Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Polsko plánuje progresivní zdanění těžby, KGHM reaguje propadem přes 7 %

Polsko plánuje progresivní zdanění těžby, KGHM reaguje propadem přes 7 %

15.12.2011 12:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Polská vláda navrhuje, aby daň na těžbu nerostných surovin, obzvlášť mědi a stříbra, do státní poklady v příštím roce přinesla 1,8 miliardy zlotých a v každém dalším roce následně 2,2 miliardy zlotých. Dnes představený návrh polského vládního kabinetu očekává zavedení daně od 1. dubna 2012. Polský těžař KGHM (111,6 PLN, -7,39%), který je druhý největší producent mědi na světě, na zprávě padá.

Navrhovaná podoba zdanění těžby polského nerostného bohatství počítá s variabilní sazbou daně, která by se stanovovala na měsíční bázi podle světových cen komodit. U mědi by se daň měla pohybovat mezi 130 zlotými za vytěženou tunu, pokud bude světová cena mědi pod 13 000 PLN a 32 000 PLN za tunu v případě tržní ceny nad 52 000 PLN.

„Cena stříbra za posledních pět let vrostla na pětinásobek, měď neustále zdražuje a možnosti státu využít toho byly zatím omezené“ prohlásil polský premiér Donald Tusk před třemi týdny k záměru zdanit těžbu nerostných surovin. „Peníze, které jsou uložené v polské půdě, by měly přinést užitek všem Polákům, nejen zahraničním akcionářům a zaměstnancům KGHM,“ dodal Tusk na konci listopadu a poslal tehdy akcie KGHM na 6 týdenní dno pod 129 PLN.

Od té doby však akcie tohoto polostátního (podíl vlády přes 35 %) těžaře, jehož čistý zisk by měl letos meziročně vzrůst o víc jak 100 procent na 10 miliard zlotých, dále oslabily a dnes po oznámení navrhované podoby daně si titul vytvořil denní minimum až po 7,4% ztrátě na 111,6 PLN.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters)


Váš názor
  •  
    15.12.2011 14:27

    Jen aby nepřestal být druhý největší producent Cu. No, aspoň by si zachovali nerostné bohatství pro příští generace.
    Berta
Aktuální komentáře
14.05.2025
9:04Rozbřesk: Vyšší cla v americké inflaci zatím těžko pohledat
8:50Evropa zahájí smíšeně, výsledky ohlásila Sony  
6:13Proč se vyplatí investovat v Japonsku a co si na něm oblíbil Warren Buffett
13.05.2025
22:00Wall Street pokračovala v rally; inflace na tříletých minimech  
18:19Traders Talk: ČEZ doručí slabší zisky, Wall Street nabírá dech a kde hledat příležitosti
17:34Kam došla rotace a „úpadek“ americké výjimečnosti
17:00Technologie táhnou Wall Street dál nahoru  
16:24Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:59Amazon: Uklidnění na celní frontě posílá akcie nahoru  
15:15Americká inflace v dubnu klesla. Pro trhy malé plus, pro Fed se situace nemění
13:08Mluvčí EK: Dopis českému ministrovi ohledně Dukovan není právně závazný
12:55Preview ČEZ: Pokles tržeb i zisku a nárůst provozních nákladů. Pozitivní příspěvek by měla přinést akvizice GasNet  
12:51Boeing může znovu prodávat do Číny. Během roku by měl dodat 50 letadel
12:24Tržby prodejce bot Footshop v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly na 422 mil. Kč
11:46Důvěra investorů v německou ekonomiku se v květnu překvapivě rychle zotavila z dubnového propadu
11:29Tržní euforie opadla před inflačními daty, která ale budou znovu zastaralá  
11:09Trump míří do Perského zálivu. Co od jeho první zahraniční cesty čekat
11:02Trhy se po celní bouři opět uklidňují, bezpečné přístavy naopak letošní zisky korigují
10:06Spotřebitelská inflace za duben byla potvrzena na 1,8 pct, je nejníže za sedm let
9:08Rozbřesk: Nižší čínsko-americká cla, je vyhráno?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data