Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Disruptivní desetiletí rozvíjejících se trhů

Disruptivní desetiletí rozvíjejících se trhů

21.12.2011 17:32

Rozvíjející se trhy se v uplynulém desetiletí staly hlavním růstovým motorem globální ekonomiky. Podle banky HSBC se bude 19 dnešních států s rozvíjejícími se trhy v roce 2050 řadit ke třiceti největším ekonomikám světa a budou významnější než dnešní země OECD.

Rozvíjející se trhy již dnes představují 40% světového HDP a 37% globálních přímých zahraničních investic (FDI). A zatímco země OECD v roce 2011 nadále stagnují, rozvíjející se trhy zaznamenávají silný růst. Čína letos předběhla Japonsko v roli druhé největší ekonomiky světa a Indie přilákala FDI v hodnotě rekordních 80 miliard dolarů, což je oproti roku 2010 dvojnásobek. Brazilská firma Petrobras, která se už tak řadí k největším ropným společnostem světa, uskutečnila v loňském roce primární úpis akcií v objemu rekordních 67 miliard dolarů.

Rostoucí bohatství těchto ekonomik láká stále větší počet nadnárodních společností ze států OECD. V Asii dnes střední vrstva představuje 60% celkového počtu obyvatel (tedy 1,9 miliardy lidí). Čína se stala v roce 2010 největším světovým trhem automobilů. Nejbohatší člověk na světě žije v Mexiku. A k rychlému hospodářskému růstu dochází v prostředí nízkých deficitů, malého dluhu a kontrolované inflace.

Existuje však i další, tišší revoluce, která přivádí firmy ze států OECD na rozvíjející se trhy: disruptivní inovace (tedy inovace, díky níž se vytváří zcela nový trh). Na jedné straně nadnárodní firmy z rozvíjejících se trhů vynikají i v sektorech s vysokou přidanou hodnotou a v sektorech náročných na technologie; na druhé straně firmy ze zemí OECD ve stále větší míře reimportují inovace od firem z rozvíjejících trhů.

Podle Organizace spojených národů má v zemích s rozvíjejícími se trhy sídlo zhruba 21 500 nadnárodních firem. Některé z nich, jako například mexická cementárna Cemex, indická IT outsourcingová firma Infosys nebo čínský výrobce baterií BYD, jsou již ve svých sektorech lídry. Hlavní dodavatelé světových telekomunikačních společností se nacházejí v Číně, kde dnes firma Huawei svádí těsný souboj se švédským Ericssonem. V roce 2008 si Huawei nechala registrovat víc patentů než kterákoliv jiná společnost na světě a v roce 2009 skončila druhá za japonským Panasonikem.

V telekomunikačním sektoru figuruje mezi desítkou největších světových firem celkem šest nadnárodních společností z rozvíjejících se trhů. Brazilská firma Embraer vnesla revoluci do výroby letadel zavedením obchodního modelu, který jiné firmy napodobují. Indická automobilka Tata prodává auta za cenu o 75% nižší než její evropští konkurenti. Čínská firma Mindray vyvíjí lékařské vybavení za 10% nákladů oproti západním konkurentům. Keňský Safaricom proměňuje trh svou službou mobilního bankovnictví M-Pesa, podobně jako to dělají indické nadnárodní outsourcingové firmy TCS a Wipro.

Dokonce i digitální svět je ovlivněn růstem rozvíjejících se trhů. Facebook býval mohl být latinskoamerický: jeden z jeho zakladatelů je Brazilec. Čínská internetová skupina Tencent Holdings je podle tržní kapitalizace (45 miliard dolarů v roce 2011) třetí největší na světě. Jejím nejvýznamnějším finančním podílníkem je přitom další nadnárodní firma z rozvíjejících se trhů, totiž jihoafrický Naspers. Obě firmy společně investují do začínajících společností – ne v Kalifornii jako Google, nýbrž na rozvíjejících se trzích. V roce 2010 investovaly 700 milionů dolarů do ruského internetového gigantu Mail.ru. Ruská firma Digital Sky Technologies (která vlastní Mail.ru) je přítomna v klíčových nových internetových firmách z USA, jako jsou Facebook, Zynga či Groupon.

Tyto nadnárodní společnosti z rozvíjejících se trhů nejsou jen disruptivně inovativní; jsou také nesmírně úsporné, což z nich činí smrtelně nebezpečné konkurenty. A navíc rychle stoupají po hodnotovém řetězci: podle poradenské firmy Booz & Company se v roce 2010 zařadil jihokorejský Samsung mezi deset světových společností s největšími investicemi do výzkumu a vývoje. V Izraeli vzniklo přes 4000 nových firem – a v počtu společností kotovaných na burze NASDAQ patří této zemi druhá příčka na světě.

V důsledku toho jsou dnes běžnou praxí zpětné inovace v nadnárodních firmách ze zemí OECD. Z pěti set nadnárodních firem v OECD podle žebříčku Fortune jich má dnes téměř sto výzkumná a vývojová centra v zemích s rozvíjejícími se trhy, zejména v Číně a Indii. Výzkumné a vývojové středisko společnosti GE v Indii je největším ze všech center této firmy na světě. Společnost Cisco utratila za vlastní indické centrum miliardu dolarů. Největší středisko Microsoftu mimo USA sídlí v Pekingu. Firma IBM dnes zaměstnává víc osob v Indii než v USA a německý Siemens má 12% ze svých 30 000 výzkumných a vývojových inženýrů v rozvíjející se Asii.

Abychom si udělali obrázek o rychlosti této globální změny rovnováhy, považme, že v roce 1990 se více než 95% výzkumu a vývoje provádělo v rozvinutých zemích, zatímco o deset let později klesl podíl rozvinutých zemí na 76%. Na rozvíjejících se trzích dnes působí 40% všech výzkumných pracovníků. A jak nedávno zdůraznila zpráva UNESCO, má Čína – která dnes vynakládá na výzkum a vývoj přes 100 miliard dolarů ročně (neboli 2,5% HDP) – velmi blízko k tomu, aby co do počtu výzkumných pracovníků předstihla USA a Evropu. V roce 2010 studovalo 40% všech čínských vysokoškolských studentů přírodní vědy nebo strojírenství, což je oproti USA téměř dvojnásobný podíl.

Země s rozvíjejícími se trhy si v nadcházejícím desetiletí nejen ukrojí lví podíl z globálního růstu, ale stále více budou také zdrojem disruptivních a úsporných inovací. Geografie inovací podobně jako rozdělení bohatství mezi státy zaznamenají do roku 2020 obrovskou změnu rovnováhy.

Autorem textu je Javier Santiso - profesor ekonomie na Obchodní fakultě ESADE se sídlem v Barceloně a ředitel Centra ESADE pro globální ekonomiku a geopolitiku (ESADEgeo).

Copyright: Project Syndicate, 2011.
www.project-syndicate.org


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university