Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vůdce KLDR Kim Čong-il zemřel, za

Vůdce KLDR Kim Čong-il zemřel, za "velkého následovníka" označen jeho třetí syn. Okolní země jsou v pohotovosti

19.12.2011 9:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Prezident Severní Koreje Kim Čong-il zemřel v sobotu ve věku 69 let na infarkt. Zemřelý prezident již v srpnu 2008 prodělal mrtvici. Podlehl ve vlaku "velké duševní a fyzické zátěži" během "velmi intenzivní inspekce v terénu", upřesnila státní média. Agentura apelovala na Severokorejce, aby za nového vůdce považovali prezidentova syna Kim Čong-Una. Okolní země jsou v pohotovosti.

"Všichni členové strany, vojáci a veřejnost by měli věrně následovat soudruha Kim Čong-Una a chránit a dále upevňovat jednotnou frontu strany, vojska a veřejnosti," prohlásila agentura a televizní hlasatel.

Pohřeb prezidenta se uskuteční 28. prosince v hlavním městě Pchongjangu. Podle agentury KCNA nebudou na pohřeb pozvány zahraniční delegace. Do pohřbu bude Kim Čong-ilovo tělo vystaveno v katafalku prezidentském paláci Kumsusan, kde je také uchováno nabalzamované tělo prezidentova otce Kim Ir-sena. Severní Korea vyhlásila období národního smutku od 17. do 29. prosince.

Okolní země reagují na událost obezřetně. Japonsko ustanovilo krizový tým, který sbírá a analyzuje další informace o vývoji v Severní Koreji. Vláda Jižní Koreje je v pohotovosti. Svolala setkání Rady pro národní bezpečnost a vyhlásila výjimečný stav. Posílila pozorování na hranici se Severní Korejí, ale nezaznamenala nic zvláštního. Prezident I Mjong-bak zrušil své původní závazky.

Severní a Jižní Korea zůstaly formálně ve válce poté, co tříletý konflikt mezi oběma zeměmi skončil v roce 1953 pouhým příměřím.

Kim Čong-il vystřídal ve funkci prezidenta svého otce Kim Ir-sena v roce 1994. V 90. letech jeho zemi sužoval hladomor, který zabil stovky tisíc lidí. Nedostatek jídla je v Severní Koreji stále problémem. Dětský fond OSN odhaduje, že třetina severokorejských dětí trpí podvýživou.

Prezident i přes to našel prostředky pro svůj program jaderných zbraní, který vrcholil testy v říjnu 2006 a květnu 2009.

KLDR vyzvala 24 milionů obyvatel země, aby se nyní sjednotili za Kim Čong-unem. "V čele korejské revoluce stojí nyní Kim Čong-un, velký následovník revolučních principů a znamenitý vůdce naší strany, naší armády a našeho lidu," napsala agentura KCNA.

Pravděpodobně 27letý Kim Čong-un byl loni v září uveden do širšího vedení Korejské strany práce a stal se čtyřhvězdičkovým generálem, čímž jej otec prakticky jmenoval svým nástupcem. Politicky málo zkušený mladý muž má převzít zbědovanou zemi, v níž si vládnoucí dynastie vypěstovala silný kult osobnosti.

Kim Čong-il vládl komunistické KLDR 17 a půl roku
Vůdce stalinistické Severní Koreje Kim Čong-il stál přes 17 let v čele tohoto totálně uzavřeného státu, jehož obyvatelé se propadali do stále větší bídy. Svět Kim provokoval vývojem jaderného programu a raket, doma byl nicméně opěvován jako "drahý vůdce" a největší slunce národa. Kim Čong-il, o jehož životě se toho moc nevědělo, zemřel v sobotu v 69 letech.

Kim Čong-il byl pokračovatelem a vykonavatelem "revoluční tradice", kterou založil jeho otec a předchůdce v čele Korejské lidově demokratické republiky Kim Ir-sen. Kim mladší se vlády chopil oficiálně v září 1998, fakticky se ale stal vůdcem hned po otcově smrti v červenci 1994.

Hospodářsky zaostalý stát ještě více rozvrátil a izoloval. V druhé polovině 90. let vypukl v zemi hladomor, který si vyžádal přes dva miliony obětí a nebýt mezinárodní potravinové pomoci, mohly být následky ještě hrozivější.

Hlad z Koreje ale nezmizel, stejně jako strach, represe a převýchovné tábory. "Velký vůdce a drahý soudruh" opíral svou moc o rozvětvený bezpečnostní aparát a dvoumilionovou armádu. Vykreslován býval jako noční tajnůstkář, který zřídkakdy svolává porady a s členy nejužšího vedení Korejské strany práce (KSP) jedná individuálně. Západ měl tendenci ho charakterizovat jako brutálního, náladového a nevypočitatelného paranoika.

Těšil se kultu osobnosti, jeho ideologická pojednání a portréty nesměly chybět v žádné domácnosti, na žádném veřejném prostranství.

