Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ex-ekonom ECB: Eurobondy a „banka EFSF“ zničí euro. Politika nesmí likvidovat roli trhů (+video)

Ex-ekonom ECB: Eurobondy a „banka EFSF“ zničí euro. Politika nesmí likvidovat roli trhů (+video)

14.12.2011 12:40, aktualizováno: 14.12. 13:41
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Neodbytná myšlenka společných evropských dluhopisů, která vtláčí do rukou záchranného fondu EFSF bankovní licenci, je jistou cestou ke zkáze eurozóny a zničení eura, uvedl v rozhovoru pro CNBC bývalý hlavní ekonom Evropské centrální banky Otmar Issing. Zdůraznil, že je to právě a pouze reálný trh, kdo dotlačil ekonomiky eurozóny ke skutečnému řešení krize. Proto si politici dle Issinga nesmějí nad trhem nárokovat vyšší a vyšší míru kontroly, pod rouškou větší rozhodovací síly cestou fiskální integrace. Logicky pak jeho kritika směřuje také na odkupy dluhopisů Evropskou centrální bankou.

Issing varuje před opakovaně se vracející myšlenkou vydávat společné evropské dluhopisy a do rukou záchranného fondu EFSF tak vtisknout bankovní licenci. Naposledy dnes uvedl v italském parlamentu nový premiér Monti, že vydávání společných dluhopisů eurozóny by mohlo pomoci řešit hlavní evropský problém - hospodářský růst a zaměstnanost. Podle bývalého hlavního ekonoma ECB je to ale jen snahou o obalamucení trhů, která v delším horizontu zničí euro. Dodal, že kvituje, že Summit EU v tomto směru nepřijal žádné závazné rozhodnutí, na adresu jeho výsledku ale nešetřil kritikou v jiné rovině. „Závěrem Summitu je v podstatě dohoda, vynucená některými zeměmi, že trhy již do budoucna nebudou moci hrát svou roli. Politická kontrola je ale jen stěží nahradí,“ říká pro CNBC Issing. Role, o kterou mu jde, je právě tlak na jednotlivé ekonomiky nezbytnou a správnou cestou řešit krizi.

Issing, který působil mimo jiné ve vedení německé Bundesbanky a je prezidentem Centra finančních studií ve Frankfurtu, kritizuje přijetí politické role ECB cestou intervencí na dluhopisovém trhu. „Pro mě platí, že nezávislá centrální banka musí zůstat stranou politických rozhodnutí. Jakmile do nich zabřednete, nikdy se nezbavíte politické roviny rozhodování, co rozšířit, za jakých úrokových sazeb, pro které země. To jsou rozhodnutí se silně politickým podtextem,“ uvedl Issing.

Intervence ECB podle Issinga pomohly dočasně zchladit trhy, což je ale podle něj ve své podstatě špatně. Už ony totiž vzbudily morální hazard. „Část trhu dnes věří, že to bude ECB, kdo eventuálně zachrání periferní ekonomiky eurozóny, zejména ty velké jako Itálie a Španělsko. Co ale udělalo rozhodnutí ECB s trhem? Když zejména dlouhodobé úrokové sazby na italském dluhu nahoru, Berlusconiho vláda dosáhla v obou komorách parlamentu shody na reformním balíku za pouhé tři dny, což je pro Itálii něco nevídaného. Co se stalo po intervenci ECB? Reformy zpomalily. Intervence jen podpořily morální hazard,“ uvádí Issing. Zamyslet se můžeme nad dnešní italskou aukcí pětiletého dluhu – úroky jsou na historických maximech (6,47 %), přestože zdroje z trhu uvádějí, že ECB v tomto týdnu znovu intervenuje.

Otmar Issing v rozhovoru pro CNBC:


„Je to jednoduše právě a jen a pouze trh, který nutí vlády v situaci rostoucích úroků z dluhu prosazovat skutečné reformy: ve Španělsku, v Itálii a jinde,“ shrnuje Issing s tím, že žádná politická kontrola tuto roli nenahradí.

(Zdroj: CNBC)



Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data