Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Italské banky hrozí EBA žalobou kvůli „špatným“ výsledkům zátěžových testů. Země prodala roční dluhopisy za 7 mld. EUR

Italské banky hrozí EBA žalobou kvůli „špatným“ výsledkům zátěžových testů. Země prodala roční dluhopisy za 7 mld. EUR

12.12.2011 12:14, aktualizováno: 12.12. 15:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Šéf Italské bankovní asociace (ABI) pohrozil žalobou Evropskému bankovnímu úřadu (EBA) kvůli rozhodnutí o navýšení kapitálu italských bank. Nelíbí se mu výsledky zátěžových testů evropských bank, podle nichž musí italští věřitelé navýšit kapitál o 15,37 miliardy eur. "ABI využije všechny možné způsoby, včetně právních, aby se bránila proti rozhodnutí EBA," uvedl Giuseppe Mussari na bankovní konferenci v Římě. Podle něj je hodnocení kapitálové přiměřenosti uskutečněné EBA špatné a nebere v úvahu specifické faktory, které ovlivňují italské banky.

EBA ve čtvrtek uvedla, že evropské banky budou potřebovat kvůli prohlubující se dluhové krizi v eurozóně navýšit svůj kapitál o 114,7 miliardy eur (více ZDE). To je o téměř osm procent více, než se předpokládalo před dvěma měsíci. Proti rozhodnutí EBA se postavil již v pátek také italský ministr průmyslu Corrado Passera. Ten označil testy za "špatně koncipované, špatně řízené, špatně načasované a obecně nerozumné", protože současná krize se týká především státních dluhopisů a veřejného dluhu.

Itálie dnes v aukci upsala jednoleté dluhopisy v maximálním stanoveném objemu 7 miliard eur. Výnos klesl pod 6% hranici, na 5,952 % z 14letého maxima 6,087 % v listopadu. Poptávka překročila 1,92násobě nabízené množství, zatímco v listopadu byl poměr bid-to-cover 1,99. Zájem mezi drobnými investory podle analytiků podpořila akce organizovaná státem a italskou bankovní asociací ABI, v rámci které banky zrušily poplatky pro drobné investory, kteří se rozhodli pro nákup obligací v aukci. Na poklesu výnosu se zřejmě i podepsal fakt, že se vláda premiéra Montiho shodla na podobě úsporného plánu, který má zajistit škrty v objemu 30 miliard eur.

"Takřka šest procent je stále příliš vysoký úrok," řekl agentuře Reuters analytik ING Padhraic Garvey. "Pro Itálii to není příjemná situace a není to ani udržitelné," dodal. Výnos klíčových desetiletých státních dluhopisů dnes krátce po aukci stoupl o 21 bps na 6,57 %, poté až nad 6,8 procenta a dál se přiblížil zpět ke kritické hranici sedmi procent, nad níž byl minulý měsíc. Výnosová přirážka italských desetiletých dluhopisů vůči německým dnes vzrostla o zhruba půl procentního bodu na 4,8 bodu. Od čtvrtka italské dlouhodobé úroky prudce rostou, protože šéf ECB Mario Draghi zmrazil naděje na to, že by banka mohla při příznivém výsledku summitu Evropské unie podstatně zesílit nákupy státních dluhopisů ohrožených zemí v čele s Itálií. Náladu trhu pak podkopal výsledek summitu, který trhy pro řešení krize považují za nedostatečný.

Další testování trhu čeká Itálii ve středu, kdy se chystá prodat 5leté bondy až za 3 mld. EUR. Na trhu dnes jejich výnos překročil 7 procent. Montiho úsporný plán, který je zaměřený na posílení příjmů rozpočtu a podporu ekonomického růstu země, má za cíl především získat důvěru investorů. Úsporná opatření nové vlády se však nelíbí tamním odborům, které dnes proti nim zahájily sérii stávek. Parlament bude o programu jednat do Vánoc, pokud by jednání selhala, hrozil by „kolaps“ Itálie s potenciálními dopady na budoucnost společné měny, varoval Monti. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) však uvedla, že Itálii nehrozí v blízké budoucnosti ztráta schopnosti zvládat svůj dluh, přestože náklady na obsluhu dluhu zůstávají vysoké.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.05.2025
15:42Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren
15:38Drahá Evropa má pro další rally malý prostor, myslí Goldman Sachs
15:38CATL jde na hongkongskou burzu. Američtí investoři si ale na akcie nesáhnou
14:17Preview ČEZ: Pokles tržeb i zisku a nárůst provozních nákladů. Pozitivní příspěvek by měla přinést akvizice GasNet  
13:56WSJ: Čínská firma Baidu se v Evropě chystá poprvé otestovat taxi bez řidiče
13:39Rogoff: Pokud nepřijde exit z chaosu, pravděpodobně nastane recese
11:26Prodej elektromobilů ve světě letos přesáhne 20 milionů, očekává organizace
11:18Průzkum: Třetina firem v ČR je ohledně vývoje v první polovině roku optimistická
10:42Evropská komise pochybila, když nezveřejnila zprávy v aféře Pfizergate  
10:39Zatímco akcie si vybírají oddechový čas, euro pokračuje v posilování  
9:56Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu
9:04Rozbřesk: Vyšší cla v americké inflaci zatím těžko pohledat
8:50Evropa zahájí smíšeně, výsledky ohlásila Sony  
6:13Proč se vyplatí investovat v Japonsku a co si na něm oblíbil Warren Buffett
13.05.2025
22:00Wall Street pokračovala v rally; inflace na tříletých minimech  
18:19Traders Talk: ČEZ doručí slabší zisky, Wall Street nabírá dech a kde hledat příležitosti
17:34Kam došla rotace a „úpadek“ americké výjimečnosti
17:00Technologie táhnou Wall Street dál nahoru  
16:24Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:59Amazon: Uklidnění na celní frontě posílá akcie nahoru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data