Podle ruských diplomatů byl přitom Kim Čong-il neobyčejně bystrý a měl jiný styl řízení než jeho otec. Na rozdíl od Kim Ir-sena prý nemiloval projevy a nerad opouštěl KLDR. Když už musel za hranice vyjet, používal obrněný vlak, k letecké přepravě totiž choval nedůvěru. Možná proto, že byl považován za ideového zosnovatele výbuchu jihokorejského letadla u barmského pobřeží v roce 1987, při kterém zahynulo 115 lidí.

Prsty měl prý i v dalších mezinárodních zločinech. Údajně byl zodpovědný za pumový atentát na jihokorejskou vládní delegaci v barmském Rangúnu v roce 1983 (18 mrtvých), za pašování drog a padělání peněz a zejména za šíření jaderných zbraní. Výhrůžným trumfem Kimova režimu byl jaderný program budovaný od 80. let minulého století.

Kim údajně prodělal před třemi lety mozkovou mrtvici, měl cukrovku a kolabovaly mu ledviny. Na veřejnosti vystupoval zřídkakdy.

Kim Čong-il se podle ruských pramenů narodil 16. února 1941 na Sibiři, kam se jeho otec coby partyzán uchýlil před japonskou armádou. Oficiální severokorejská historiografie ale razí verzi, že se narodil o rok později na úpatí hory Pektusan, odkud podle mýtů vzešel zakladatel prvního korejského státu.

O Kim Čong-ilově mládí se ví jen to, že mu brzy zemřela matka. Za korejské války žil v Číně, do školy chodil v bývalém východním Německu, kde se prý naučil pilotovat. Po ukončení studia politických věd a ekonomie na Kim Ir-senově univerzitě v Pchjongjangu v roce 1964 začal pracovat v aparátu KSP, kde vystřídal řadu funkcí.

Relativně dlouho zůstával v pozadí. Zprávy, že se rýsuje jako otcův následník, se poprvé objevily v zahraničním tisku v roce 1974. Zhruba v této době se kolem něj začal šířit pečlivě budovaný kult osobnosti. Vznikaly oslavné písně a jeho spisy se staly předmětem vědeckých konferencí. Poslední kroky stvrzující Kim Čong-ilovo nástupnictví byly učiněny v roce 1982, kdy byl vyznamenán titulem hrdiny KLDR. O rok později byl označen za budoucího vůdce strany a státu.

Vizitka Kim Čong-una
Nejmladší syn diktátora Kim Čong-ila a tanečnice Ko Jong-hui se narodil 8. ledna 1984 (podle jiných zdrojů v roce 1983 nebo 1982). Vzdělání získal ve Švýcarsku na mezinárodní škole v Bernu, kde prý do roku 1998 studoval pod jiným jménem. 

S jeho nástupnictvím se zpočátku nepočítalo. Analytici odhadovali, že churavějící vůdce předá vládu jednomu ze starších synů. Šance benjamínka se ale zvýšily poté, co nejstarší syn Kim Čong-nam byl s falešnými doklady vyhoštěn z Japonska, kde hodlal navštívit Disneyland (2001), a prostřední Kim Čong-čul byl shledán nezpůsobilý k vládnutí, protože je prý příliš změkčilý. 

V dubnu 2009 byl Kim Čong-un jmenován do nižší funkce v Komisi národní obrany, která je nejdůležitějším státním orgánem v KLDR. Brzy nato obdržel titul "vynikající soudruh" a tajně navštívil Čínu jako zvláštní vyslanec svého otce. Do země, která nad severokorejským totalitním režimem tradičně drží ochrannou ruku, zavítal prý Kim Čong-un znova loni v srpnu. 

Těsně před sjezdem Korejské strany práce byl Kim Čong-un jmenován generálem, což je předpoklad k tomu, aby mohl nahradit svého otce ve vedení země. 

Podoba Kim Čong-una byla dlouho zahalena tajemstvím. Na internetu kolovalo pouze pár starých snímků z jeho dětství. Až na konci loňského září byla zveřejněna první oficiální fotografie, na níž je zachycen ve společnosti vysokých představitelů severokorejského režimu. Nápadná podoba s jeho otcem vyvolala spekulace, zda nepodstoupil plastickou operaci tváře. 

I povahově je prý Kim Čong-un věrnou kopií svého otce, po němž zdědil i některé zdravotní neduhy. Údajně trpí vysokým tlakem a cukrovkou. 

Podle dostupných informací je svobodný. Podle některých zdrojů se mu údajně koncem loňského roku narodilo dítě. 

Kromě korejštiny ovládá i angličtinu, němčinu a francouzštinu. Je fanouškem basketbalu. 

Kim Čong-un je po svém otci Kim Čong-ilovi a dědečkovi Kim Ir-senovi v pořadí třetím vládcem KLDR z dynastie Kimů - diktátorů. Prvním byl zakladatel Severní Koreje "velký vůdce" Kim Ir-sen (1912 až 1994) a druhým jeho nejstarší syn Kim Čong-il (narozen 1942, zemřel v sobotu).

(Zdroj: čtk, AP, mediafax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.07.2025
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)