 EUR, -0,26%) k financování zhruba 15 procent nákupů letadel. Nyní ale tyto banky šetří kapitál a přestávají půjčky aerolinkám poskytovat. Air France si proto nyní budují vztahy s čínskými a japonskými finančními ústavy, které nečelí takovému tlaku jako jejich protějšky v eurozóně.

Evropské úvěry nejsou v současnoti dostupné ani pro leteckou společnost Emirates sídlící v Dubaji, jež nyní chystá nákup 243 letadel za více než 84 miliard dolarů. Obrací se proto na partnery v rozvíjejících se ekonomikách a islámský systém financování, uvedly The New York Times. "Tak trochu jsme chtěli získat peníze od evropských bank. Teď je to ale poněkud obtížné," uvedl šéf firmy Tim Clark.

Pokud se přitom firmám nepodaří získat bezpečné financování, může to rychle vyústit ve ztracené pracovní příležitosti ve Spojených státech, Latinské Americe i jinde. Problémů kvůli eurozóně se obává například americký výrobce letadel Boeing (65,95 USD, 1,48%), ale i brazilský Embraer, který si přitom v poslední době nemohl stěžovat na nedostatek objednávek. "Celá situace v Evropě znovu zastavila proces oživení," uvedl nedávno šéf společnosti Frederico Curado.

Dodal, že firma nyní očekává jen mírný růst. Ani ten ale nemusí být dosažitelný. NYT připomínají, že kvůli obavám investorů v poslední době rostou úroky požadované za některé evropské dluhopisy. Vyšší úroky přitom znamenají vyšší náklady na půjčování i pro evropské banky, které je pak zase promítnou do úvěrů pro firmy a spotřebitele. Omezený přístup k úvěrům přitom ohrožuje velká odvětví, která vytvářejí nejvíce pracovních míst.

"Zátěž a tlak rostou," podotkl ekonom banky Goldman Sachs (90,46 USD, 0,03%) Dirk Schumacher. "Velké firmy budou mít těžší přístup k penězům," dodal. Již nyní se přitom podle NYT evropští věřitelé tiše stahují z velkých infrastrukturních projektů, jako jsou elektrárny či vodní díla. Tento měsíc například plynárenský projekt Barzan v Kataru získal od 31 věřitelů deset miliard dolarů. Velké francouzské banky, jež si takové záměry obvykle nenechají ujít, mezi nimi ale nebyly.

Přístup k úvěrům ale začíná být menší i ve východní Evropě. Rumunský prezident Traian Basescu si nedávno postěžoval, že rakouští regulátoři zadusí ekonomiku jeho země, protože zpřísnili pravidla pro půjčky v zahraničí. V Maďarsku se již zároveň zastavily stavby nových nákupních center a dalších komerčních staveb.

Evropské problémy ale pociťují i firmy ve vzdálené Číně. Třeba společnost Yongkang Wanyu Industry and Trade Company z východu země zaznamenala meziroční pokles objednávek skateboardů, skútrů a dětských hraček z Evropy o 20 až 30 procent. Před několika měsíci pak přestala přijímat potvrzení o úvěrech z řeckých bank, takže řečtí obchodníci musejí za nové objednávky platit v hotovosti, což dále prohloubí pokles vzájemného obchodu. "Lidé z Evropy v současnosti přijíždějí méně," podotkl manažer firmy Jacky Sü.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data