Masivně si půjčovat na posílení hospodářství nehodlá Česko ani v případě nejhlubší krize. Vyplývá to ze souboru opatření, která zvažuje Národní ekonomická rada vlády (NERV) a ministerstvo financí a která mají Česku pomoci přežít ekonomické problémy v Evropě.
Zatím mají ekonomové z NERVu a ministerstvo financí asi třicet návrhů, které mají posoudit na začátku příštího týdne spolu s ministrem financí a premiérem. Mimo jiné uvažují o přísné dlouhodobé kontrole zadlužování státu, zvýšení některých daní včetně DPH nebo zkrácení pracovního týdne ve firmách.
Počítá se se třemi možnými scénáři vývoje, a navíc s jedním katastrofickým, pokud by nastal systémový kolaps Evropy: náhle by se rozpadla eurozóna a banky by přestaly půjčovat.
Konkrétní plán změn, které mají Česku pomoci překonat hospodářské otřesy, chce ministerstvo financí představit v lednu 2012.
Na začátku roku už budou známy přesnější odhady vývoje české ekonomiky a změní se i státní rozpočet. Ten totiž počítá v příštím roce s nereálným růstem českého HDP o 2,5 %. Nynější prognózy analytiků přitom hovoří o růstu kolem jednoho procenta a samo ministerstvo financí je ještě skeptičtější.
Zejména o nejčernější možnosti vývoje ministerstvo ani NERV nechtějí příliš mluvit. Pokud by se zhroutila eurozóna, bude Česko slovy Miroslava Kalouska bojovat o přežití.
"Nastává zcela nová éra - konec žití na dluh a více osobní odpovědnosti. Musíme tomu přizpůsobit své potřeby. Padá mýtus, že stát může přifukovat růst dluhem, ekonomika musí růst a stát musí tento růst zaručit," míní Kalousek.
Stimulace nepomohou
Ani nejhorší možný vývoj tak pravděpodobně nezmění závazek současné vlády postupně snižovat tempo zadlužování Česka. Mimo jiné proto, že levně si půjčit je pro všechny evropské země stále těžší.
S Kalouskem souhlasí i šéf pracovní skupiny NERVu pro veřejné finance Tomáš Sedláček. Nemá podle něj smysl stimulovat českou ekonomiku, protože je malá a příliš závislá na zahraničí.
"Stimulační opatření nepomohou. Nyní je důležité stabilizovat rozpočty a posílit konkurenceschopnost podniků," potvrzuje analytik Raiffeisenbank Aleš Michl, který se účastní jednání NERVu.
S názorem za žádnou cenu nezrychlovat zadlužování státu ale nesouhlasí opozice. "Pokud krize bude hlubší, tak jsou prorůstová opatření naprosto nezbytná," myslí si ekonomický expert ČSSD Jan Mládek.

Související články na IHNED.cz
Když padne euro, čeká Česko boj o přežití, přiznal Kalousek
Dvě reálná rizika pro Česko: Recese a dopad dluhové krize na banky, odhaduje NERV