Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman v boji se zombie teoriemi

Krugman v boji se zombie teoriemi

12.12.2011 7:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Paul Krugman se v několika posledních příspěvcích na svém blogu věnuje německému pohledu na řešení problémů zemí na periferii eurozóny a zombie mýtům o tom, co způsobilo problémy v Evropě.

Řešení „po německu“?

Ezra Klein píše ohledně své konverzace s Němci následující: Německé chápání úsporných opatření vyvolává evidentní otázku: Pokud má jih Evropy snížit výdaje a zvýšit daně, jak má růst? Němci jednoduše řečeno odpovídají stylem: „Tak, jako jsme rostli my.“ Před deseti lety byla totiž nezaměstnanost v této zemi 10 % a strukturální deficity byly vysoké. Úspěch Němci připisují bolestivým reformám v oblasti podpory v nezaměstnanosti, zdravotnictví a dalších oblastech sociálního systému. Mnozí se domnívají, že pokud se to podařilo jim, jihu Evropy se to může podařit také. Popravdě řečeno to ale tak lehké není: Jih nemá takovou průmyslovou sílu a nemá ani kontrolu nad vlastní měnou. Běžným lidem ale tyto argumenty dávají smysl.

Pravda je však ještě horší, než Ezra uvádí. Klíč k německému oživení je patrný z toho, jak se vyvíjela bilance běžného účtu této země:

z1

Německo se posunulo od malého deficitu běžného účtu k masivním, a tím myslím opravdu masivním, přebytkům. To, co nyní tvrdí, pak v podstatě znamená, že by všichni měli dosahovat přebytků. Mohu skromně naznačit, že to je ale oříšek? A nejde o něco triviálního. Pokud má jižní Evropa zmenšit své deficity, někdo jiný se musí posunout opačným směrem.

Stát blahobytu za krizi nemůže

Je lehké ověřit si, zda je pravdivé neustále se opakující tvrzení, že problémy v Evropě způsobil stát blahobytu. Stačí se podívat na vládní výdaje jako podíl na HDP a výnosy desetiletých vládních dluhopisů. Dostaneme následující obrázek:

z2

Žádný vztah neexistuje. Některé ze zemí, kde výdaje představují velký podíl na HDP, mají sazby nízko. Jako příklad lze uvést Švédsko a Dánsko. Naopak španělské výdaje jsou relativně malé. Ale samozřejmě, že jako všechny další zombie teorie, nepůjde zabít ani tuto.

A dluhy za krizi také nemohou

Následující graf ukazuje vývoj poměru veřejného dluhu k HDP ve Velké Británii od roku 1830, data pocházejí z MMF:

z3


Pokud zaostříte na konec, uvidíte malý nárůst. A ten vede Cameronovu vládu k tomu, že chce v pasti likvidity snižovat vládní výdaje. Povšimněme si také, že v době, kdy Keynes prosazoval fiskální stimulaci, bylo zadlužení Británie mnohem vyšší, než je tomu u této země či u Spojených států dnes.

Tvrzení, že nadměrné dluhy způsobily krizi, je jen dalším ze zombie nápadů, které nyní vidíme všude kolem. Ať je důkazů o jejich nepravdivosti sebevíce, média je budou dále omílat dokola, jako by šlo o fakta. Podívejme se znovu na data - graf ukazuje poměr dluhu k HDP u Itálie a Španělska:

z4


Ve Španělsku byl dluh před krizí nízko a klesal. Itálie ho z minulosti zdědila více, ale postupně ho snižovala. Ani jedna z těchto zemí se nechovala nezodpovědně. Od krize jejich dluh k HDP roste, ale to se obyčejně stává. Ano, Řecko je jiné. Jeho význam je ale minimální. Hlavní roli hrají Itálie se Španělskem a tyto země rozhazovačné nebyly.

