Aktualizováno Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v uplynulém měsíci místo ekonomy očekávané stagnace na 9% úrovni klesla až na 8,6 procenta, kde byla naposledy v březnu 2009. Mírně slabší byl výsledek z pohledu změny počtu pracovních míst v americké ekonomice mimo zemědělství, když vzniklo 120 tisíc pracovních míst, zatímco konsensuální odhad trhu počítal s přírůstkem 125 tisíc.
Změna míry nezaměstnanosti byl sice na jednu stranu důsledkem přírůstku zaměstnanosti ve výši 278 tisíc, ale zároveň statistky pracovních sil například i kvůli příliš dlouho trvající absenci zaměstnání opustilo 315 tisíc Američanů. Celková míra participace populace v ekonomicky aktivním věku v USA v uplynulém měsíci klesla na 64 procent z 64,2 procenta.
Vývoj nezaměstnanosti v USA od roku 2007

Horší výsledek obvykle nejsledovanější změny počtu pracovních míst zmírnila vzestupná revize říjnového počtu nových pracovních míst na 100 tisíc z původně oznámených 80 tisíc. Optimismus však chladí fakt, že přes polovinu nových pracovních míst vytvořili maloobchodníci a další poskytovatelé dočasného úvazku v očekávání silné vánoční sezóny.
V soukromém sektoru vzniklo 140 tisíc nových pracovních míst při očekávání 150 tis. po revidovaném říjnovém přírůstku 117 tis. ze 104 tis., ve zpracovatelském sektoru vzrostl počet pracovních míst o 2 tisíce při očekávání 9 tisíc po revizi v říjnu na 6 tis. z 5 tis.
Za listopadovým růstem zaměstnanosti stál soukromý sektor, ve kterém vzniklo 140.000 nových pracovních příležitostí. Ve veřejném sektoru bylo naopak 20.000 pracovních míst zrušeno. "Celkově je to povzbuzující zpráva o trhu práce," řekl analytik David Resler ze společnosti Nomura Securities. Varoval však před přílišným nadšením.
Futures na Wall Street reagovaly na zprávu relativně vlažně. Nejprve své zisky nad jedním procentem mírně rozšířily, aby z nich následně opět ukrojily. Část zisků po datech odevzdaly i evropské akciové trhy. Dolar mírně posílil a vrátil se z 1,3548 USD/EUR zpět na hladinu 1,35 USD/EUR. Otevření Wall Street následně přineslo akciovým indexům zisky okolo jednoho procenta.
Bill Gross, šéf největšího dluhopisového fondu na světě známého pod zkratkou PIMCO, po zveřejnění pravidelné měsíční zprávy americké vlády o situaci na trhu práce uvedl, že ani silnější růst zaměstnanosti podle něho nezabrání Fedu ponechat sazby na rekordně nízké úrovni až do poloviny roku 2013.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC, AP)