Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tlak na odvolání ministra Bessera sílí, Nečas se k jeho (ne)setrvání ve vládě vyjádří zítra večer

Tlak na odvolání ministra Bessera sílí, Nečas se k jeho (ne)setrvání ve vládě vyjádří zítra večer

06.12.2011 16:09, aktualizováno: 6.12. 17:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Kauza kolem spolupráce ministra kultury Jiřího Bessera (STAN) s odsouzeným podnikatelem Pavlem Hráchem způsobila, že se ministr ocitl pod silným tlakem k jeho odstoupení z funkce. Podle sociálních demokratů natolik poškodila Besserovu pověst, že by měl odstoupit. Odpovědnost nyní leží na premiérovi Petru Nečasovi (ODS), řekl předseda ČSSD Sobotka.

Mezi politiky se o odchodu Bessera hovoří jako o hotové věci, shoda panuje na tom, že ho oznámí premiér. Ve hře je údajně i varianta rozsáhlejší vládní rošády, při níž by si koaliční strany mohly vyměnit některá ministerstva. Zdroj ČTK v této souvislosti zmínil například ministerstva spravedlnosti, obrany a zdravotnictví.

Nečas již dříve uvedl, že pokud Besser porušil zákon, má vážný problém. Podle dnešních slov novinářům má Nečas jasný názor na pokračování ministra kultury ve vládě, hodlá ho však sdělit nejprve jemu osobně. Besser je v současnosti na zahraniční cestě v Římě, z níž se vrací zítra večer.

Tím, že ministr v majetkovém přiznání neuvedl vlastnictví bytu na Floridě, byl zákon podle všeho porušen. Politici vládních stran se neoficiálně shodují, že Besser ve vládě s největší pravděpodobností končí. TOP 09 a Starostové a nezávislí (STAN), kteří ho do vlády jmenovali, nyní údajně řeší otázku, kým ho nahradit.

Besser dnes ze své cesty přiznal, že cítí sílící tlak na svoje odvolání a zopakoval, že na ministerské funkci nelpí a že chce nejdřív svým kolegům celou věc vysvětlit.

Besser tvrdí, že se účastí ve firmě spoluvlastněné odsouzeným podnikatelem Pavlem Hráchem nedopustil korupčního chování. Pokud někdo předloží důkazy, je ochoten odstoupit po předložení zákona o vyrovnání s církvemi. Za to, že se k vlastnictví nepřihlásil v majetkovém přiznání, je připraven nést důsledky. Premiér s ministrem chce o záležitosti hovořit potom, co se Besser vrátí z třídenní návštěvy Vatikánu. Ministr by měl podle informací ČTK přijít na středeční večerní zasedání vlády.

"Podle názoru ČSSD je přesně čas, aby pan ministr hodil ručník do ringu a rezignoval na funkci," uvedl Sobotka na tiskové konferenci. Kdyby se podobné informace podle něj objevily třeba v Německu či Rakousku, určitě by už taký ministr ministrem nebyl. Sobotka také uvedl, že se poslanci mandátového a imunitního výboru budou zabývat podnětem příslušnému obecnímu či městskému úřadu, aby začal řešit pochybení ministra v majetkovém přiznání.

O Besserově dalším osudu bude jednat širší vedení STAN počátkem příštího týdne. "Oceňuji, že nabídl svou funkci k dispozici. Nabídka bude zvážena," uvedl už v pondělí Besserův stranický šéf Petr Gazdík (STAN). Dodal, že případ bude projednávat za týden širší vedení strany.

Dnes mělo kauzu na programu i vedení TOP 09, protože je ale Besser na služební cestě, nemohli s ním politici mluvit a činit nějaká rozhodnutí. TOP 09 se podle Heleny Langšádlové nicméně domnívá, že se Besser korupce nedopustil. Za závažné politička nepovažuje, pokud ministr chyboval pouze v majetkovém přiznání.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa ministr jednoznačně porušil nejen svůj ústavní slib, ale i přímo zákon, který mu ukládá, aby předložil své majetkové poměry. "Zajímá mě stanovisko předsedy vlády, jestli je schopen dodržet svůj slib, že nebude trpět korupci v ODS ani ve vládě," uvedl.

Besser v majetkovém přiznání neuvedl účast ve firmě Comoros Group, kterou spoluvlastní odsouzený podnikatel Pavel Hrách. Firma za zhruba čtyři miliony koupila byt na Floridě. "Musím také zdůraznit, že o jeho dřívějším odsouzení jsem nevěděl. Viděl jsem jeho výpis z rejstříku trestů a ke dni 3. 12. 2011 nemá žádný záznam," zmínil ministr na adresu svého společníka. Dodal, že toto zatajení ho mrzí.

(Zdroj: čtk, Mediafax)


Váš názor
  •  
    06.12.2011 16:21

    To je hrozný Roman za sebou nestačil uklidit a teď zas ti protikorupčníci odvolávají Bessra. Lidi neblbněte ten člověk musí natáhnout církevní tunel od Františka Josefa po komunisty a to není žádná sranda. Vite kolik kamarádu na tom závisí.
    Homo
    •  
      06.12.2011 16:48

      :-))
      Kalka.
      •  
        06.12.2011 17:28

        tento sluha vatikanu mari usili nasi moderni delnicke socialisticke spolecnosti! :)
        Azb
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university