Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchod se v říjnu vrátil k mírnému růstu (komentář)

Maloobchod se v říjnu vrátil k mírnému růstu (komentář)

06.12.2011 9:14
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Maloobchodní tržby se v říjnu zvýšily oproti minulému měsíci o procento. Meziroční růst dosáhl 1,5 procenta po zářijové stagnaci (revize na 0,0 z -0,5 %). Vliv kalendáře byl i tentokrát neutrální, neboť počet pracovních dní byl letos i loni v říjnu stejný. Tahounem maloobchodu byly prodeje aut (8,5 %), což už naznačily velmi slušné říjnové registrace aut. Ty rostly meziročně dvouciferným tempem. Slušný růst si také drží prodeje počítačů a telekomunikační techniky (7,1 %) a meziroční zvýšení tržeb sledujeme také v segmentu oděvů, obuvi nebo nábytku. Na druhé straně stojí především klesající tržby z prodeje potravin (-2,7 %) a pohonných hmot (-4,5 %), které mají relativně velkou váhu.

Říjnová čísla jsou jen nepatrně lepší než tržní odhad. Současné představy o spotřebitelské poptávce se vzhledem k tomu nijak podstatně nemění. Poptávka zůstává slabá kvůli zvýšené nezaměstnanosti a nízkému růstu reálných mezd. Ten potvrdila i data za třetí kvartál. Mimo to na náladu spotřebitelů a jejich chuť utrácet doléhá rovněž horšící se výhled ekonomiky. Ta by měla v příštím roce jen stagnovat a roste riziko poklesu. Takový výhled nedává dobré vyhlídky pro růst mezd a navíc zvyšuje riziko ztráty zaměstnání. Navíc ještě připočtěme chystané zvýšení DPH, které dolehne na rozpočty domácností, a pravděpodobné další utahování fiskální politiky, ať už skrze výdajové škrty, či vyšší daně. V předvánočním období tak maloobchod zřejmě nebude mít prostor k růstu. V meziročním srovnání by měl stagnovat či mírně klesat.

Vzhledem k tomu, že se s novými daty nemění pohled na domácí poptávku, beze změny zůstávají i očekávání o úrokových sazbách. Těmi momentálně může nejvíce pohnout kurz koruny, poté co se volatilita domácí měny v posledních několika měsících zvýšila. Náš základní scénář pro příští měsíce ale zůstává stabilita sazeb.


Váš názor
  • Nelze se divit
    06.12.2011 12:04

    maloobchodnici vyhánějí kupce do okolních zemí, kde je levněji Tento výpadek bude určitě v řádu desetin procent a poroste, dokud maloobchodníci nepochopí základní princip podnikání - být levnější a kvalitnější než ti druzí.
    lime
Aktuální komentáře
11.06.2026
11:56Mercedes se dohodl s firmou Tytan na spolupráci při výrobě systémů proti dronům
11:06Vyšší investice Oraclu do datacenter děsí investory. Akcie reagují poklesem  
10:27Akcie naznačují obrat vzhůru, zatímco se čeká na ECB a další inflační čísla  
10:15SpaceX: Co všechno potřebujete vědět o největším IPO v historii Wall Street  
9:45Státy EU a europoslanci se shodli na úpravě emisních povolenek ETS 2
8:50Rozbřesk: ECB dnes „potrestá“ eurozónu za uzavřený Hormuzský průliv zvýšením sazeb
8:38Eskalace v Íránu zvyšuje napětí, ECB míří ke zvýšení sazeb a Oracle překvapil capexy  
6:03Slok: Stagflační scénář se nepotvrzuje, ekonomika se přehřívá
10.06.2026
22:01Akcie klesly kvůli napětí mezi USA a Íránem, ropa opět posílila  
17:01Americká polarizace
15:24Komerční banka, a.s.: Oznámení o umístění evropských krytých dluhopisů
15:18Inflace v zámoří za květen zrychlila, ale nepřekvapila  
14:07Státy vydávají dluhopisy rekordním tempem. Výnosy se vrací na úrovně z roku 2008  
12:20Brzdou jsou pro ekonomiku dražší nemovitosti. Proč?
12:03ČEZ vybuduje na Orlické přehradě velkou přečerpávací elektrárnu
11:32Technologie zůstávají pod tlakem před rizikovým inflačním reportem  
11:19ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:31ASML na maximech, ale s otazníky: valuace vůči konkurenci je nejnižší za několik let  
10:11Inflace v květnu zpomalila na 2,1 procenta, potvrdil ČSÚ
10:10UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů, ISIN XS2188802404

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, y/y