(Zdroj: Blog Paula Krugmana)


Váš názor
  •  
    12.12.2011 11:07

    Nechte už toho Krugmana být; nejde mu o nic jiného než ukázat, že to zdaleka není tak primitivní, jak tady diskutující tvrdí, totiž, že státu stačí se nezadlužovat a vše bude OK. Amerika i Japonsko jsou zadluženější než Evropa a nějak se nesypou... Dobrým příkladem pro trochu racionálnější přístup jsou právě Irsko nebo Island, milovaná dítka tržních ultraliberálů...Vy (vláda) se nemusíte zadlužovat, stačí když to udělá někdo za vás (soukromé banky) a pak vám šoupne takový účet, že kdyř je necháte jen tak krachnout, tak se celý domeček zbortí... Česko na tom není dobře jenom proto, že se vláda nezadlužovala, ale i z mnoha jíných důvodů (např. na rozdíl od Maďarska a Poblatí nedovolili lidem brát si půjčky v cizích měnách apod., apod.)
    pebo
    •  
      12.12.2011 11:51

      Naprostý souhlas. A koho učil nebo ještě učí ultrakonzervativec (a dříve loajální svazák) Miroslav Ševčík, tak toho argumenty stejně nepřesvědčí... Mimochodem, za své zásluhy na poli šíření ideologie je Ševčík šéfem dozorčí rady ČSA...
      sgt.Mike
  •  
    12.12.2011 9:55

    Z Krugmana čiší každým coulem jednoduchý recept,že růst se dá zajistit kdykoliv na počkání na dluh,stačí když centrální banky začnou skupovat obligace ve velkém a vlády nasekají pořádné dluhy a je to. Co svět světem stojí,to ale nikdy tak nefungovalo.Všechny jeho postřehy jsou mimo realitu.Španělsko se chovalo odpovědně? Pokud by bank.regulátor fungoval,tak tam nemají takovou nemov.bublinu na dluh,jen ta jim pomohla dočasně snížit nezaměstnanost a trochu snížit státní dluh,jak bublina praskla,všechny problémy se jim vrátily jako bumerang. Kdyby Keynes žil v dnešní době,spíše si myslím,že by nakopal Krugmana a spol. do ... ,jak zplundrovali jeho teorie.
    AMOLADOS
  • struktura
    12.12.2011 9:43

    Krugmanuv nad-makro pohled je super tak do učebnice, pro reálné řešení problémů se musí člověk podívat na strukturu dluhu, změny struktury dluhu v čase a potenciální dynamiku. Tyhle grafy jsou fajn,ale to je jak vidět pokličku hrnce zdálky, bez toho co je pod ní. Mne víc děsí to, kdo to jídlo vaří...na to doporučuji blog eda yardeniho, den november 21. vyborný přispevek, ktery se v ceske mutaci asi neobjevi.
    nicknamed
  • Taky mi to místy nesedí
    12.12.2011 8:37

    Je to podivné, p. Krugman je velmi vzdělaný a chytrý, ale tento výčet mi nesedí. Určitě lze souhlasit s tím že když někdo hodně vyváží, druhý musí dovážet. Pokud má Německo obchodní přebytky, jiné země musí mít zákonitě obchodní schodky. Pokud by Řecko, Itálie, Španělsko vyrovnaly své bilance, Německo by mělo potíže - nemělo by komu vyvážet. Ale potíže začínají se sociálním blahobytem. Pokud stát dlouhodobě dosahuje vyrovnaného obchodního, fiskálního a kdoví jakého ještě rozpočtu, blahobyt nevadí. Znamená to totiž, že si na blahobyt stát vydělá. Pokud ale je sociální blahobyt placen schodky obchodu nebo státního rozpočtu, je sociální blahobyt cestou do pekel. Bohužel argumentace o dluzích mi nesedí od A do Z. Pokud by dluhy nebyly problémem, byly by výnosy dluhopisů ohrožených států velmi nízké a nebylo by problém na trhu prodat libovolné objem jejich dluhu. A tomu tak není. Zde se P. Krugman asi mýlí. Mimochodem, dluhy zatěžují stát a ničí jeho strukturu od velikosti asi 30% HDP, nikoliv od 90% jak se všude traduje.
  • Krugman-NE
    12.12.2011 8:08

    Bože muj. Teď už se neudržím. To je ekonomický hovado.:-(
    VSE LIMITED
Aktuální komentáře
16.07.2025
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m